youtube logo Geoinżynieria jest faktem. Np. kwas siarkowy zabija 1 mln ludzi rocznie!maxresdefault

Skrypt

Patrzy pan czasem na przelatujące samoloty i ciągnące się za nimi smugi kondensacyjne? Może te wszystkie samoloty w tej chwili rozpryskują do atmosfery chemikalia a Wujek Sam trzyma to w tajemnicy.

Wydaje się to bardzo nieprawdopodobne.

Że USA mają tajemnice przed swoimi obywatelami? Wydaje mi się to bardzo prawdopodobne.

Oczywiście z tym, co proponują, wiąże się wiele problemów. Okazuje się, że rośliny potrzebują światła słonecznego…

Tak.

/Słoje drzew wskazują, że w starożytności i średniowieczu klimat był cieplejszy, niż teraz – świat ochładzał się przez ostatnie 2000 lat. Badania na wpół skamieniałych drzew umożliwiają celną analizę klimatu z roku 138 p.n.e. Za czasów Cesarstwa Rzymskiego i w średniowieczu świat był cieplejszy, niż teraz./

Spotkały pana jakieś nieprzyjemności za zaproponowanie tego?

Jasne, toż to jak napisać książkę pod tytułem „Zalety trądu.”

Najpierw zadam panu pytanie: istnieją pogłoski, nie wiem, czy prawdziwe, że jakiś naukowiec spróbował zablokować słońce, aby spowolnić globalne ocieplenie.

Czy mogłaby zapoczątkować to jedna osoba?

W praktyce tylko cały kraj. Duży kraj.

Dobrze. A człowiek wewnątrz wygasłego wulkanu, ze swoimi pomocnikami, który od czasu do czasu wymachuje pięścią w kierunku nieba, krzycząć: „Na Harvardzie nazwali mnie głupcem! Kto jest głupcem teraz?!”

Tu program All Things Considered na antenie NPR Zachód (Narodowe Radio Publiczne). Nazywam się Arun Rath. Jeśli naukowcy pomylą się w obliczeniach, może to mieć katastrofalny wpływ na życie na Ziemi. A co jeśli technologia wpadnie w złe ręce? Co jeśli ktoś postanowi wystrzelić do atmosfery truciznę?

Ludzie boją się o tym mówić, bo boją się, że to nie pozwoli nam ograniczyć emisji gazów.

Oraz że to kwas siarkowy.

To prawda.

Czy jest możliwe, że zwróci się to przeciwko nam?

Umieszcza się na orbicie inny rodzaj zanieczyszczenia – dwutlenek siarki. Pokryje on atmosferę i niebo nie będzie całkiem niebieskie, nie tak, jak w tej chwili.

Pokrywanie Ziemi kwasem siarkowym, jestem za! Nadal mam swój dwutlenek węgla, a do tego jeszcze kwas siarkowy rozpylony na całej Ziemi.

W tej chwili umieszczamy w atmosferze 15 milionów ton kwasu siarkowego. To zanieczyszczenie. Zabija milion osób na świecie rocznie.

Okej, to dobrze czy źle?

To okropnie.

Ale będzie lepiej, jak rozpylimy więcej? Skoro zabija milion osób, to jeśli użyjemy 1% więcej, będziemy zabijać o 10 tys. osób więcej.

Umie pan liczyć. Zabijanie ludzi nie jest celem.

Zabijanie ludzi nie jest celem! Chciałem tylko się upewnić.

Niektórzy bardzo mainstreamowi naukowcy twierdzą, że klimat zmienia się tak bardzo, iż uratowanie życia na Ziemi w znanej nam postaci może wymagać radykalnych kroków. Na przykład wystrzeliwania chemikaliów do stratosfery, aby odbijały promieniowanie słoneczne.

To takie rzeczy przyprawiają mnie o koszmary. Dokładnie.

Ale to pana własny pomysł do cholery.

Nie, okazuje się, że to stary pomysł, znany od czasów prezydenta Johnsona. Społeczność naukowa zdecydowała o tym nie mówić.

Co się dzieje z kwasem siarkowym jak już się go rozpyli? Zostaje tam na górze?

Nie, spada z deszczem. To maleńki dodatek. Rozpylamy w atmosferze, powiedzmy, 20 tysięcy ton kwasu siarkowego rocznie. Każdego roku trzeba użyć trochę więcej. Na dłuższą metę wcale nie znaczy to, że można zapomnieć o ograniczaniu emisji gazów. Będziemy musieli to zrobić.

Kiedyś to tego dojdziemy. A w międzyczasie pokryjemy Ziemię kwasem siarkowym.

…że można rozpylić kwas siarkowy w stratosferze, 20 kilometrów nad naszymi głowami, żeby powstrzymać ocieplanie się planety.

Można coś rozpylić w atmosferze, żeby…

Rozpylić w atmosferze zanieczyszczenia, żeby powstrzymać jej ocieplanie.

Więc ostatecznie zanieczyszczenie uratowało świat. Mówi pan, że jesteśmy winni zanieczyszczeniu i kwaśnemu deszczowi przeprosiny.

Byłoby to rozwiązanie technologicznie dalekie od doskonałości, wiązałoby się z ryzykiem, nie uwolniło nas od konieczności ograniczenia zanieczyszczania, i być pożyteczne.