irene 523.08.2011 – huragan Irene uderza w wyspy Karaibskie niszcząc 2 wyspy na Bahamach [1]

25.08.2011 – Huragan osiąga 3 kategorię i po przejściu Wysp Karaibskich kieruje się na południowo wschodnie wybrzeża Stanów Zjednoczonych, w pierwszej kolejności zagrożona Floryda oraz  stanu Karolina Północna i będzie się przesuwał na północ wzdłuż wschodniego wybrzeża USA

Video: http://www.youtube.com/watch?v=oDbGCYGulY8&feature=player_embedded –  tworzenie i trasa huraganu

  • Burmistrz Michael Bloomberg radzi mieszkańcom Nowego Yorku by przygotowali się do ewakuacji. Nadciągający huragan Irene może całkowicie sparaliżować ponad 8 mln. metropolię. Bloomberg przypomniał, że zgodnie z prawem w razie oporu mieszkańców może wydać rozporządzenie o przymusowej ewakuacji. Doradzał też by osoby mieszkajcie w najbardziej zagrożonych rejonach przygotowały sobie bagaż do szybkiego zabrania, w którym powinny się znaleźć m.in. dokumenty, woda, konserwy i ewentualnie aktualnie zażywane lalkarstwa.[2]

26.08.2011Władze kilku amerykańskich stanów wydały nakaz ewakuacji mieszkańców nadbrzeżnych miejscowości. Łącznie skutki huraganu może odczuć nawet 65 milionów osób. O podporządkowanie się nakazowi zaapelował prezydent Barack Obama. Irena jest huraganem trzeciej kategorii. Towarzyszą jej intensywne opady deszczu, wiatr o prędkości powyżej 180 kilometrów na godzinę i kilkumetrowa fala powodziowa. Władze Nowego Jorku zarządziły ewakuację mieszkańców ze wszystkich nisko położonych terenów – poinformował burmistrz Michael Bloomberg.[3] Ewakuowanych będzie ponad 250 tysięcy ludzi. [4] Zamknięte zostaną również nowojorskie lotniska, transport publiczny oraz metra (pierwszy raz w historii metra w USA). Obama ostrzega przed Irene:

To będzie historyczny huragan

27.08.2011

  • Okazuje się że w Nowym Jorku zostanie dzisiaj ewakuowanych nawet 370 tys. mieszkańców, m.in. z Coney Island i południowego Manhattanu. –„Nigdy dotąd nie przeprowadzaliśmy obowiązkowej ewakuacji i nie robilibyśmy tego teraz, gdybyśmy nie sądzili, że ten sztorm może być potencjalnie bardzo poważny – mówił burmistrz Michael Bloomberg.
  • Jak poinformował sekretarz obrony USA, Leon Panetta, na ulice miast i miasteczek wschodniego wybrzeża wyjdzie ponad 100 tysięcy członków Gwardii Narodowej by pilnować porządku po przejściu huraganu.

Worki z piaskiem na Manhattanie mają powstrzymać ewentualną powódź po uderzeniu Irene

irene

 

I co z tego wyszło? I owszem, powiało, trochę podtopiło, ale przeszło i nic sie takiego nie stało. Nic oprócz jednego przedsięwzięcia, które się całkowicie udało.

Otóż rząd USA przeprowadził na masową skalę dużą ewakuacje cywilów z miasta jakim jest Nowy York pod przykryciem huraganu! (który de fakto okazał się mizerny w stosunku do tego, co władze przekonywały przestraszonych mieszkańców)  bez żadnego oporu, upewniając się iż strach potrafi podporządkować rzesze cywilów, nawet w tak dużej aglomeracji jakim jest Nowy York.

Ripsonar

Reklamy