galaktyka-planeta-kosmosZanim przejdziemy do meritum sprawy jakim jest temat UFO, za którym ukrywa się inteligentne pozaziemskie życie, chciałbym Ci przedstawić – ogrom otaczającego nas Świata. Mam tu na myśli Kosmos rzecz jasna. Bo tylko dzięki owej skali można zrozumieć, iż twierdzenie że jesteśmy sami w Kosmosie staje się po prostu nie logiczne.

Ziemia – nasz ukochany dom krąży razem z 9 -cioma innymi ciałami niebieskimi zwanymi planetami wokół Słońca – czyli gwiazdy,takiej samej jakie widzimy w nocy na naszym nieboskłonie. Te punkty jak i nasza gwiazda – Słońce tworzy Układ Słoneczny (US). Inne tego typu układy to np. Ralpha Centaurus, Syriusz, Procjon, 61 Cydonia i naprawdę wiele wiele więcej…. A teraz skala. Czy Ziemia jest duża? Oczywiście to subiektywne pytanie , którego wynik kształtuje punk widzenia obserwatora.

Np dzisiaj samolotem dolecimy w kilka, no w kilkanaście godzin praktycznie wszędzie, ale pieszo będąc w Amazonii, albo na Saharze to już inna bajka – to własnie ta skala. W takim razie czy Ziemia jest w skali Kosmicznej spora? Otóż patrząc  na nasz US to Ziemia w porównaniu z Jowiszem jest 11x mniejsza od tego gazowego giganta. (np. jeżeli pamiętasz uderzenie części komety w czerwcu 2009 roku w Jowisza – co poniekąd NASA do tej pory nie ma pojęcia co to tak naprawdę było – stworzyła plamę – której wielkość odpowiadała rozmiarem właśnie Ziemi! Rożnica jest więc znaczna, ale idźmy dalej w naszej skali. Spójrzmy na nasze Słońce. Jej średnica jest 100x a masa 300.000x większa niż Ziemia. Już nie mówiąc o odległości, która nas dzieli ( 150 mln km czyli 1 jednostka astronomiczna) to przecież w lato nie raz doświadczyliśmy poparzeń jej ciepła. A własnie ciepło. Nie wiem czy wiesz, ale temperatura Słońca jest tak duża (wewnątrz dochodzi do 15 mln stopni Celsjusza, a na powierzchni już tylko…5 800 stopni Celsjusza) że amerykański fizyk George Gamow wykazał, że główka od szpilki ogrzana do identycznej temperatury jaką posiada Słońce w swoim wnętrzu, wznieciłoby natychmiastowy żar w promieniu 100 km! [1] Niezłe?

Ale jak się okazuje nasze Słońce należy do tzw. małych gwiazd. Mała prezentacja poniżej.

youtube logo  Wielkość wszechświata ! – największe znane ciała niebieskie

Jesteś pod wrażeniem? Jak widzisz pojęcie faktycznej skali jest powalające. Czy na tym koniec. Widać nie… Np. znaleziono gwiazdę Olbrzyma, która jest 250 x większa od naszego Słońca. Wg naszej wiedzy takich gigantów nie powinniśmy zobaczyć.. a jednak:)

youtube logo  Odkryto Gwiazdę Olbrzyma

Ale i to okazuje się pikuś w porównaniu np z gwiazdą  HR 5171 A, znajdują się w konstelacji Centaura około 12 000 lat świetlnych od nas ze średnicą 1300 razy większą od Słońca! Oznacza to, że gdyby znajdowała się w centrum naszego Układu, sięgałaby aż po orbitę Jowisza.. Ale i to jest nic, w porównaniu z UY Scuti, która jest 1700 razy większa niż Słońce! (należy jednak do innej rodziny gwiazd czerwonych). [1 a]  Natomiast VY Canis Majoris (VY CMa) – czerwony hiperolbrzym, jest jedną z największych i najjaśniejszych gwiazd jakie znamy.Jej średnica jest 1800-2100 razy większa od Słońca…ale można gdybać, iż i tak nie wiemy kiedy ta granica miałaby się zakończyć. (Lista największych gwiazd).

Wcześniej wspomniałem o naszym US a w filmiku pokazano rozmiary innych gwiazd. Teraz przejdźmy zatem do dystansów dzielących owe obiekty:)  Bo o ile rozmiar się liczy to jednak dystans wskazuje rzeczywistą skalę Kosmosu. Owy dystans nie liczymy już w km, a latach świetlnych.[2]

Nasz US krąży wraz ze 100.000.000.000 gwiazd (takich Słońc) tworząc galaktykę. Nasza nazywa się Droga Mleczna. (jej przekrój można niekiedy zobaczyć w nocy na niebie jako pas zagęszczonych gwiazd – które niestety coraz rzadziej można obserwować:(). Jej długość wynosi 100 tyś lat świetlnych! Czy już te dane nie przytłaczają? Ale to dopiero początek skali w Kosmosie. Nasz US znajduje się na peryferiach jednej z odnóg spiralnych tworzących naszą Galaktykę.

galaktyka

Jak widać są to olbrzymie odległości które tworzą niebywałe struktury z miliardami ciał niebieskich. Powyżej nasza Galaktyka. I choć już w tym względzie co poniektórym trudno oszacować to co własnie przeczytali postarajmy się poszerzać horyzony skali poznania naszego Kosmosu. Gotowy?

Nasza Galaktyka (Droga Mleczna)  plus około 30 innych galaktyk tworzą strukturę zwaną Grupę Lokalną tzw. gromadę galaktyk! Tak,tak  -galaktyki również prą ku sobie zagęszczając swoją przestrzeń (choć raczej nie trafne są te słowa przy takich odległościach). Największymi galaktykami w „naszej grupie lokalnej” to własnie Droga Mleczna i Andromeda (oddalona od Ziemi 2,5 mln l.ś.). Inne to np. Pegasus, Mała Niedzwiedzica czy Draco. Ich odległości od siebie to tysiące lat świetlnych ale cała grupa lokalna wraz z drobnymi satelickimi galaktykami ma długość około 10 mln lat świetlnych! Tak więc latanie w naszej galaktyce stało by się szybko dość nużące a co dopiero między galaktykami, które składają się na Grupę Lokalną. Czyż owe dane nie przytłaczają swoją wielkością?  Świadomość faktycznej skali otaczającego nas Kosmosu w konfrontacji z tezami iż jesteśmy sami w kosmosie jest albo wielką hipokryzją, bądź całkowitą niewiedzą w tej kwestii. Moim zdaniem proawdopodobnie jedno i drugie, ale lećmy dalej w poznaniu naszej skali:)

18/28.12.1995– Teleskop Hubbla zrobił serię zdjęć niewielkiego pustego wycinka nieba w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy – Projekt Głębokie Pole (Hubble Deep Field, w skrócie HDF). wyniki były oszałamiające.

Sfotografowany obszar ma rozmiary kątowe zaledwie 144″ – mniej więcej tyle, ile średnica piłki tenisowej widziana z odległości stu metrów. Pole jest tak małe, że w jego obrębie leży jedynie kilka gwiazd Drogi Mlecznej. Dlatego też niemal wszystkie obiekty z około 3 tysięcy znajdujących się na zdjęciu to galaktyki. (wikipedia)

DetailWF4

Nasza Grupa Lokalna wraz ze stu podobnymi gromadami tworzą Super Gromadę! Taka struktura ma średnicę około 200 mln lat świetlnych i niekiedy jest nazywana wielkim skupiskiem materii. Trzeba sobie oczywiście uświadomić , że między tymi gromadami nie ma absolutnie nic – pustka!  reprezentantami takich Super Gromad to np. Virgo, Ursa Major, Coma I, Centaurus (w której my się znajdujemy) a blisko nas to np. Perseus czy Hercules. jest tego naprawdę jednak mrowie… Nadążacie? Ocenia się, że w całym „znanym nam Wszechświecie” jest około – gotowi? – 10 mln Super Gromad. Ocenia się, że co najmniej 10% gwiazd podobnych do do naszego US obiega przynajmniej 1 planeta. Szacunkowa wielkość takiej Super gromady to ok. 20 mld. lat świetlnych.. ufff. [3] Chciałem Wam wykazać tutaj w liczbach, ile w takim razie jest gwiazd w takiej Super Gromadzie, ale mój kalkulator nie potrafił tego policzyć – zabrakło mi skali w kalkulatorze:) Tak więc na koniec  aby Wam jeszcze bardziej – jeżeli to możliwe – podkreślić ogrom jakim jest Kosmos to grupa Super Gromad tworzy tzw. Włókna:) Ale myślę na tym w zupełności wystarczy.

Tak więc przebrnęliśmy przez temat zrozumienia skali, jakim jest otaczający nasz Wszechświat. A przecież nie wspomniałem nic o wielowymiarowości:) Ale na dzisiaj wystarczy…

Ripsonar

—————————————————————————————————–

[1] – „Dlaczego? Fascynujące dzieje zjawisk, zdarzeń i rzeczy” Przegląd Reader’s Digest str. 10

[1 a] – http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/1073809,Najwieksza-zolta-gwiazda-jest-1300-razy-wieksza-od-Slonca

[2] – 1 rok świetlny to odległość jaką pokonuje światło w próżni w ciągu jednego roku. 1 rok  świetlny = 63241 j.a.

[3] – Fokus Extra nr 8/2007, str. 46