Ku mojemu zdziwieniu okazuje się, iż materiał wideo puszczany namiętnie przez główne mass media na świecie jako materiał pokazujący wydarzenia z zamachu bombowego w Brukseli 22.03.2016 roku są, mówiąc krótko przekłamane. Dlaczego? Krótka analiza

Wybuch na lotnisku

materiał

Jest to zestawienie dwóch ujęć. Po prawej widzimy materiał wideo, pokazujący wybuch na lotnisku w Brukseli 22.03.2016 roku. Ale tak naprawdę, materiał ten faktycznie pokazuje port lotniczy ale nie w Brukseli a w Rosji – Domodedovo w których doszło do zamachu bombowego 24.01.2011 roku.

youtube logo Fałszywy materiał podczas ataku bombowego w Brukseli!

Sprawa w internecie bardzo szybko stała się głośna i VRT, odpowiedzialne za umieszczenie materiału wideo przeprosiło za ten błąd.

retraction

Wybuch w metrze

Brussels Airport & Metro Att@ck – CCTV Footage – Belgium 22/03/2016 tak naprawdę też nie jest tym, co zostało pokazane (stacja metra Maalbeek w Brukseli). Faktycznie wydarzenie miało miejsce w metrze ale w Mińsku podczas ataku bombowego z 11 kwietniu 2011 r.

Новое видео взрыва в Минском метро от сайта Ежедневник

metro

Po lewej oryginalne zdjęcia z kamer stacji metra w Mińsku z 11.04.2011 r. Po prawej te same ujęcia określone jako te, które miały miejsce w metrze w Brukseli.

Dodatkowe info

Ripsonar