youtube logoIII WŚ – Syria, Rosja i Iran – Nowy model geopolityki

Skrypt oraz moje własne uzupełnienia dopisane w nawiasach.

30 września 2015 roku, Rosja rozpoczęła naloty na ISIS i ich sojuszników w Syrii. Przeprowadzono je na prośbę rządu syryjskiego. Wkrótce także Iran ogłosił, że przygotowuje swoje wojska lądowe. Te działania, całkowicie zmieniły model geopolityczny, nie tylko w Syrii. Politycy Zachodu, oraz ich medialne sługusy, oczywiście nie są zadowoleni z kierunku w którym wszystko zmierza Regularnie potępiają to co się dzieje. Najpierw sądzili, że Rosja uderzała we wspieranych przez USA rebeliantów o „umiarkowanych poglądach”, zamiast skupić się wyłącznie na ISIS.

John McCain w FOX News: Oczywiście, wprowadził wszystkie możliwości, zbudował pasy startowe, placówkę i był gotowy do ataku. A zamiast ujawnienia prezydentowi Obamie wiadomości od Kerry’ego i Ławrowa, nagle w naszej ambasadzie w Bagdadzie, godzinę przed atakiem pojawia się rosyjski generał. A co jest pierwszym celem? Ludzie których wspieramy, zbroimy i szkolimy. Czy jest lepszy sposób na włożenie nam kija w mrowisko?

Chwileczkę. 16 września, generał Lloyd Austin z Głównego Sztabu USA, zeznał że w całej Syrii znajdowało się tylko 4 lub 5 wyszkolonych przez USA bojowników, a teraz ci bojownicy kontrolują cały region? To twierdzenie jest samo w sobie absurdem, bo tak naprawdę obszar o którym mowa był kontrolowany przez Al- Nusrę przynajmniej przez dwa lata. Gwoli wyjaśnienia, Al-Nusra, jest syryjskim odłamem Al-Kaidy, w bezpośrednim sojuszu z ISIS. Rozróżnienie na Al-Nusrę i Wolną Armię Syryjską nie wpływa na zmianę modelu. Wolna Armia Syryjska publicznie kilkukrotnie potwierdziła, że współpracuje z Al-Nusrą, a dowództwo tejże armii, przynajmniej od 2012 roku zostało zdominowane przez islamskich ekstremistów.

Abd Al-Baset Tawila, dowódca Wolnej Armii Syryjskiej: Jeśli chodzi o ugrupowanie, które Zachód klasyfikuje jako organizację terrorystyczną – front Nusra – wierzymy że uda nam się przeprowadzić z nimi dialog.

Uczestnik wywiadu: Na jaki temat?

Abd Al-Baset Tawila: Na temat tego jak w przyszłości będzie wyglądać państwo. Porozmawiamy także o możliwości ustanowienia państwa, dostosowanego do potrzeb ogółu mieszkańców. Powinniśmy współpracować i prowadzić rozmowy. Nie jest tajemnicą, że mamy powiązania z każdym, nawet braćmi we Froncie Nusra. Współpracujemy w wielu miejscach.

Więc jeśli Wolna Armia Syryjska i Al-Nusra współpracują, a Al-Nusra pracuje także z ISIS, dlaczego ci, którzy sponsorują i zbroją Wolną Armię Syryjską zostali oskarżeni o zapewnianie wsparcia terrorystom?

Ale rosyjskie naloty zabijają cywili! Patrzcie, mamy dowody od Białych Hełmów. To zabawne, bo to zdjęcie jest bardzo podobne do tego… które opublikowano 25 września, 5 dni przed tym zanim naloty w ogóle rozpoczęto. To było dość problematyczną kwestią, więc post na Twitterze usunięto, ale dopiero po tym jak USA i ich sojusznicy wykorzystali okazję do wejścia na wyższy poziom hipokryzji. 2 października, USA wydały zbiorcze oświadczenie, razem z Francją, Niemcami, Wielką Brytanią, Turcją, Arabią Saudyjską i Katarem, nawołujące Rosję do „ niezwłocznego wstrzymania ataków na syryjską opozycję i ludność cywilną”. Dla porównania, Arabia Saudyjska bombardowała Jemen od marca 2015, zabijając tysiące cywili i przyczyniając się do powstania kryzysu humanitarnego na ogromną skalę.

Jak na ironię Waszyngton, który po kilku dekadach okupacji zbrojnej oraz operacji z wykorzystaniem dronów, które spowodowały śmierć milionów cywili, zakończył całość zbombardowaniem dzień później szpitala Lekarzy Bez Granic w Afganistanie! To dziwne. Co możemy zrobić by uratować twarz? Nasz przyjaciel John McCain ma pomysł. Powinniśmy wysłać naszym dżihadystom o umiarkowanych poglądach więcej broni.

FOX News: Atakują tych, których chcieliśmy wykorzystać do obalenia Assada. Chciałby Pan aby amerykańskie samoloty robiły to nadal?

John McCain: Nie, ale zrobiłbym coś co już zrobiliśmy wiele lat temu w Afganistanie. Dałbym im możliwość zestrzelenia tych samolotów. Sprzęt tego typu jest dostępny.

FOX News: Kto miałby ich zestrzelić?

John McCain: Wolna Armia Syryjska, tak jak Afgańczycy strącali rosyjskie samoloty, kiedy Rosja zaatakowała Afganistan.

Więc zbroiliśmy ekstremistów w Afganistanie, którzy później przekształcili się w Talibów, na których do dzisiaj zrzucamy bomby a Pan chce zrobić to ponownie? To nie plan, to akt desperacji. Waszyngton został przechytrzony. Taki obrót wydarzeń jest na równi z epizodem z 2013 roku, gdy wspierani przez USA rebelianci użyli gazu sarin przeciwko cywilom. Tylko że teraz, nie ma zbyt wielu opcji.

Wobec Rosji prowadzącej wsparcie z powietrza, oraz Iranu, który spełnia swoje zadanie na lądzie, USA tracą swoje wpływy w Syrii i jeśli Putin, będzie w stanie utrzymać impet, możemy mówić o punkcie zwrotnym również w kwestii regionalnej.

To jednak nie oznacza końca gry. USA i ich sojusznicy nie zostawią tego ot tak. Możecie być spokojni, że Waszyngton przygotowuje jakiś plan, i jeśli ostatnie lata były oznaką zmian, mogą one być bardzo interesujące.