Czy w takim razie opierając się na przesłankach raportu CNN jakoby Rosja szykowała się do inwazji na Ukrainę, co opisałem tu: Inwazja na Ukrainę. Nie o Krym tu idzie faktycznie do tego dojdzie? Jeżeli tak, najprawdopodobniej okaże się to – jak pisze rzesze portali – lada dzień. Często pada tu data okolice 1 kwietnia. Fakt.pl jak zwykle wszystko ubarwia i manipuluje informacją, ale warto przedstawić ową mapkę, która przynajmniej obrazuje, jaki kierunek gdybań sobie obraliśmy:

Osobiście uważam, że Rosja dalej będzie poszerzała wpływy pod płaszczykiem plebiscytów.

Aktualizacja na bieżąco

aktualizacja 07.04.2014

Niedawno głównodowodzący NATO w Europie, generał Phillip Breedlove powiedział, że główny cel Rosji na Ukrainie to obecnie Charków, Ługańsk i Donieck. Tak się składa, że w tych miastach rozpoczęły się właśnie prorosyjskie manifestacje.(zmianynaziemi.pl)

Sankcje

1.04.2014 –  Szefowie MSZ państw NATO postanowili zawiesić wszelką praktyczną współpracę cywilną i wojskową z Rosją.

 10.04.2014 –  Rosja wykluczona ze Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, a przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso oświadczył w wywiadzie dla dziennika „Berliner Zeitung”, że Ukraina nie dojrzała jeszcze do wstąpienia do UE.

Separatyści tworzą Republiki Ludowe

07.04.2014 – Separatyści zgromadzeni na wiecach w Doniecku i Charkowie ogłosili powstanie dwóch republik ludowych – donieckiej i charkowskiej. P.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow zapowiedział akcje antyterrorystyczne wymierzone przeciwko prorosyjskim separatystom.

W Doniecku i Ługańsku dowództwo jednostki specjalnej „Alfa” odmówiło wypełnienia rozkazów płynących z Kijowa, uznając je za bezprawne. Poinformował o tym portal From-UA.com Oficerowie jednostki specjalnej mieli otwarcie powiedzieć o tym w Doniecku, na posiedzeniu z udziałem wicepremiera Ukrainy Witalija Jaremy i sekretarza Rady Bezpiecześńtwa Narodowego i Obrony Adnrij Parubij „Nie pójdziemy ‚załatwiać’ wszystkich jak leci w zajętych budynkach Ługańska i Doniecka” – mieli powiedzieć dowódcy. „Będziemy działać wyłącznie w ramach prawa, nasze jednostki zostały stworzone do odbijania zakładników i walki z terroryzmem!„. Według doniesień ukraińskich mediów elektronicznych wicepremier Jarema wpadł w wściekłość, kazał opuścić oficerom posiedzenia nazywając ich zdrajcami.

Kijów ma problem, ponieważ w okolicy Słowiańska są żołnierze wojsk desantowych, ale ich dowódca ignoruje rozkazy Kijowa. Również  w obwodach ługańskim i donieckim połowa miejscowej milicji przeszła na stronę rosyjskich separatystów a w Doniecku praktycznie cały milicyjny garnizon.
Mało tego separatysci zajmują tak jak za czasów Majdanu budynki administracji państwowej. Separatyści okupują m.in. siedzibę administracji obwodowej w Doniecku i budynek SBU w Ługańsku. Zajęli także siedziby władz miejskich w mniejszych miastach obwodu donieckiego. Np.

Jak sobie Samoobrona zajmuje komisariat Milicji. (wideo)  Osobiście uważam, że owe bojówki są za dobrze wyposażone, oraz przede wszystkim wskazują znamiona formacji taktycznych, jak to można zauważyć na powyższym filmiku. TO NIE SĄ ZWYKLI LUDZIE Z ULICY. TO SĄ ODDZIAŁY SPECJALNE. Na potwierdzenie mych słów „…minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow przekazał, że napastnicy posługują się bronią, która jest wyłącznie na wyposażeniu armii Federacji Rosyjskiej. Patrz: TU. Pytanie tylko czyjej „samoobrony”:

„We wschodnich obwodach Ukrainy rosyjskie służby specjalne i dywersanci rozpoczęły przejście do zakrojonej na szeroką skalę operacji separatystycznej w celu przejęcia władzy, destabilizacji sytuacji z zagrożeniem dla życia ukraińskich obywateli, a także oddzielenia wschodnich regionów od naszego państwa” – czytamy w oświadczeniu ukraińskiego MSZ. (źródło)

12.04 – Bojownicy Prawego Sektora przybyli do Sławiańska

13.04 – Ultimatum. Dano separatystom czas do godz. 8 czasu polskiego. Jeśli zdecydują się poddać, a nie wyrządzili nikomu krzywdy, unikną kary zapowiedział P.o. prezydent Ukrainy Ołeksandr Turczynow. Jak nie złożą broni zostana potraktowani jak terroryści i zlikwidowani. „Nie pozwolimy Rosji na powtórzenie scenariusza krymskiego we wschodnich regionach Ukrainy” – czytamy w oświadczeniu Turczynowa na stronie Rady Najwyższej Ukrainy.

aktualizacja: 14.04.2014

Jak widać prorosyjscy separatyści we wschodnich obwodach Ukrainy, donieckim i ługańskim, odrzucają ultimatum władz.

14.04.2014 – Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel powiedział w dosadnych słowach o swoich obawach względem działań Rosji w Europie. Jego zdaniem „najwyraźniej Rosja pozwoli swoim czołgom przetoczyć się przez europejskie granice„, dlatego politycy na Starym Kontynencie powinni przestać myśleć, że wolność jest zagwarantowanym prawem. (tvn24)

Jako ciekawostkę wspomnę, iż Rosja po raz pierwszy od ponad dekady wydaje na wojsko większy procent PKB niż USA – wynika z najnowszego opracowania światowych wydatków na zbrojenia przygotowanego przez SIPRI czyli Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem. Od 2004 roku wydatki na wojsko w FR wzrosły o 108 procent, co stawia Rosję w pierwszym rzędzie na świecie jeśli chodzi o nakręcanie wyścigu zbrojeń. A oto poniżej pierwsza TOP 10. (tvn24)

1. USA 640 mld dol.
2. Chiny 188 mld dol.
3. Rosja 88 mld dol.
4. Arabia Saudyjska 67 mld dol.
5. Francja 61 mld dol.
6. Wielka Brytania 58 mld dol.
7. Niemcy 49 mld dol.
8. Japonia 49 mld dol.
9. Indie 47 mld dol.
10. Korea Południowa 34 mld dol.

2h2hwes.jpg

 Czemu separatyści zajmują określone miasta? Patrz: Kluczowe są węzły transportowe

Wracając do mojej mysli przewodniej, iż współczesna wojna o ziemie to wojna poprzez referendum. I tak jak na Krymie widzimy praktycznie ten sam scenariusz na wschodniej Ukrainie. Podrzekanie do patriotycznych wystąpień (tylko kogo dla kogo),  ogłosznie republik, budowanie barykad, separatyści są nadwyraz świetnie uzbrojeni jak Samoobrona na Krymie, zajmowane są budynki rządowe i posterunki milicji co świadczy o eskalacji konfliktu. Dotego dodajmy wystapienie Janukowycza:

 Klika w Kijowie wydała zbrodniczy rozkaz stosowania siły przeciwko pokojowo nastawionym mieszkańcom na wschodzie Ukrainy. Przypominam, że kiedy my byliśmy u władzy, nie stosowaliśmy siły nawet przeciw radykałom – mówił Janukowycz. – Kraj kroczy ku bankructwu. A od czego to się zaczęło? Od Majdanu, kiedy grupka ludzi narzuciła większości swoje zdanie – uważa były ukraiński prezydent. – Regiony na wschodzie Ukrainy od dawna nie chcą żyć pod kontrolą Kijowa, powinno się odbyć referendum, które zapobiegłoby dalszemu postępowi wojny domowej. To są legalne wymagania ukraińskiego narodu – mówił Janukowycz. (metromsn.pl)

Świetnie obecną sytuacje jak i dalszy rozwój prognozuje :   Adam Wielomski

Ripsonar

Reklamy