o-OSAMA-BIN-LADEN-facebook

Osama Bin Laden

Artykuł napisałem na podstawie świetnej moim zdaniem książki Paula L.Williamsa z 2005 r. pt. „Al Kaida”

Russert: Czy uważa go pan za potężnego wroga?

Schelier: Niesłychanie potężnego wroga, proszę pana, człowieka, którego trzeba podziwiać. Gdyby był po naszej stronie, jadałby obiady w Białym Domu. Byłby wojownikiem o wolność, szanowanym przeciwnikiem wszelkiej opresji. (…) dopóki nie ogarniemy miary tego człowieka i mocy jego słów, zawsze będziemy o krok za nim”

Analityk CIA Michael Scheuer, w wywiadzie dla Tima Russerta w programie NBC news z 4.11.2004 roku.(str. 103)

Osama po arabsku znaczy „młody Lew”. Był wahabitą,  sunnicki radykalny odłam islamu….. Ojciec Muhammad bin Laden z zawodu robotnik budowlany opuścił wioskę w Jemenie i przeprowadził się do Arabi Saudyjskiej szukać lepszego życia. Pracował jako murarz w pałacu królewskim szybko został dostrzeżony przez Ibn Saida, który ten dostrzegł jego talent rzeźbiarski. Muhammad zaczął budować dla króla coraz to ważniejsze przedsięwzięcia budowlane stając się szybko specjalistą w tej dziennie. Wraz z budownictwem szybko przyszła sława i fortuna. Osama twierdził:

” Nie jest sekretem, że mój ojciec był odpowiedzialny za infrastrukturę Arabii Saudyjskiej. (…) Zbudował (dla ścisłości odremontował) święty meczet w Mekce, gdzie znajduje się święty kamień Kaaba…”  (str.45)

Ojciec był bardzo religijnym wahabitą, który oczekiwał przyjście Mahdiego. Sam miał marzenie o przywrócenie panowania Islamu na całym świecie. Po śmierci korporacja bin Ladenów przeszła w ręce synów: Salema, Bakra i Alego, której nadano nazwę Bin Laden Brothers for Contracting and Industry. Szybko jednak się rozrastali – przyjmując coraz więcej zleceń, również z Europy. Z czasem zaczęli być znani jako Saudi Bin Laden Group.

1973 – Salem przejął firmę, nazywając ją Bin Laden Aviation z siedzibą w Austin w Teksasie.

1976 – Salem mianował Jamesa Batha swoim agentem i powiernikiem. Odkupił kilka samolotów od Air America, które, jak się potem okazało –  były wykorzystywane  przez ówczesnego szefa tej firmy Rika Lucytjesa przemytem kokainy o wartości ponad 2 mld $ z Kolumbii do USA!  (jak zgarnięto Rika,  Salem – wyśmienity pilot, chwile później ginie w wypadku lotniczym, kiedy to jego awionetka wpada na druty wysokiego napięcia). (str. 47) Więcej na ten temat: Bush, atak na World Trade Center i jego nastepstwa

Osama w tym okresie prowadził dość hulaszczy tryb życia – powiedzmy .. ciesząc się młodym życiem miliardera. W końcu się opamiętał i poszedł na studia. Tak poznał dwie osoby które zmieniły jego życie. Pierwszym był Abdullah Azzam – nauczyciel religii i zarazem przywódca grupy Bractwa Muzułmańskiego. Proklamował narzucenie wszystkim muzułmanom przestrzegania prawa szariatu i utworzenie państwa ogólnoislamskiego. Drugim był Muhammad Qutb – który wykładał nauki islamu. Zapoznał Osamę z pismami Sajida Qutba (swojego brata) – uważanego za ojca nowoczesnego fundamentalizmu islamskiego, który stwierdzał iż chrześcijanie i żydzi zmierzają do piekła i są złem wszelakim a przywódcy muzułmańscy którzy są odszczepieńcami (czyli są postępowi, oraz bratają się z Zachodem) powinni być obaleni, a na ich miejsca powinni zasiadać AFGHANISTAN-US-ATTACKS-BIN LADENprawdziwi muzułmanie. (sunniccy  wahabici). (str. 49)

1979 – Afganistan najechały wojska sowieckie. (1979-1989) Przywódcy kraju poprosili świat muzułmański o pomoc braciom  w potrzebie. Osama mając na względzie marzenia ojca 26.12.1979 roku przybył do obozu szkoleniowego w Pakistanie w wieku 23 lat, ważąc niewiele ponad 80 kilo przy wzroście 196 cm wyglądał komicznie by walczyć z Sowietami.

Ciekawostka 1 – Amerykanie finansowali mudżahedinów w wojnie przeciw Sowietom. Za czasów Cartera wysyłano 30 mln $ rocznie, a nastąpienie za prezydentury Regana kwoty te ciągle wzrastały. I tak  do 1985 roku było to 250 mln $/rok, a już w 1988 było 700 mln $! Jest to jeden z licznych przykładów ingerowania Amerykanów w konflikty, by konflikt wykorzystać dla własnych korzyści.

11044496_213038465694608_4372566294182671833_n

Czasy, gdy Bin Ladena uznawano za dobrego mudżahedina, bo walczył z Rosjanami w Afganistanie. „International”6.12.1993 r.

1984- Azzam, nauczyciel Osamy ze studiów, zakłada centrum rekrutacyjne na rzecz dżihadu „Mekhtab al Khadamat” w Peszawarze w Pakistanie. Osama do niego przystaje.

Pod koniec wojny Bin Laden i Azzam zaczęli spotykać się z członkami Egipskiego Islamskiego Dżihadu. Liderem grupy był Ajman Al Zawahiri – lekarz z Kairu, który przybył do Afganistanu w 1980 roku. I choć ich głównym celem jest obalenie rządu w Kairze, to w Afganistanie chcieli pomagać braciom muzułmańskim. Zawahiri poznawszy Osamę, chciał go zbratać dla własnych planów szczególnie zainteresowany jego zapleczem finansowym.(str. 51)

Na spotkaniach doszło do podziału poglądów, co dalej z ich działalności . Al- Zawahiri uważał, iż powinno prowadzić wojnę (dżihad)  na dwóch frontach: a) przeciwko krajom zła jak USA oraz B) przeciwko niewiernym liderom muzułmańskim jak Mubarak w Egipcie i Kadaffi w Libii. Azzam uważał natomiast by w Afganistanie stworzyć modelowe państwo islamskie by w ten sposób uzyskać poparcie a zarazem wsparcie ze świata muzułmańskiego i następnie zaatakować Izrael.

Al Kaida

1989 – Bin Laden powraca do Afganistanu gdzie tworzy obóz szkoleniowy dla arabskich komandosów tzw. „Al Mashah” (Kryjówka Lwa). I to własnie razem z Egipcjanami ustala się kroki do utworzenia kwatery głównej swych poczynań , stąd nazwa Al Kaida – Baza) dla wypełnienia swych planów zmierzających do rozpowszechnienia dżihadu na cały świat. Celem jest utworzenie imperium – państwa islamskiego Kalifatu pod wodzą jednego przywódcy, w jednym systemie prawa świeckiego i religijnego „szariatu”. Tak więc instrumentem owych planów miała być Al Kaida a środkiem dżihad – święta wojna! (str. 53).

Mało tego, aby mógł powstać Kalifat, niewierni liderzy prozachodnich krajów arabskich musieli być zastąpieni m.in w Arabii Saudyjskiej, Jordanii, czy tez Egipcie. Jeżeli zostaną zniszczone Stany Zjednoczone, marionetkowe reżimy na Bliskim Wschodzie upadną, a ze zgliszcz wyłoni się nowy Kalifat!

Jak się okazało wojna w Afganistanie pokazała, że owe idee są w zasięgu ręki.

Po wojnie z Sowietami Bin Laden wrócił do Arabii Saudyjskiej.

2.08.1990 – Saddam Husajn – prezydent Iraku atakuje Kuwejt (tzw. I wojnę w Zatoce Perskiej). Rodzina królewska ucieka do Arabii Saudyjskiej. Saudyjska rodzina królewska zaniepokojona tymi wydarzeniami, obawiając się i o własny los ataku ze strony Iraku zwraca się o pomoc do USA. Oczywiście USA to bardzo pasowało i nie wiele gadając najechała Irak rzecz jasna ze wsparciem ONZ

Owe wydarzenia obserwował Bin Laden i oczom nie wierzył, twierdząc że to że to hańba to,. co uczynili Saudyjczycy. Mało tego władza staje się – w takim wypadku – fałszywymi muzułmanami,  których trzeba obalić. Jak stwierdził zaczął działać, ale służby bezpieczeństwa zwęszyły jego działanie, co skutkowało jego przymusowym wyjazdem w 1991 roku do Sudanu razem ze 300  członkami Al Kaidy. Tam szybko odbudował swoją organizację, tworząc liczne obozy szkoleniowe.

Czeczeńcy

Al Kaida współpracowała z Czeczenią i walczyła z nimi ramię w ramię w Azerbejdżanie.

1993/1994 – Al Kaida wspomagają azerskich mudżahedinów w wojnie w Czeczenni. Przesłali 300 afgańskich arabów którzy dołączyli do 6000 czeczeńskich partyzantów by walczyć przeciw wojskom rosyjskim.

1996 – Osama zakłada w Afganistanie obóz szkoleniowy dla sił Czeczeńskich, oraz wysyła swoich ludzi by nadzorowali operacje wojskowe. Dodatkowo przesłał im 25 mln $ wsparcia finansowego. (w ramach wdzięczności umożliwili Osamie nabyć bomby nuklearne).

Talibowie

1996 – Osama powraca do Afganistanu. Lokuje się w nowo powstałej kryjówce w jaskiniach gór Hindukusz, niedaleko miasta Dżalalabad, gdzie jak stwierdził, czuł się najlepiej.

„Afganistan jest jedynym państwem na świecie o prawdziwie islamskim systemie” (str. 62)

Na miesiąc przed przybyciem mułła Mohammed Omar – określony został najwyższym władcą wśród sunnitów (porównanie do pozycji Kalifa) – dały podkład pod marzenia al Kaidy o wzorcowym państwie islamskim. Omar zlikwidował watażków, którzy byli utrapieniem tego kraju. Większość jego rekrutów była uczniami szkól deobandyjskich (tradycyjnej wykładni,  surowe i radykalne stosowania się do prawd islamu – coś jak wahabici, wolni od wpływów zachodu – czyli w skrócie religijna indoktrynacja). Owi uczniowie zwano ” talibami” – stąd też ich powszechna nazwa. Omar w ciągu kilku miesięcy zgromadził przy sobie 30 tysięczną armię dzięki finansowaniu przez: rodzinę królewską Saudyjczyków (jako szaniec przeciw szyitom) oraz tajne służby Pakistanu (ISI) (jako manipulacja wydarzeniami w sąsiednich krajach).  (str. 65).

Ciekawostka 2. Myślicie że łapska Amerykanów tutaj się nie zaangażują? O naiwni….

1994 – CIA przez ISI dostarczyła Talibom zdjęcia satelitarne tajnych lokalizacji opuszczonych sowieckich arsenałów z bronią. Po co, dlaczego? Ano dlatego, żę firmy amerykańskie zapragnęły położyć rurociąg z gazem ziemnym prowadzonym z Turkmenistanu, przez Afganistan do Pakistanu. Dobicie targu byłoby tylko wtedy możliwe, jeżeli byłaby jedna scentralizowana władza. A że w ten biznes zainteresowany jest sam prezydent Bush to na owe działanie nie ma co się dziwić. Dlatego też dzięki tej zagrywce z tajnymi arsenałem pod koniec 1995 roku Talibowie przejmują władze w Afganistanie (oprócz tzw. Przymierza Północnego) proklamując utworzenie Islamski Emirat Afgański z rzecz jasne prawem szariatu w roli głównej. (brody stają się najnowszym krzykiem mody w  tym rejonie, że tak powiem:))

reagan

Prezydent Regan i delegacja Talibów w 1985 roku Link.

Tak więc Amerykanie dobijają targu, choć Bin Laden z  AL Kaidą realizują swoje utopijne wizje……Bo Al kaida tez musiała trzy grosze dorzucić do tego interesu – i to złotego jak za chwile wyjaśnię….

23.08.1996  – Osama ogłasza pierwsze wezwanie świat muzułmański do walki z Ameryką i Izraelem  tj: „Deklaracja dżihadu wobec Amerykanów okupujących kraj dwóch świętych miejsc„.

„Moi muzułmańscy bracia z całego świata:(…) Ostatecznym sposobem, by zadowolić Allacha, wysławiać Jego słowo, wprowadzić Jego religię i podporządkować się Jego wysłannikami, jest podjęcie walki z wrogiem, na każdy sposób i ze wszystkich sił..(…) Wasi bracia w Palestynie i w kraju dwóch Świętych Miejsc wzywają was na pomoc i proszą was, byście wzięli udział w walce przeciwko wrogowi: Amerykanom i Izraelitom…” (str. 69 i 71)

Odzew był oszałamiający. Datki napływały jak rzeka głownie z Arabii Saudyjskiej (gdzie zaczęto w meczetach zbierać tzw. „zakat” czyli jałmużnę na rzecz Bin Ladena). Napływ gotówki, popularność Osamy scementowały stosunki z Talibami i Omarem. Wiedząc jednak iż infrastruktura Afganistanu ledwo zipie, postawiono na zasoby prawie naturalne…..

1996 – Osama razem z Omarem ustanowili, iż aby najlepiej zabezpieczyć Afganistan wraz z tureckimi królami narkotykowymi oraz mafią albańską, iz zostaną światowym liderem w produkcji heroiny, później znaną jako nr 4 – najczystszą, Finansowanie przez narkotyki stało się najefektywniejszym przedsięwzięciem biznesowym Osamy. Islamiści uważali bowiem, że jest to broń dżihadu, gdyż trafia w kraje Zachodu. I jest tu sporo racji:

„Afgańczycy corocznie sprzedają na Zachód narkotyki warte od 7 do 8 mld $. Eksport narkotyków z Afganistanu nadzoruje Bin Laden. jego ludzie pilnują upraw, przetwarzania i ekspediowania towaru. Kiedy Amerykanie kupują narkotyki, finansują dżihad!” – Yoset Bodansky, dyr. Grupy Roboczej Kongresu do spraw terroryzmu i Niekonwencjonalnych Działań Wojennych. 1998 r.(str. 75)

Tutaj warto również wspomnieć, iż transport a przede wszystkim sprzedaż towaru zajęła się mafia albańska. Jak się okazuje, to własnie ona  stała się główną siłą w krajobrazie zorganizowanej przestępczości w USA co potwierdza opinia FBI z 2004 r. kiedy to mafia przejęła „cosa nostrę” będąc… radykalną grupą muzułmanów! Mało tego, zdominowali wszystkie inne organizacje przestępcze w Europie m.in mafię sycylijską! Najdosadniej opisuje owa działalność Tony White z Programu Kontroli Narkotyków ONZ twierdzą:

„Oni (mafia albańska) stosuje przemoc znacznie częściej niż jakakolwiek inna grupa. Wystąpili przeciw ustalonemu porządkowi w Europie i wypchnęli z niej kartele: libańskie, pakistańskie i włoskie” (Str. 83).

Al Kaida dzięki narkotykom finansowała

a) zmagania Talibów z Przymierzem Północnym

b) konflikt w Kosowie (Albania)

c) świętą wojnę wymierzona przeciwko USA.

I to nie jest wcale przypadek powiązań Al Kaidy z narodem albańskim. Jak poniżej postaram się wyjaśnić, Albańczycy mieli dług wdzięczności za pomoc Bin Ladena w Kosowie.

Bałkany

1997 – Osama pomógł w Albanii utworzyć Armię Wyzwolenia Kosowa (AWK) by

  1. a) pomóc w walce muzułmańskich Albańczyków z chrześcijańskimi Serbami podporządkowanymi S. Miloseviczowi (dążył do oczyszczenia Kosowa z ludności albańskiej)
  2.  zniweczyć próby pokojowego rozwiązania konfliktu
  3. zjednoczyć ludność albańską z Kosowa, Macedonii i Albanii. Dostarczył 500-7000 mln $ oraz 500 doświadczonych arabskich żołnierzy mających na celu szkolenie rekrutów (do AWK) w głównej siedzibie Al Kaidy na Bałkanach tj. w Tropje oraz w sąsiedniej Macedonii.

Ciekawostka 3. USA ponownie wsparła… „bojowników walczących o wolność”  -tych samych, które finansowała i szkoliła Al Kaida! Administracja Clintona  i CIA zaoferowali pomoc szkoleniową i doradztwo polowe.

1988 – AWK posiadało 30 tyś. wyszkolonych żołnierzy dysponujących nowoczesnym uzbrojeniem. (skądś to powinniśmy znać i przede wszystkim zapamiętać – dozbrajanie rebeliantów zawsze ukazuje utajoną stronę wspierającą owe działania tylko dla własnych potrzeb. Jeżeli takich dobrych duszków nie posiada rebelia.. po prostu upada).

15.01.1999 – wybuch konfliktu rozpoczął się na dużą skalę, kiedy to doszło do tzw. masakry w Raczaku (Racal), gdzie w przydrożnym rowie znaleziono ciała 45 Albańczyków ponoć zamordowanych z zimną krwią przez Milosevicia. Była to prawdopodobnie prowokacja (typu false flag) co próbował utrzymywać sam oskarżony przygotowane przez AWK w celu wplątania w sprawę Serbów i usprawiedliwienie interwencji pastw zachodnich. Potwierdzały to takie dzienniki jak Le Figaro i Le Monde potwierdzając tezy Miloszewicza wskazując na

  1. nienaturalnie ułożone zwłoki,
  2. brak łusek przy dokonaniu owej masakry
  3. niezidentyfikowania zwłok przez mieszkańców, z której przecież mieli pochodzić pomordowani! (str. 89).

Ale sprawa spowodowała oburzenie świata Zachodu. USA zaproponowało porozumienie poprzez referendum w sprawie niepodległości Kosowa. Oczywiście Miloszewicz je odrzucił, co spowodowało bezlitosne zbombardowanie Serbów przez USA razem z siłami NATO! JEST TO JEDNO Z PIERWSZYCH DZIAŁAŃ SIŁ ZACHODU (W TYM NATO) KTÓRE W OBRONIE UCIŚNIONYCH (Z POMOCĄ PROWOKACJI) BĘDZIE BOMBARDOWAŃ I NISZCZYĆ CO ZAOBSERWOWAĆ MOŻNA W KOLEJNYCH KONFLIKTACH.

„Pomiędzy 24 marca a 10 czerwca 1999 roku Przeprowadzono łącznie 37 465 misji bojowych, niszcząc 400 serbskich stanowisk artyleryjskich, 270 opancerzonych transporterów, 150 czołgów, 100 samolotów, zabijając 10 000 serbskich żołnierzy i cały konwój uchodźców, oraz zmuszając 1,4 miliona Kosowian do ucieczki z miejsc zamieszkania w obawie o życie. Była to największa masowa migracja od zakończenia II wojny światowej. „

21.06.1999 – Miloszewicz podpisał porozumienie pokojowe i upoważnił NATO do stacjonowania w celu przywrócenia demokratycznych wyborów.  Oczywiście z tą demokracja szlak trafił. Władze przejęli AWK. Lider AWK Haszim Thaqi ogłosił się premierem rządu Kosowa – etnicznych Albańczyków i wg zasady islamu oko za oko zaczęto czystki Serbów.  NATO tym razem nie oponował! Do września 1999 roku wygnano z kraju około 200 tyś Serbów mi 30 000 Cyganów – a Kosowo stało się państwem islamskim. (str.90).

Po zakończeniu działań wojennych w 1999 albańskie siły UÇK (AWK – przypis aut.) rozpoczęły prowadzenie czystek etnicznych na terenie Kosowa. Akcja obejmowała niszczenie serbskich i romskich wiosek, świątyń i pomników. W wyniku przeprowadzonych akcji 300 tysięcy Serbów i Cyganów zostało wypędzonych, reszta pozostała w nielicznych, strzeżonych przez NATO KFOR enklawach. Albańska UÇK doprowadziła do zniszczenia ponad 150 świątyń prawosławnych (z których najstarsze pochodziły z XII wieku, niektóre były zabytkami uznanymi przez UNESCO za światowe dziedzictwo kultury). (link)

02.1998 – Osama Bin Laden ogłosił w imieniu Międzynarodowego Frontu Islamskiego tzw. druga fatwę przeciw USA.

„Reguła, by zabijać Amerykanów i ich sprzymierzeńców – cywilów i wojskowych – jest osobistym obowiązkiem każdego muzułmanina, jeżeli jest zdolny to czynić, w każdym kraju, w którym jest to możliwe. Ma to na celu wyrwanie z ich łap meczetu al Aksa i świętego meczetu (Mekka) oraz przepędzenie armii amerykańskiej z ziemi islamu, pokonanie jej i uczynienie amerykanów niezdolnymi do grożenia jakiemukolwiek muzułmaninowi. (str. 91).

Powodem odezwy jest okupacja Iraku z której zrobili sobie baze wypadową  oraz USA służy bezpieczeństwem Izraelowi, gwarantując mu przetrwanie).

7.08.1998 – Al Kaida podłożyła bomby w ambasadach USA w Kenii i Tanzanii (W Ugandzie nie doszło do zamachu).13 dni później Ameryka odpowiedziała odwetem bombardując kompleks Al Kaidy w Afganistanie oraz fabrykę farmaceutyczną niedaleko Chartum, myśląc że produkuje się tam gaz paraliżujący VX. To wydarzenie umocniło pozycję Osamy jako wojownika walczącego o wolność i sprawiedliwość świata islamu.

3.01.2000  -Al Kaida przeprowadziła nie udany atak na okręt wojenny USa USS „The Sullivans”, ale lodź wypełniona po brzegi materiałami wybuchowymi nie zdołała oddaliła się zbyt od brzegu, gdyż od tego ciężaru utoneła. Dopiero 10.10.200 przeprowadzony atak na USS Cole w jemeńskim porcie w Adenie się udał. Zginęło 17 żołnierzy USA, ale tym razem Amerykanie nie podjęli działań odwetowych pamiętając poprzednie niepowodzenie. (str. 94)

11.09.2001 – Przeprowadzono znamienny w skutkach atak na World Trade Center na terenie USA!

20.09.2001 – Bush przemawia do narodu słowami:

„Ta wojna nie będzie podobna do wojny z Irakiem przed dziesięciu laty, gdy celem było wyzwolenie pewnego terytorium i szybkie zakończenie działań. Nie będzie to podobna do wojny powietrznej nad Kosowem przed dwoma laty, w której nie użyliśmy wojsk lądowych i w której nie zginął w walce ani jeden Amerykanin. Nasza odpowiedz będzie znacznie potężniejsza niż błyskawiczne kontruderzenie i izolowane ataki. (…) Pozbawimy terrorystów wszelkich środków do walki, (…) Będziemy ścigać narody udzielające terroryzmowi pomocy bądź schronienia. Każdy naród, w każdym regionie świata, musi teraz podjąć decyzję. Albo jesteście z nami, albo z terrorystami. Poczynając od dzisiaj, każdy kraj, który chroni bądź wspiera terroryzm, będzie uważany przez Stany Zjednoczone za wrogi reżim”.

7.10.2001 – USA rozpoczyna inwazję na Afganistan salwą 50 pocisków wystrzelonych z trzech krążowników i jednego niszczyciela. Przez około miesiąc uderzenie wojsk amerykańskich odbyło się de fakto bez strat. Zajęcie kraju postępowało praktycznie bez problemów. Odnośnie Bin Ladena wywiad doniósł, że razem z 2000 ludźmi schronił się w górskiej fortecy w Tora Bora. USA przypuściła na ten obszar zmasowany atak lotniczy (używając największych bomb ze swojego arsenału) po którym okazało się, że oprócz kilku ciał i 19 wychudzonych jeńców nie było nikogo….

2.03.2002 – Amerykanie rozpoczęli nową operację (Anakonda) opierając się tym razem na doniesieniach, jakoby tysiące bojowników Al Kaidy i Talibów przegrupowało się w górskim rejonie Shah-J-Kot w celu uderzenia na bazy wojskowe i próbę obalenia tymczasowego rządu.

18.03.2002 – kiedy operacja dobiegła końca znaleziono nie więcej jak 20 ciał. (str.100).

Hezbollah i Hamas

Imad Mughniyeh

Imad Mughniyeh

Hezbollah – tzw. Partia Boga, to islamskie ugrupowanie terrorystyczne finansowane, uzbrajane i szkolone przez irańskich Strażników Rewolucji. Iran przekazuje co roku 100 mln $ na potrzeby tego ugrupowania niezależnie kto aktualnie będzie u władzy. Założycielem lub najwyższym przedstawicielem był w tym czasie Imad Fayez Mughniyeh. celem organizacji była walka przeciwko zachodniemu imperializmowi i przepędzeniu go z Libanu oraz dążenie do całkowitego zniszczenia państwa IZrael i wprowadzenie nad żydami kontroli władz islamskich.

23.10.1994 – dokonują zamachu samobójczego kiedy kierowca wjechał, wyładowany materiałami wybuchowymi w baraki amerykańskich marines niedaleko międzynarodowego portu lotniczego w Bejrucie. Zginęło wtedy 220 żołnierzy i 21 innych funkcjonariuszy z USA. (str. 156).

Konflikt Szyitów z Sunnitami – Rozdźwięk między tymi dwoma odłamami islamu sięga VII wieku, kiedy to w 661 roku zamordowano Alego, zięcia proroka Mahometa. Największy spór dotyczy sprawowania kontroli nad ziemiami Arabii, Egiptu i Syrii. Sunnici 80% islamu, a szyici tylko 15%.I choć cały czas się mówi o krwawych waśniach tych dwóch grup, które ponoć nie mogą się ze soba porozumieć to jednak do takiego zjednoczenia doszło.

Zjednoczenie Jak się okazuje do owego zjednoczenia się tych dwóch zdawałoby się niepojednanych grup przyczyniły się następujące wydarzenia:

1947 – tzw. „al Naqbie” czyli katastrofa. Tak islamiści nazywają powstanie państwa Izrael.

1991 – tzw. „al Azma” czyli kryzys. Jest to pierwsza inwazja USA na Irak tzw. Wojna w zatoce perskiej

Na podstawie tych wydarzeń świat arabski zaczął podejmować próby wspólnej, zjednoczonej walki przeciw Amerykanom i Izraelowi. I tak:

1992 – Hassan Abddallah al-Turabi, duchowny przywódca Sudanu zaprezentował teologiczny kompromis pomiędzy naukami Egipcjanina Sajida Muhammada Qutba (1906 – 1966) reprezentujący interpretację sunnicką a naukami ajatollaha Chomeiniego (1902 – 1989) reprezentujący nauki szyitów. Doprowadziło to do licznych spotkań obu grup w Chartumie, których celem było podjęcie wspólnych działań w celu odparcia zagrożenia z Zachodu.(str. 158)

1995 – Lider Hezbollahu Mugniyah doprowadził do porozumienia między terrorystami szyickimi i sunnickimi w walce ze wspólnymi wrogami islamu!  I tak drogi szyickiego terrorysty spotkały się z sunnickim Osamą Bin Ladenem! Początkowo rozmowy prowadzono tylko telefonicznie, ale były one na tyle perspektywiczne iż doszło do spotkania.

21/23.06.1996 – Irańska Najwyższa Rada do spraw Wywiadu sponsorował szczyt terrorystów w Teheranie. jego celem było przekształcenie Hezbollahu w „hezbollah międzynarodowy, nową awangardę rewolucji islamskiej, mającą koordynować działalność sunnickich i szyickich grup terrorystycznych! Spotkaniu zgromadziło głównych przywódców terrorystycznych z takich ugrupowań jak Palestyński Islamski Dżihad, Egipski Islamski Dżihad (HAMAS), Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny, Kurdyjska Partia Ludowa, Al. Kaida i rzecz jasna Hezbollah w roli głównej. Wynikiem szczytu było powołanie KOMITETU TRZECH, który miał koordynować, planować i przeprowadzać ataki przeciwko Stanom Zjednoczonym i Izraelowi. Byli to: Imad Mugniyah, Osama Bin Laden i Ahmad Salah. (str.160).

To własnie te wydarzenia zacieniły współpracę Hezbollahu i Al Kaidy. Grupa ta nauczyła Al Kaidę używania  materiałów wybuchowych, planowania czego wynikiem były ataki na ambasady USA w Kenii i Tanzanii. Sam Mugniyah przekazał swoją wiedzę Osamie by skutecznie zarządzać organizacją w kwestii rekrutacji, zakładania komórek kontaktowych, wywiadu oraz właściwie wykorzystywać potencjał z zamachowców samobójców. Mugniyah w Iranie przyjął ponad 500 ludzi (Talibów i Al Kaidy) Osamy, kiedy Ci wycofali się po zbombardowaniu przez USA gór Tora Bora. De fakto dano im luksusowe domy, o których bezpieczeństwo czuwała SAVAMA – Irańskie Służby Wywiadowcze! (str. 163).

A Hamas? Okazuje się, że ta sunnicka organizacja terrorystyczna powstała w 1988 r. jako Islamski Ruch Oporu w celu przeciwstawienia się układom pokojowym z Izraelem (negocjacje prowadziła Organizacja Wyzwolenia Palestyny) została przygarnięta przez szyicki Hezbollah!

1992 – Izraelski premier Icchak Rabin deportował do południowego Libanu 415 radykalnych Palestyńczyków. Byli to własnie członkowie Hamasu W Libanie znaleźli schronienie Hezbollahu (zgodnie z zasada gościnności „milmastia„). Hamas w dowód wdzięczności wspomógł hezbollah uzyskać punkty oparcia w Izraelu, które sami nie byliby w stanie dokonać. W następstwie tego Hezbollah zaczął Palestyńczyków szkolić w podkładaniu ładunków wybuchowych, oraz wyrafinowanej sztuce ataków samobójców, które wcześniej sunnici odrzucali jako sprzeczne ze słowem Koranu (zabrania popełniania samobójstwa). (str. 159)

Współpraca między terrorystami szyickimi i sunnickimi to żywy dowód na odrzucenie ich podziałów by połączyć się w walce przeciw wspólnemu wrogowi.

Artykuł powstał na podstawie informacji zawartych w książce Paula L.Williamsa z 2005 r. pt. „Al Kaida”

Ripsonar