Behemoth i oczywiście lider zespołu Adam „Nergal” Darski jest tego ewidentnym przykładem.

Nergal promuje satanizm w TVP Za; link

Nergal promuje satanizm w TVP Za; link

Koncerty Behemotha są znane z demonicznej atmosfery i kontrowersyjnych przekazów gdyś teksty utworów oddają cześć Szatanowi i de facto są modlitwami do niego, szydząc z dogmatów wiary chrześcijańskiej.

Nergal, bóg babiloński (potęga wielkiego mieszkania), równocześnie straszny i dobroczynny. Siewca nieszczęść, pan podziemi, w których panuje wraz ze swoją małżonką Ereszkigal, hojny dawca życia, sprawiedliwy sędzia. Późne teksty utożsamiają go z bogiem słońca, co tłumaczy jego dwulicowość, gdyż słońce posiada cechy dobroczynne, a równocześnie skutki promieni słonecznych bywają szkodliwe. W III tysiącleciu p.n.e. występuje jako bóg miasta Kuta (dzisiejszego Tell Ibrahim blisko Babilonu), gdzie znajdowała się świątynia Emeslan. Siedzibą Nergala i jego małżonki Ereszkigal (pani wielkiej ziemi) była czwarta wielka część wszechświata, Arallu – podziemie nazywane ziemią, wielką ziemią, ziemią bez powrotu, czyli miejsce pobytu zmarłych, do którego schodził duch umarłego. To ciemne królestwo boskich małżonków było wyobrażane jako wielkie miasto otoczone murami, pełne pyłu i mroku. Opuścić je można było wyjątkowo za zgodą boga lub też uciekając i powracając na ziemię jako widziadło, by szkodzić i straszyć ludzi, jeżeli nie zadbali o odpowiedni pogrzeb. [1]

Proletaryat i końcówka piosenki  „Jak długo” możemy usłyszeć zastosowanie  (backmasking) . [2]

Doda:

Doda przez spotkaniem z Norgalem

Doda przez spotkaniem z Norgalem

Jak widać związek Dody z Norgalem zmienił jej sposób bycia o 360 stopni. Z kolorowej, grzecznej acz seksonej modelki (przypomnijcie sobie nawet związek zMajdanem i jej teledyski) zaczeły przebijać się istotne zmiany; w ubiorze, scenografi koncertowej, używanej symbolice a przede wszystkim treści piosenek satanistyczne aluzje pojawiały się coraz dosadniej. Róznież w wypowiedziach mozna było dostrzeczmianę.

2009 – Doda udzieliła wywiadu „Dziennikowi” 3 sierpnia 2009 r w którym stwierdziła;

„Dziennik”: Czyli bardziej wierzysz, mówiąc w cudzysłowie, w dinozaury niż w Biblię?
Dorota Rabczewska (Doda): – Wierzę w to, co nam przyniosła matka Ziemia i co odkryto podczas wykopalisk. Są na to dowody i ciężko wierzyć w coś, co spisał jakiś napruty winem i palący jakieś zioła…
„Dziennik”: Przepraszam, o kim mówisz?
Dorota Rabczewska (Doda): – O tych wszystkich gościach, którzy spisali te wszystkie niesamowite historie.
”Dziennik”: Biblijne?
Dorota Rabczewska (Doda): – No a co? (więcej o tym TU)

2009 – W piosence „Bad Girls” można się dopatrzyć naprawdę sporej dawki przesłanek satanistycznych. Od ubioru, symboliki po tekst:

Nie toleruje słowa NieDodata i symbole satanistyczne
Zawsze dostaję to co chcę (…)

Wszystkiego ciągle mało mi
Wciąż potrzebuję świeżej krwi
Jest szaro, nudno, byle jak
A chcieć to móc, więc zmienię świat
Podpale miasta i zjaram wsie
Niech będzie dym i niech dzieje się
Podpale miasta bo nudzę się (…)

Tylko seks i ogień
Dłużej już nie mogę
Tylko seks i ogień635065621017590242
Tylko seks i ogień w mojej głowie
Przez nie spać nie mogę
Seks i ogień
Płonę, płonę, płonę
Płonę, płonę, płonę

(Wooo ooo oooh)

W powyższej zwrotce (kursywa podkreślona) znajduje się ukryty przekaz (backmasking) w którym może być niejako odpowiedz na pytanie zawarte w piosence, z kim tak faktycznie ciągnie ją z tym seksem. [3]

„Help, demon, demon, demon

Help, demon, demon, demon

Nie boję się z tobą iść na seks…

i mogę od niego iść na Sochet*…”

* Szoichet –  słowo pochodfzi z hebrajskiego i oznacza rytualny ubój w pełni świadomej zwierzyny przez podcięcie jej gardła i całkowitym wykrwawieniem. (praktyka stosowana w  judaizmie i eks. islamie). (źródło)

Oczywiście zawsze podchodzmy do spraw celebrytów z najwyższą powciąglowścią,  ponieważ każdy, nawet najbardziej niedorzeczny wystepek, show lub wypowiedz może być traktowany jako reklamę swej osoby. I w wiekszości wypadków tak właśnie jest (trend napędza popularność). Nie zmienia to jednak faktu, iż Doda podczas znajomości z liderem grupy Behemot  wykorzystywała świadomie owe aspiracje satanistyczne i to bez dwóch zdań. Inna sprawa, iż po rozejściu się pary ten trend zaczął zanikać co potwierdzałoby tezę o wykorzystywaniu trendów.  Ale czy filozofia satanizmu nie jest czasem – szczególnie dla materialistycznego ego nęcącym gwaizd showbiznesu – wyzwaniem?

Ripsonar

—————————————————————–

  1. Nergal. Tutaj warto zwócić uwagę również na tekst Ks. Aleksandra Posackiego pt. “Nergal” a Bestia, który, choć uważam, że w wielu kwestiach sam padł w demonologiczny absuld, a wiara go tylko w tym utwierdza, to przytacza wiele drogocennych nowinek godnych zaznajomienia.
  2. Doda wybrała szatana (czas od 2.10)
  3. Tamże