Moment przelotu meteorytu tuz przed uderzeniem w ziemię.

Zdj. 1. Moment przelotu meteorytu tuz przed uderzeniem w ziemię.

15.02.2013 – na Czelabińsk w Rosji w efekcie wybuchu w atmosferze meteoru o średnicy 15 metrów spadające resztki spowodowały ogromne straty materialne. Zostało rannych przeszło 1200 osób. Według tego, co twierdzą rosyjskie portale internetowe kilkunasto -metrowa asteroida, której szczątki spadły na 6 rosyjskich została zestrzelona przez rosyjską obronę powietrzną. Zanim jednak do tych rewelacji dojdziemy, przytoczę trochę więcej faktów o samym wydarzeniu.

Zobacz, jak nagrano moment przelotu (lub tuż po) oraz falę uderzeniową (choć dla mnie to wygląda jak trafienie w cel np. systemu GRAD:- ale jest to spowodowane „deszczem meteorytu” który został rozdrobniony po eksplozji zanim uderzył w ziemię.):

Meteor nad Czelabińskiem – materiały nagrane przez świadków … 15.02.2013

Dziś wiemy, że po raz pierwszy dostrzegliśmy go na wysokości 97 km.  (Przed wtargnięciem w atmosferę planetoida

Ślad po przelocie meteorytu chwilę przed  fala uderzeniową.

Ślad po przelocie meteorytu chwilę przed fala uderzeniową.

miała rozmiary ok. 20 metrów.) Obiekt poruszał się wtedy z prędkością ponad 19 km/s. Pozwoliło to również dokładniej poznać rozgrzaną chmurę gazów, którą po przelocie pozostawił po sobie obiekt (…) Na podstawie nagrań udało się też oszacować jasność zjawiska widzianą z odległości 100 km na ok. -27,3 mag. To więcej niż blask Słońca (ok. -26 mag.), co potwierdzają relacje ponad 1100 przepytanych świadków. Obserwatorzy znajdujący się bliżej trasy przelotu mogli dostrzec jeszcze silniejszy błysk na niebie. Było to efektem eksplozji meteoroidu, do jakiej doszło na wysokości 29,7 km. Uwolniona wtedy energia porównywalna była z eksplozją 600 tys. ton TNT – to ok. 40 razy więcej niż siła bomby zrzuconej na Hiroszimę. Skutkiem eksplozji była potężna fala uderzeniowa, która na Ziemi wyrządziła największe szkody. [1]

Jako ciekawostkę wspomnę, iż meteoryt z Czelabińska ma 4,5 miliarda lat – jak twierdzą naukowcy na postawie datowaniu izotopowemu.

W Jeziorze Chebarkul znaleziono w końcu fragmenty asteroidy.

Zdj. 3. W Jeziorze Chebarkul znaleziono w końcu fragmenty asteroidy.

Zestrzelony meteoryt?

Wersja 1 – przez Rosjan

W lokalnej prasie pojawiły się informacje, że wielki meteor zniżający się do naszej planety zniszczyła rosyjska rakieta. Na ziemię spadały tylko małe odłamki zniszczonego głazu. (żróło SuperExpress) Meteor miał przechwycić i zniszczyć pocisk rakietowy wystrzelony z jednostki wojsk rakietowych w Urzumce koło Czelabińska – informuje lokalna gazeta „Znak”, powołując się na źródło w armii. (źródło tvn24)

Te sensacyjne wieści podaje również kanał Russia Today. Rakieta dosięgła asteroidy około 20 kilometrów nad Ziemią i rzekomo doprowadziła do jej większej fragmentacji. Według niepotwierdzonych raportów obiekt został przechwycony przez jednostkę obrony powietrznej w jednostce Urzhumka niedaleko Czelabińska.

„Według niepotwierdzonych źródeł meteor zbliżający się do Ziemi został przechwycony 20 km nad jej powierzchnią przez pocisk obrony przeciwlotniczej. Został rozbity na kawałki” – poinformował przed południem internetowy dziennik Russia Today. (źródło tvn24)

Ale przed godz. 14. polskiego czasu serwis „Russia Today” napisał jednak, że „ministerstwo obrony Rosji zdementowało informacje o jakiejkolwiek działalności sił obrony w związku  uderzeniem meteoru w terytorium Rosji„.  (źródło tvn24)

Z kolei agencja informacyjna Regnum cytuje anonimowego oficera, który twierdzi, że smuga skondensowanej pary za meteorytem ma potwierdzać fakt przechwycenia go przez obronę rakietową. (źródło tvn24)

youtube logo  Część meteorytu w Czelabińsku została zestrzelona?

Kanał Russia Today podaje również, ze wojsko zidentyfikowało jeden z kraterów po upadku fragmentu tej asteroidy. Miał około 6 metrów szerokości. (Fragmenty skały spadły w Czelabińsku, Tiumenie, Swiedłowsku i Baszkirii). (patrz zdjęcie nr 3.)

Policja w Czelabińsku została postawiona w stan gotowości i rozpoczęto wdrożenie planu „Operacja Forteca”, której celem jest ochrona kluczowej infrastruktury. Dlaczego by im tak zależało na ochronie tego regionu? W regionie czelabińskim jest kilka elektrowni atomowych. W pobliżu znajduje się też największy w kraju ośrodek przetwarzający paliwo jądrowe Majak. Gdyby doszło do uszkodzeń, skutki mogłyby być katastroficzne.  Władze regionalne i ministerstwo ds. nadzwyczajnych, obawiając się paniki mieszkańców, szybko poinformowało, że w Czelabińsku i innych miastach, na które spadły meteory nie odnotowano wzrostu promieniowania.

Wersja 2. przez UFO

Oczywiście inna teoria tych wydarzeń głosi, że za zestrzelenie owego meteorytu stało UFO.  Niektórzy wychodzą z założenia, iż obrona przeciwlotnicza Federacji Rosyjskiej nie byłaby zdolna do zestrzelenia takiego obiektu, więc  powyższe interpretacje musza kierować się w takim wypadku w kierunku UFO. Za potwierdzeniem tej hipotezy miałoby być uratowanie miasta poprzez zmianę trajektorii opadającego meteorytu. Dostrzeżono dodatkowo sam tajemniczy obiekt znajdujący się nad meteoryt w chwilę przed eksplozją. Zobaczmy:

Meteoryt  zaraz przed eksplozją z widocznym tajemniczym obiektem tuz nad nim.

Zdj. 4. Meteoryt zaraz przed eksplozją z widocznym tajemniczym obiektem tuz nad nim.

youtube logo  UFO zmienia trajektorię meteorytu nad Czelabińskiem PL  Tutaj chciałbym zauważ, iż w konfrontacji z wcześniejszymi materiałami, które ewidentnie pokazały uderzenie od tyłu meteorytu „czegoś” (które leci w linii pochyłej ale bez zmiany toru lotu zanim uderza w cel)  oraz  powyższy materiał wskazuje iż trudno by sobie wyobrazić aby rakieta sama zmieniła trajektorię lotu by uderzyć w cel będąc początkowo nad meteorytem (wykluczam iluzje punktu spowodowanej poświatą lub innego odbicia w kamerze, gdyż widać obiekt w różnych spektrach) , a później uderzyć go pod o wiele mniejszym kontem, jeżeli meteoryt zmniejszał jednostajnie pułap. (niestety nie znam się na tym i tylko intuicyjnie interpretuje to co widzę.) na koniec kadr z filmiku w którym widać zarówno tajemniczy obiekt (nadal nad meteorytem) oraz uderzenie przez tajemniczy.. pocisk!

UFO i pocisk przy meteorycie chwile przed jego rozbiciem.

Zdj. 5. UFO i pocisk przy meteorycie chwile przed jego rozbiciem.

Co ciekawe przed tym wydarzeniem widziano sporo obserwacji UFO w tym rejonie.  Fala obserwacji UFO nad Czelabińskiem – przed przelotem meteoru. Czy UFO wiedziało, że w tym miejscu dojdzie do opisanych wydarzeń? Trudno to ocenić, ale faktycznie natężenie UFO w tym okresie jest zbieżne z meteorytem.

Meteoryt czy może rakieta?

Internet ma to do siebie, że informacje twórcze nie mają granic. Jest sporo wypowiedzi, choć oficjalnie z góry wyśmiane, mówiące iż to nie był żaden meteoryt a rakieta! I choć wydaje się to najmniej prawdopodobna hipoteza, grupa tych spekulantów prezentuje swoje argumenty. I tak:

Po pierwsze: Lider Partii Liberalno-Demokratycznej Władimira Żyrinowskiego, stwierdził, że w rzeczywistości (owy meteoryt) jest testowaną bronią przez USA. (to den dupek co chce pierw podzielić się Ukrainą z Polską (przez rozbiór tego kraju jak Rosja i Niemcy w 1939 r.), a teraz grozi Polsce jej całkowite zniszczenie jeżeli będziemy lizać pupsko USA i wtrącać się w kwestie Ukrainy patrz np: Władimir Żyrinowski o zniszczeniu Polski! Szok [12.08.2014]). 

po drugie rzekomy meteoryt zachowywał się jak… nie meteoryt:

– dlaczego leciał poziomo, dlaczego zostawiał smugę charakterystyczną dla rakietowego paliwa (de fakto akurat mnie również to zastanowiło w pierwszej chwili- patrz zdjęcie na górze artykułu ze smugą)  ponieważ faktycznie takie smugi powoduje zapłon rakiet a nawet samolotów np. Aurory). Jeżeli miałaby być to rakieta to najpewniej z małą głowicą jądrową między 0.1 a 1 kilotony. (skąd ludzie biorą takie parametry…..)

Wiemy jedno. Pierdyknęło i takie małe coś spowodowało uderzenie z siłą ponad 40 razy większą niż eksplozja bomby atomowej na Hiroszimę. Jeżeli meteoryt byłby w jednym kawałku faktycznie byśmy mieli niezłe dziwy na Uralu. Może nie takie jak Tunguska z 1908 roku ale fajerwerki byłyby przednie. I własnie te wydarzenia pokazują, jak malutcy jesteśmy w chwili upadku drobin z kosmosu. Ave

Dodatkowe info:

youtube logo Tajemnice meteorytu z Czelabińska HD

Ripsonar

————————————————————–

[1] – http://wyborcza.pl/1,75477,14908931,Tajemnice_meteorytu_z_Czelabinska__Eksplozja_40_razy.html#ixzz3AvbGX7Hh

Materiały i zdjęcia Internet.

Reklamy