Skróty: Państwo Islamskie jest stosowane w Polsce, w USA ma nazwę ISIS, a w WB i Francji Daesz.

Tutaj znajdziesz notatki z wydarzeń związanych z Wojną w Syrii oraz wszelkich zawiłości z tym związanych, a więc włącznie z Państwem Islamskim, Irakiem jak i relacjami sojuszy, Turcją i Rosją.

Na początek jeżeli chcesz poznać tło wojny w Syrii, omijające mainstreamowa propagandę i prozachodnie źródła zapraszam do artykułu: Syria – kolejny kraj obalany przez propagandę Zachodu!

Dla przypomnienia:

09.2014 – Koalicja USA z państwami arabskimi tj. Arabią Saudyjską, rozpoczyna bombardowanie Państwa Islamskiego w Syrii, zaś nieco wcześniej w Iraku. Wcześniej Amerykanom nie udaje się wplątać ONZ do wojny z Asadem w celu obalenia jego władzy i ustanowienia marionetkowego rządu jak w Iraku czy Libii za pomocą prowokacji i operacji typu „fałszywej flagi” pod postacią użycia broni chemicznej. [Patrz więcej Atak chemiczny w Syrii – to atak FAŁSZYWEJ FLAGI]

Swoją drogą powstanie ISIS jest najlepszą opcją dla USA, gdyż pozwala działać na terytorium, którego rząd chce obalić (to jest fakt z którym się nie kryją) i poprzez farsę z tzw. „umiarkowaną opozycją” zbroją, szkolą i finansują z owymi krajami arabskimi owe frakcje by za nich odwaliły brudną, lądową robotę obalenia wspomnianego (i wykreowanego oszukańczo) wizerunku tyrana i nikczemnika jakim stał się B. Assad.

09.2015 – Francja rozpoczyna bombardowania ISIS w Syrii. Do tej pory byli zaangażowani w naloty międzynarodowej koalicji na pozycje IS na terytorium Iraku – z obawy przed wzmacnianiem reżimu Baszara el-Asada w Syrii. (Trzeba jednak pamiętać, że Francuskie władze były gotowe przystąpić do nalotów na siły Asada w Syrii w 2013 r., zanim prezydent USA Barack Obama wycofał się z tego planu).

30.09.2015  – Rosja rozpoczyna naloty na Państwo Islamskie w Syrii co zmienia diametralnie rozgrywkę syryjską o 360 stopni. Oczywiście trzaska wszystkich dzihadystów jak leci, nie rozróżniając ich na tych dobrych radykalnych islamistów z ISIS , jak i tych z tzw. Umiarkowanej opozycji (należąc przecież w ich strukturach, lub z nimi współpracując!)”. Muszę przypomnieć (co poniektórych strasznie to kole w oczy, szczególnie przesiąkniętych prozachodnią papką medialną – patrz TU jak się do nich zaliczasz), że właśnie Rosja w 2013 roku

Dlaczego Rosja zdecydowała się w końcu na konfrontację z ISIS, spytacie?

 • watażkowie Państwa Islamskiego zadeklarowali początek walki o Islamski Kaukaz, co może otworzyć bezpośrednie zagrożenie dla spójności rosyjskich granic
 • W strukturach ISIS walczy przeszło 5000 obywateli Federacji Rosyjskiej i jest pewnym, że wcześniej czy później spora ich zradykalizowana część wróci do kraju, niosąc chaos i terror na własnym, rosyjskim gruncie (jak .
 • Rosja wpiera Assada gdyż ten osobiście poprosił FR, by „wesprzeć siły syryjskie w ich walce z Państwem Islamskim”.
 • Zawiązał własną koalicje przeciw ISIS:  Iran, Irak, Hezbollah i wojska wierne Assadowi.

10.2015

Zgodnie z irackim urzędnikiem bezpieczeństwa Irak dał Rosji zgodę na atakowanie islamskich grupowych celów wewnątrz własnych granic, dodając do napięć między Waszyngtonem a Moskwą, które to kraje niezależnie bombardują organizację terrorystyczną w ich umocnieniach w Syrii i Iraku. Decyzja została podjęta zaledwie kilka dni po tym, jak amerykański wysłannik dyplomatyczny żądał zapewnienia od rządu w Bagdadzie, że nie pozwoli na to, by rosyjskie samoloty prowadziły działania na terytorium Iraku.

zarządzone przez Władimira Putina współdziałanie Marynarki Wojennej Rosji z armią francuską w trwającej obecnie operacji antyterrorystycznej.Do bombardowań wysłano również 25 bombowców strategicznych dalekiego zasięgu, które mogą też służyć do przenoszenia broni jądrowej.

11.2015

13.11.2015 – Zamach ISIS w Paryżu. Zginęło 130 osób a 350 zostało rannych.

W następstwie tych wydarzeń Francois Hollande przed francuskim parlamentem mówił o potrzebie międzynarodowej koalicji z Rosją przeciwko Państwu Islamskiemu.

Ponad 50 operatorów amerykańskich sił specjalnych wylądowało w Syrii, aby wspierać kurdyjskich bojowników w walce ISIS. To pierwsze użycie zachodnich sił lądowych w Syrii od rozpoczęcia konfliktu. (…) ale sytuacja w kraju jest zmienna i dynamiczna, równoległe z brakiem porozumienia z rządem Baszszara al-Asada co do obecności wojskowej USA na lądzie, a co za tym idzie niejasnymi wytycznymi, jak zachować się w przypadku zetknięcia się sił zbrojnych obu państw.

 • Rosja udziela bliskiego wsparcia lotniczego Kurdom i Jaysh Thuwar (rebelianci współpracujący z Kurdami) z kantonu Efrin którzy zaatakowali pozycje rebeliantów w północnym Aleppo
 • Podczas szczytu G20 Władimir Putin przedstawił informacje, które pochodzą z rosyjskiego wywiadu: Państwo Islamskie jest finansowane przez 40 państw świata, w tym  niektórzy z G20.

 • Rosjanie zmieniają strategię bombardowań: Bombowce Su-34 rozpoczęły naloty na obiekty wydobycia, przetwarzania i transportowania ropy naftowej należące do terrorystów PI w Syrii – Sztab Generalny Sił Zbrojnych Rosji Link
 • 26.11.2015 za naciskami Davida Camerona parlament UK ma przegłosować wprowadzenie brytyjskiego lotnictwa i armii lądowej do Syrii, która ma OBALIĆ legalną władzę Bashar al-Assad z Syrii by „zaprowadzić demokrację i wolność” (głosowanie 3.XII).  Według Camerona, ci którzy są przeciwni bombardowaniu Syrii przez UK, stają się automatycznie „sympatykami terrorystów”! (link) @Anonymous Info Army Poland

W czasie tej debaty przeplatają się opinie, że wojska Rosji stacjonujące w Syrii zostaną „wyparte” przez NATO … zatem się tam zanosi na wielka JATKĘ. Cameron powiedział że Turcja da wsparcie swoimi żołnierzami lądowymi w liczbie 37 tysięcy armiom UK, Francji i USA które wkroczą do Syrii i pomogą tzw. „Moderate Rebels Śyrian Army”(finasowana przez Arabie Sudyjską i zabijaków USA) które OBALĄ Bashar al-Assad z Syrii, a UK i USA zoorganizuja „demokratyczne wybory” w Syrii i ZAINSTALUJĄ im lojalny nowy rząd w Syrii.

http://www.c-span.org/video/?401294-1/british-role-combating-isis streszczenie za: marucha.wordpress.com

12.2015

Niemcy:  misja przeciw w ISIS „1200 żołnierzy, samoloty i okręt”. Rząd Niemiec zatwierdził misję w Syrii Niemieckie lotnictwo nie będzie jednak uczestniczyć w nalotach na stanowiska IS (wywiad, wsparcie logistyczne, tankowanie itp), oraz wyklucza  udział swoich wojsk lądowych w operacjach ofensywnych! Dodatkowo Berlin zapowiedział też większe nakłady na wsparcie i szkolenie irackich Kurdów, oraz  potwierdził, iż nie będzie współpracy z al-Asadem, gdyż nie ma z nim przyszłości – oznajmił rzecznik Ministerstwa Obrony Niemiec Jens Flosdorff.

I tutaj widać nieadekwatne posunięcia, gdyż jak się okazuje wśród tego wojskowego kontyngentu Niemcy chcą wysłać jednostki specjalne (Kommando Spezialkräfte (KSK)), co moim zdaniem przeczy ich deklaracjom! (Link)

Niemcy ostrzegają Arabię Saudyjską; przestańcie finansować radykalnych islamistów. Wcale im się nie dziwię, ponieważ wahabizm, radykalna odmiana islamu, która dominuje w tym kraju to miód dla dzihadystów zarówno w szeregach np. Al Kaidy jak i ISIS. W mniejszości muzułmańskiej w Niemczech własnie wahhabizm oraz salafizm  jest dominującym wyznaniem, co zagraża z oczywistych względów bezpieczeństwu wewnętrznemu kraju – w końcu to do nich dociera. A Arabia Saudyjska oferuje sfinansowanie u nich meczetów, 1 na każdych 100 imigrantów, których by Niemcy przyjęli. Nieźle:). Poza tym nie jest już tajemnicą, że kraj ten wspiera finansowo, jak i szkoleniowo dzihadystów m.in z ISIS!

 • 01.12.2015 Odbyła się debata w Waszyngtonie: „Military Strategy in Syria & Irak” na temat planowanej amerykańskiej interwencji w Syrii
  by ogólnie rzecz biorąc usunąć FR z Syrii oraz dzięki czemu w końcu obalić Bashara al-Assada. (www.reuters.com)

Ale na tym nie koniec! W 3 -ciej godzinie dyskusji kongresmenka Tulsi Gabbard (Demokratka z Hawaii) otwarcie zapytała Ashton Carter (US Secretary of Defense – minister MON) czy te przerzucane rakiety z Niemiec do Turcji są uzbrojone w głowice atomowe. Ten jej odpowiedział, że NIE może w tej chwili jej na to pytanie odpowiedzic.
Następnie Tulsi Gabbard zapytała Ashton Carter czy ta operacja na Syrii może się zakończyć otwartą WOJNĄ USA z Rosją, gdyż Obama nakazał zniszczenie obecnego rządu i sił Syrii al-Assada a obecne wojsko Rosji jest w Syrii po to, aby BRONIC rządu al-Assada wiec jest SPRZECZNOŚĆ interesów USA i Rosji w kampanii wojskowej w Syrii. Dalej kongresmenka Tulsi Gabbard z Hawaii spytała US Secretary of Defense czy ta akcja militarna jest skierowana PRZECIWKO całej instytucji państwowej urzędującemu rządowi al-Assada czy tylko ISIS ? Ashton Carter NIE wiedział co ma odpowiedzieć i zaczął coś „krecic” i powiedział, że po debacie się może z nią spotkac i jej to wyjasnic bo ta rozmowa będzie „tajna” i nie może byc publiczna.

 • rozpoczęła się akcja przerzutu amerykańskiego wojska, rakiet (typu „Patriot” i „Tomahawk Missile”) oraz sprzętu do baz amerykańskich w Turcji, oraz USA dokonuje dodatkowo przerzutu części swojego wojska tzn. ok 3.6 tysiąca żołnierzy ze swoich 6-u głównych baz wojskowych z Iraku w okolice Syrii na teren Turcji. Celem ma być inwazja lądowa na Syrię? (brak źródła)
 • Dżihadyści opublikowali nagranie z egzekucji „rosyjskiego szpiega” (http://www.tvn24.pl)

Rosja

Rosjanie pojawili się w nowej bazie, w centrum kraju, będąc coraz bliżej starożytnej Palmiry, oddalonej w linii prostej o około 120 kilometrów. (…) A arabskie gazety już w końcu listopada donosiły, że rosyjskie wojsko szykuje się na jakąś ofensywę lądową w Syrii. Ma ona ruszyć jeszcze w grudniu. (http://www.tvn24.pl)

Rosyjski okręt podwodny ostrzelał terrorystów w Syrii z Morza Śródziemnego. Co ciekawe: Jednostka „Rostów nad Donem” która ostrzelała terrorystów w Syrii przy pomocy rakiet manewrujących Kalibr, można wyposażyć w głowice konwencjonalne oraz jądrowe.

 • Zaś Putin w czasie wtorkowej rozmowy z ministrem obrony Siergiejem Szojgu, który relacjonował mu operację wystrzelenia pocisków rakietowych Kalibr z okrętu atmowego Rostów nad Donem w kierunku celów w Syrii, wspomniał:

„Te rakiety mogą być wyposażone także w głowice atomowe. Mam nadzieję, że nie będzie to konieczne”

Oczywiście ścierwomedia stwierdziły, że ta retoryka (szalona) nie jest skierowana do ISIS, a do państw Zachodnich czyli NATO! Co za chamska manipulacja!

„Chcę przestrzec tych, którzy znów spróbują organizować jakiekolwiek prowokacje przeciwko naszym żołnierzom. (…) Wszelkie cele zagrażające rosyjskiemu ugrupowaniu czy naszej infrastrukturze naziemnej zostaną natychmiast zniszczone” – powiedział rosyjski prezydent. (http://www.tvn24.pl)

* Rosja i Wielka Brytania uzgodniły zasady wymiany informacji, które pozwolą uniknąć incydentów w czasie operacji prowadzonych przez siły lotnicze obu krajów w Syrii  (http://www.tvn24.pl) (tak jak to zrobiła z USA)

* Rosyjski niszczyciel Smetlivy oddał strzały ostrzegawcze w północnej części Morza Egejskiego w kierunku tureckiej łodzi rybackie, gdy ta nie odpowiadała na próbę kontaktu.(zmianynaziemi.pl)

Kolejny incydent między Rosją a Turcją. Interweniowała rosyjska korweta

„Turecka komercyjna jednostka weszła na kurs kolizyjny z naszymi statkami holującymi elementy platformy wiertniczej, zagrażając ich bezpieczeństwu” – poinformowali przedstawiciele spółki Czernomornaftogaz. Na ratunek ruszyły rosyjska korweta z Floty Czarnomorskiej oraz jednostka obrony wybrzeża, które zmusiły statek pod turecką banderą do zmiany kursu.”

Koalicja

Francja: Hollande na swoim lotniskowcu. „Za kilka dni przejmiecie dowództwo w koalicji” (http://www.tvn24.pl)

Turcja: Tureckie wojska nielegalnie wkroczyły do Iraku. Oficjalnie Turcja wysłała swoje wojska w pobliże Mosulu (w sile kilkuset żołnierzy, wraz z czołgami i artylerią) aby szkolić kurdyjskich Peszmergów, które będą walczyć przeciwko Państwu Islamskiemu Ale Iracki rząd powiadomił, że nie chce w swoim kraju widzieć ani amerykańskich żołnierzy (którzy mają to w dupie), ani żadnych innych, w tym oczywiście i Turków. Ba

Okazało się, że Irak nie został poinformowany o tej operacji, ale za to Turcja powiadomiła wcześniej Stany Zjednoczone i Zachód uznaje, że wszystko jest w porządku. Jednak irackie władze uznają działania Turcji jako zagrożenie dla bezpieczeństwa i suwerenności a w mediach używa się określenia „inwazja”.

Oczywiście Irak wzywa wspólnotę międzynarodową do dostarczania broni i szkolenia irackich sił w walce z IS, ale odrzuca bezpośrednią interwencję wojskową, nie mając zaufania do intencji obcych krajów (powiedzmy to otwarcie,  siły tureckie są nieproporcjonalne do deklarowanego celu, tak jak wysyłanie wojsk niemieckich).

Premier Hajdar al-Abadi powiedział w oświadczeniu, że jeśli wojska tureckie nie opuszczą kraju w najbliższym czasie, Irak zwróci się do Rady Bezpieczeństwa ONZ, (lub) poprosi Rosję o interwencję zbrojną, tak jak wcześniej zrobiły to władze Syrii.

We wtorek wezwał Sojusz Północnoatlantycki, by wywarł presję na Turcję – członka NATO – w sprawie natychmiastowego wycofania tureckich wojsk z północnego Iraku.(http://www.tvn24.pl)

Najbardziej wpływowy duchowny szyicki w Iraku, wielki ajatollah Ali al-Sistani wezwał rząd w Bagdadzie do polityki zerowej tolerancji wobec każdego, kto narusza suwerenność kraju. (http://www.tvn24.pl)

Cel:

Tureccy żołnierze wkroczyli ostatnio nielegalnie do Syrii i Iraku, by rzekomo „szkolić” tam bliżej nieokreślone „siły”. W rzeczywistości, to agresywne wtargnięcie jest próbą niedopuszczenia do pozyskania przez syryjskich i irackich Kurdów większych połaci ziemi oraz zablokowania możliwości założenia niezależnego państwa Kurdystan, rozciągającego się na obszarze północnego Iraku i Syrii, a niewykluczone, że również na terenie Turcji. To scenariusz, z którym rządy tureckie, a w szczególności Erdogana, usilnie walczą od dziesięcioleci. (pracownia4)

Ale na tym nie koniec: Wg ministra spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu niezbędna jest operacja lądowa z udziałem sił umiarkowanej syryjskiej opozycji. (http://www.tvn24.pl) oraz domaga się szybkiego szkolenia syryjskiej „umiarkowanej opozycji” by obalić Assada!

Tureckie niszczyciele zaatakowały z powietrza przygraniczną strefę Iraku.

Turcja wznowiła naloty na Kurdów. ONZ żąda, by wycofała wojska 

Tureckie F-16 wznowiły w sobotę ataki na bazy oddziałów Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), która w lipcu wycofała się z zawieszenia broni na terenie Turcji trwającego od 2013 roku. Turcy dokonali nalotów w sześciu rejonach irackiego Kurdystanu.

WB: Brytyjskie naloty „roznoszą w pył” syryjskie pola naftowe… te same, które zostały już wcześniej zniszczone przez naloty rosyjskie i amerykańskie! http://21stcenturywire.com/…/war-propaganda-begins-uk-airs…/ (@Anonymous Info Army Poland)

USA:  Zachód pierwszy raz zbombardował żołnierzy Asada! A USA oczywiście zaprzecza) (http://www.tvn24.pl)

Według MSZ cztery samoloty koalicji zbombardowały w poniedziałek obóz w położonej na wschodzie Syrii prowincji Dajr az-Zaur, w wyniku czego zginęło trzech żołnierzy reżimu, a 13 zostało rannych. Poinformowano również o zniszczeniu kilku pojazdów wojskowych i arsenałów broni.(http://www.tvn24.pl) (

Ale już wcześniej Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podawało, że dokonano nalotów koalicji, zabijając czterech żołnierzy armii lojalnej wobec prezydenta Baszara el-Asada. Czyli w ten sposób zrównoważono straty związane z faworyzowaniem tzw. „umiarkowanych rebeliantów” bombardowanych przez Rosjan, niszcząc z kolei (na razie niby „przypadkiem”) siły rządowe!

USA i kraje arabskie chcą wysłać do Iraku 100 tysięcy żołnierzy

Wymyślono utworzenie wielkiej armii opozycjonistów, która miałaby być szkolona między innymi w Arabii Saudyjskiej i Turcji. Niestety okazało się, że plan kompletnie nie wypalił i zamiast wytrenować i uzbroić około 15 tys. bojowników, wyszkolono ich tylko 100 a większość została pokonana gdy tylko wtargnęła do Syrii. (…)

Stany Zjednoczone porozumiały się z takimi państwami jak Arabia Saudyjska, ZEA, Katar i Jordania, które wspierają syryjską rebelię. Koalicja chce wysłać do zachodniej części Iraku 100 tysięcy żołnierzy, przy czym USA zapewni ich od 10 do 20 tysięcy.
Oficjalnie mówi się, że jest to w ramach walki z terrorystami. Władze Iraku wyraziły sprzeciw ale otrzymały jedynie odpowiedź, że decyzja została już podjęta. Wysłanie jakichkolwiek wojsk będzie zatem poważnym naruszeniem i nie jest ważne czy robi to Turcja, czy USA. Trudno jednoznacznie stwierdzić co właściwie dzieje się teraz w Syrii – czy rzeczywiście są to przygotowania do inwazji na Rakkę, czy też Rosja, Stany Zjednoczone i państwa arabskie mają jakieś inne zamiary.
Wojsko wejdzie do miasta wskutek porozumienia wynegocjowanego z władzami Syrii przez działające w nim dotąd zbrojne grupy rebeliantów. Na jego mocy z Homs do prowincji Idlib wycofał się Front al-Nusra w liczbie 274 bojowników; zgodnie z zasadami porozumienia zabrali oni ze sobą jedynie broń ręczną, pozostawiając broń ciężką na miejscu.

Inne

Grecja udostępniła Izraelowi dla ćwiczeń (kwiecień/maj) jego lotnictwa stacjonujące na jej terytorium rakiety przeciwlotnicze S-300 produkcji rosyjskiej, które mogłyby utrudnić ewentualne izraelskie ataki na cele w Syrii i Iranie – poinformował w piątek Reuters.

Aktywacja ta umożliwiła izraelskim samolotom sprawdzenie, jak działa system przechwytywania celów przez S-300 i jak można zakłócić funkcjonowanie naprowadzającego rakiety radaru. Jak ujawniło jedno ze wspomnianych źródeł, Grecja udostępniła Izraelowi S-300 na żądanie Stanów Zjednoczonych. (http://www.tvn24.pl)

Izrael

Czyżby Izrael próbował przetestować owe S300, ponieważ 9.12 Izrael ignoruje obecność rosyjskich wojsk w Syrii i atakuje lotnisko zajmowane przez wojska rządowe w Damaszku!

O tym że Izrael atakuje wojska rządowe w Syrii potwierdził Premier Izraela Benjamin Netanjahu (http://www.tvn24.pl) choć to nie nowość, iż Syria pozostaje oficjalnie w stanie wojny z Izraelem!

Na podstawie różnych, ale zgodnych ze sobą źródeł można uznać, że od 2013 roku Izrael przeprowadził w Syrii ponad 10 ataków z powietrza – pisze AFP. Większość nalotów była wymierzona w konwoje z bronią dla libańskiego Hezbollahu, skonfliktowanego z Izraelem i wspierającego reżim Baszara el-Asada w Syrii.

12.2015 – Dowódca Hezbollahu zginął w izraelskim nalocie na Damaszek

A dlaczego w stanie wojny? Bo chodzi Io Wzgórza Golan. Izrael kontroluje niewielką część Wzgórz Golan od 1981 roku. Wcześniej, tj. od 1967 roku, siły izraelskie okupowały cały region.

USA: Podział Syrii „nowym” planem?

„(nowy wariant rozwiązania kryzysu syryjskiego)…zakłada on praktycznie unicestwienie państwa przez jego rozerwanie według kryteriów religijnych. Wydzielona część, składająca się z terenów o przewadze ludności sunnickiej miałaby stać się niezależnym państwem”.

Co za prozachodnie podstępne i życzeniowe myślenie. Jak nie da się obalić Assada podstępem, przez przewrót, czerwoną linię, ISIS, to może etnicznie, czyli „sprawiedliwie i pokojowo” spróbują…. ehhh

Wg ankiety przeprowadzonej przez gazetę The Telegraph na pytanie „Czy to jest czas akceptacji prezydentury prezydenta Assada jako jedynej wiarygodnej opcji w Syrii?” Na TAK zagłosowało aż 87%! Jest dość zaskakujące, jeżeli parę dni wcześniej Cameron przeforsował czynne akcje militarne wobec ISIS w Syrii, z jednoczesnym odrzuceniem rozmów z Assadem!

NATO: prowadzone są prace nad wdrożeniem dodatkowych środków bezpieczeństwa dla Turcji, ich skonkretyzowanie nastąpi w ciągu „kilku najbliższych tygodni”. Sojusz od kilku lat wspiera obronę powietrzną Ankary i działania w tym zakresie będą kontynuowane. (link)

DŻIHADYŚCI PRZEMYCILI DO EUROPY BROŃ MASOWEGO RAŻENIA?

Państwo Islamskie rekrutuje w swoje szeregi chemików, fizyków i informatyków w celu wykorzystania broni masowego rażenia, broni która może być użyta na terenie jednego z państw Unii Europejskiej – informuje „Daily Mail” Według dziennika „Daily Mail” informacje na temat broni masowego rażenia znalazły się w raporcie Parlamentu Europejskiego. Ponadto w raporcie można przeczytać, że europejskie rządy powinny rozważyć poinformowanie opinii publicznej o „ryzyku ataku terrorystycznego z użyciem broni chemicznej, biologicznej, radiologicznej a nawet z wykorzystaniem materiałów atomowych”. Według raportu terroryści już przemycili materiały wybuchowe na teren Europy.

Izrael przyznał, że regularnie wysyła wojska do Syrii aby ratować rannych opozycjonistów i islamistów walczących z syryjską armią! (wg brytyjskiego dziennika Daily Mail, który przeprowadził wywiad z jednym z uratowanych syryjskich bojowników)

„W przeciągu trzech ostatnich lat, Izrael uratował życie ponad 2 tysięcy ludzi i zapłacił za to ponad 13 milionów dolarów. Oficjalnie ma to być tylko i wyłącznie pomoc humanitarna, ale wśród rannych tylko 20% osób to cywile. Pozostali należą do różnych frakcji walczących przeciwko armii Baszara al-Assada.”

ISIS

Rekrutacja na pełną skalę:

Wg raportu MI6 w lipcu 2014 r. było ich zaledwie 12 tysięcy więc obecne szacunki są naprawdę imponujące. W sumie do Syrii przybyli terroryści z 86 krajów świata wg angielskiego wywiadu.

* Eksperci zgadzają się, że bombardowanie tzw. Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku nie wystarczy i konieczna będzie duża operacja lądowa. (http://www.tvn24.pl)

Świetnie pokazała to niedawna debata w think tanku Brookings Institution, podczas której pięciu specjalistów przedstawiło różne rozwiązania – od zachowawczych przez stworzenie w Syrii konfederacji, gdzie porozumienia o podziale pilnowałyby międzynarodowe siły pokojowe, aż po daleko idącą interwencję militarną. – Nie ma dobrego rozwiązania. Możemy najwyżej wybierać te najmniej złe – powiedział uczestniczący w debacie ekspert Brookings Kenneth Pollack. Trudność – wyjaśnił – polega na tym, że nie można skutecznie zająć się IS, nie rozwiązując problemu wojny domowej w Syrii. A to bardzo trudne ze względu na rozbieżne interesy państw Zatoki Perskiej, które wspierają, także finansowo, różne strony w trwającym od pięciu lat konflikcie. Słabością wojskowej interwencji jest to, że można wyeliminować bojowników IS, ale nie jego ideologię czy patologie, które umożliwiły rozwój tej organizacji w Iraku i Syrii. Jeśli nie będzie tam zapewniona stabilność – a to zadanie znacznie trudniejsze i rozpisane na lata – to mimo sukcesu interwencji wojskowej dżihadyści mogą szybko odrodzić się w postaci jeszcze brutalniejszej organizacji „synów IS” – przekonywał znawca dżihadyzmu i autor książki „The ISIS Apocalypse” William McCants. Tak uczą przynajmniej amerykańskie doświadczenia wojny z Al-Kaidą w Iraku, gdzie po wycofaniu się wojsk USA próżnię bezpieczeństwa wykorzystało IS.

Francja ostrzega: Państwo Islamskie zajmuje kolejne tereny w Libii 

Tzw. Państwo Islamskie (IS) posuwa się w głąb Libii w celu dotarcia do szybów naftowych – poinformował francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian.

* RT pokazuje ogrom zniszczeń w stolicy Syrii Damaszku. (wideo)

@ RT

@ RT

 15.12.2015; Arabia Saudyjska ogłosiła we wtorek utworzenie przez 34 państwa muzułmańskie wojskowej koalicji antyterrorystycznej 

Arabia Saudyjska ogłosiła we wtorek utworzenie przez 34 państwa muzułmańskie wojskowej koalicji antyterrorystycznej, ale na razie brak bliższych szczegółów na temat tego, jak miałaby ona działać. „Wymienione tutaj państwa postanowiły utworzyć kierowany przez Arabię Saudyjską wojskowy sojusz ze wspólnym centrum operacyjnym w Rijadzie dla koordynowania i wspierania operacji wojskowych” – głosi przekazane przez saudyjską państwowa agencję SPA oświadczenie. Lista jego sygnatariuszy obejmuje szereg państw arabskich, w tym Egipt, Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie, a także Turcję, Malezję, Pakistan i niektóre kraje afrykańskie.

Rebelianci: Zginął przywódca najpotężniejszego ugrupowania rebelianckiego w Syrii

Zahran Alloush, lider organizacji zbrojnej Jaish al-Islam która stoi w opozycji do syryjskiego rządu, zginął w wyniku ostatnich nalotów w pobliżu Damaszku.

Ale chyba chodziło o odstrzał ze ścisłego dowodzenia jak zwrócił uwagę @achiles: „Jednodniowa skuteczność – czyli zlikwidowani jednego dnia szefowie grup terrorystów…