AN EARLY UNDATED PORTRAIT OF DR. WERNHER VON BRAUN

Werner von Braun

Werner von Braun urodził się  w 1912r. w Wyrzysku. (a więc był de fakto.. Polakiem:) . Już za młody sięgał w myślach gwiazd. Swoje pomysły zbudowania rakiet miały na celu podbój kosmosu. Tej idei nigdy nie porzucił co zobaczycie w dalszej części artykułu.

Technologia rakietowa staje się bronią odwetową

1930 – razem z kolegami  zbudował pierwszą rakietę  „Mirak”. Kolejna, już po ulepszeniach nazwano „Repulsor”.  Niestety jak to bywa w życiu, pomysły i zapał nie idą w parze z finansami. Tak więc i tu skromne środki konstruktorów amatorów szybko zniknęły. Aby kontynuować swoje pomysły zwrócili się do wojska o wsparcie. Z grupy to własnie von Braun podpisał umowę współpracy obarczoną klauzulę utajnienia swoich projektów. Wojskowi szybko docenili talent  geniusza.  I tak mając 20 lat był już szefem 50 – osobowej grupy na jednego ze stanowisk badawczych na poligonie w Kummersdorfie.

Tutaj warto nadmienić, iż jeden z najważniejszych miejsc badawczych była Baza Peenemunde zlokalizowanej na wyspie Uznam. jej rozwój można zobrazować  ilością zatrudnionych naukowców. Z 50 w 04.1936 roku do 15.000 w 1943 roku! Dlaczego do 1943? Ano dlatego że w tym czasie….

„Na początku 1943 r. dwóch polskich sprzątaczy pracujących przymusowo w obozie Trassenheide koło Peenemünde dostarczyło polskiej Armii Krajowej szkice, mapy i raporty dotyczące działania ośrodka. Raporty te zostały przekazane brytyjskiemu wywiadowi, który rozpoznał halę montażu rakiet, dół doświadczalny i wieżę startową.” [1]

17/18.08.1943 –  Alianci – a dokładniej Anglicy przeprowadzają bombardowanie obiektu tzw. Operacja „Hydra” w której uczestniczyło aż 560 bombowców. Zniszczono głównie koszary i kwatery, natomiast linie i laboratoria ocalały.Wtedy to Hitler rozkazał przeniesienia całej linii produkcyjnej III Rzeszy do podziemi.

1934 – Powstaje  rakieta A-1 i A-2 ( A grerat).

1937 –  powstają A-3 – mniejsza wersja docelowej rakiety bojowej opracowana na poligonie mieszczącym się na wyspie Greifswalder Oie, na północ od wyspy Uznam. Następnie  powstaje wersja A-4 – która stanie się faktyczną rakietą bojową, która znamy pod nazwą V-2! Von Baraun od tego roku do 1945 był technicznym dyrektorem centrum badań rakietowych w Peenemunde.

Von Braun - drugi od prawej.

Von Braun – pierwszy od prawej.

1938/41 – trwają pracę nad A-5, której zewnętrzna obudowa zostanie wykorzystana do V-2 (A-4).  Wermacht żąda, by do 1942 roku rakieta była sprawna do użycia w boju. Powstaje Program rakietowy o kryptonimie „Rauch-Spur-Gerat” którego celem jest rozwiązanie problemów technicznych rakiety

05.1940 – Von Braun wstępuje do SS uzyskując stopień SS Sturmbannfuhrer -czyli majora po naszemu:). Jest to o tyle istotne, iż bycie członkiem SS oznacza bycie nazistą, co w 1946 kategorycznie zaprzeczył. (do tego jeszcze wrócę).

22.12.1942 – Adolf Hitler wydał rozkaz produkcji rakiety A-4 von Brauna jako broni odwetowej, która miała razić Londyn. W ten sposób rozpoczęto seryjna budowę rakiet V-2 w Pennemunde.

07.08.1944 – Pierwsza bojowa rakieta A4, wystrzelona w kierunku Anglii. Von Braun po usłyszeniu wieści z Londynu powiedział

„rakieta zadziałała perfekcyjnie, z wyjątkiem wylądowania na złej planecie”. Opisał to jako swój „najmroczniejszy dzień”.

 

 

 

 

Heinrich Himmler (w okularach) i Wernher von Braun (w garniturze) w Peenemünde, 1941 r.

Heinrich Himmler (w okularach po lewej) i Wernher von Braun (w garniturze) w Peenemünde, 1941 r.

von Baraun

 V-1

1942 – Tymczasem Lufftwafe oczekuje prostej i taniej rakiety. Powodem były plany ataku na Anglię. Wzorując się na dotychczasowych badaniach przystąpiono do prac, które rzecz jasne również miały miejsce w Peenemunde. Jako napędu w V-1 użyto silnika pulsacyjnego co zaprezentowano w tyt roku dla Ministerstwa Lotnictwa (m.in Fi-103). Ogólnie rzecz biorąc rakieta ta technicznie nadawała się na złom. Dlatego próbowano ją cały czas udoskonalać np. włączoną ją do projektu Vulkan, którego celem było opracowanie broni kierowanej. Produkcją zajmowały się zakłady Volkswagena w Fallersteben.

23.05.1943 – wojsko ustaliło, że dwa typy rakiet, tj. V-1 jak i V-2 są na tyle interesujące że prace kontynuowano.

Koniec wojny i zmiana stron

braun 2

Von Braun jako dr. NASA

Po zakończeniu II Wojny Światowej Trybunał w Norymberdze zaczął systematycznie osądzać nazistów i ich zbrodnie wojenne. Na ta listę trafił również von Braun – za bycie nazistą ( należał do SS) na którym spoczywała odpowiedzialność za śmierć tysięcy robotników przymusowych w fabryce zaawansowanej technologii broni w Peenemunde w Niemczech.

1946 – unika Trybunału Norymberskiego, dzięki OSS- Biuro Służb Strategicznych (poprzednik CIA) i projekcie Spinacz. Na jednym z przesłuchań Werner’a von Braun’a zapytano: Czy sądzi pan, że mógłby zostać lojalnym obywatelem Stanów Zjednoczonych?” – zapytał wprost pułkownik Holger Toftoy. „Chciałbym spróbować” – odparł bez namysłu Wernher von Braun. (Szerzej patrz Projekt Spinacz).  Zostaje przeszmuglowany (razem ze stuosobową grupą innych naukowców) do ośrodka rakietowego w White Sand w Nowym Meksyku. Tam zostaje doradcą do spraw technicznych i wszedł w skład zespołu zajmującego się pociskami kierującymi. Później kierował Agencją Pocisków Balistycznych Armii (ABMA), która z czasem przekształciła się w Narodowy Zarząd Lotniczy i Kosmiczny – czyli NASA, w którym Baun kierował niemal do śmierci.

NASA i Program Gwiezdnych Wojen

Werner Von Braun jest współtwórcą amerykańskiego programu kosmicznego Apollo.

Blisko siedem lat wytężonej pracy setek tysięcy inżynierów pracujących w całym kraju i dziesiątki miliardów dolarów umożliwiło zbudowanie rakiety projektu Von Brauna o nazwie Saturn V. Miała ona wystarczającą ilość mocy, aby wynieść trzech astronautów z powierzchni ziemi i umożliwić im lot na księżyc. Do dziś jest to największa i najpotężniejsza latająca maszyna zbudowana przez człowieka, która odbyła w pełni udany lot.[2]

Jako ciekawostkę wspomnę, iż w 1960 roku napisał książkę „First Men to the Moon” . Dr von Braun zaprzyjaźnił się z Waltem Disney’em, a ich nakręcone razem w 1955 roku 3 filmy dla TV: „Man in Space”, „First Men to the Moon” i „Journey to Mars” zrobiły na milionach widzów wrażenie autentyczności.

Ale ten program ma niestety drugie dno, ponieważ dla opinii publicznej był to podbój kosmosu (rywalizacji z ZSRR o Srebrny glob) a w tajemnicy chodziło o uzbrojenie orbity okołoziemskiej a w optymalnej wersji i też Księżyca. Jest to tzw. Program Gwiezdnych Wojen!

Carol Rosin

Carol Rosin

Co ciekawe Von Braun widać zdawał sobie z tego sprawę. Carol Rosin, która w 1974 roku miała okazję przeprowadzić z nim serię rozmów przekazała na konferencji w Waszyngtonie tzw. Disclosure Project (Projekt Ujawnienie) jego przesłanie. Uważał, że należy za wszelką cenę powstrzymać proces uzbrajania przestrzeni kosmicznej. Już wtedy Von Braun wiedział, że opinia publiczna będzie manipulowana w taki sposób, aby znalazły się olbrzymie środki na realizację tego projektu. Tworzone miały być fałszywe zagrożenia, takie jak ze strony ZSRR, następnie terroryzm, w dalszej kolejności wrogie kraje trzeciego świata. Potem zagrożeniem mają stać się asteroidy. Ostatnią „kartą” ma jednak być inwazja Obcych. [3]

Obcy i Roswell

Jak już jesteśmy przy Obcych.

Clark McClelland – pracownik NASA i długoletni badacz UFO przypomina rozmowę na temat Roswell, którą odbył z Wernerem von Braunem. Niemiecki naukowiec miał opowiedzieć mu o wizycie, jaką wraz z innymi naukowcami złożył w 1947 roku na miejscu katastrofy i opisać widziany tam pojazd oraz jego pasażerów. Przytoczony poniżej fragment wspomnień C. McClellanda pochodzi z książki R. Trundle pt.: „Is ET There” opublikowanej w 2005 roku.

„Czy incydent w Roswell rzeczywiście miał miejsce, czy odkryto obcy pojazd wraz z ciałami kosmitów? Czy miał pan szansę udać się na miejsce katastrofy? (…)Powiedział mi o tak zaskakujących wydarzeniach, ponieważ przysięgłem nie donieść o tym gazetom, pismom, telewizji itp. Nigdy nie złamałem obietnicy. Ponieważ von Braun nie żyje, zaś incydent miał miejsce 60 lat temu, ujawniłem to, co wówczas mi opowiedział. Mam prawo mówić o wszystkim, nawet tym, co wedle pewnych agencji „nie istnieje”. Dr von Braun wyjaśnił mi w jaki sposób on i jego (jak na razie anonimowi) towarzysze zabrani zostali na miejsce katastrofy, po tym jak wycofała się większość wojskowych. Dokonali oni szybkiej analizy, tego co znaleźli. Von Braun powiedział mi, że statek zdawał się być wykonany z nieznanego na Ziemi materiału. Mówił, że wyglądał jakby był wykonany z czegoś organicznego, przypominające skórę. (…) Odnalezione ciała były tymczasowo przetrzymywane w pobliskim namiocie medycznym. Były niewielkie, bardzo delikatne i posiadały duże głowy. Ich oczy również były duże. Skóra natomiast miała szary kolor i przypominała teksturą skórę gadów. Powiedział, że wyglądała podobnie jak skóra grzechotników, które widział parokrotnie w White Sands. Inspekcja wraku zdziwiła go: bardzo cienki materiał w kolorze aluminium przypominający papier owijający gumy do żucia. Bardzo lekki i niezwykle wytrzymały. Wnętrze statku było niemalże pozbawione wyposażenia, tak jakby on i pilotujące go istoty stanowiły jedność…” [4]

Więcej na temat:

http://www.heidelager.republika.pl/v1-v2-v3.htm

http://www.bibliotecapleyades.net/exopolitica/exopolitics_vonbraun.htm

http://wyborcza.pl/alehistoria/1,127750,12321826,Dawny_esesman_wysyla_Ameryke_na_Ksiezyc.html?as=3

 

Ripsonar

——————————————————————————————————————-

[1] – http://kosmiczne.lav.pl/Przed_programem_Mercury.html

[2] – http://technowinki.onet.pl/technika/wehrner-von-braun-nazista-w-sluzbie-usa/fbp5p

[3] – http://monitorpolski.wordpress.com/2012/03/19/werner-von-braun-ostrzegal/

[4] – http://www.emilcin.com/?p=artykul&id=2588