Pablo Navarette

D: Dowiedzmy się na ten temat więcej. Jest ze mną w studio Pablo Navarette współwydawca politycznej publikacji Alvarado Magazine w Ameryce łacińskiej,

Pablo witaj, dziękuję bardzo że do nas zawitałeś. Porozmawiajmy o tym co ma się wydarzyć na sesji ONZ w dniu dzisiejszym. Dzisiaj w ramach debaty ma powstać zarys rezolucji, która jak zrozumiałam będzie zawierała tezę że „Jeśli warunki w Republice Wenezueli będą nadal się pogarszać, wtedy Biuro Bezpieczeństwa wyrazi swoje pełne wparcie dla Zgromadzenia Narodowego, jako dla jedynej demokratycznie wybranej instytucji„. Co sądzisz o dzisiejszej debacie, myślisz że będzie ona miała wpływ na Wenezuelę? (0:30)

PN: Nie, tzn jestem pewien że Rosja zgłosi veto. Rosja i Chiny w jawny sposób obnoszą się ze swoim poparciem dla rządu Maduro. Myślę, że jest to godne pożałowania, że to co wydawało by się być dość bezwstydnym i niekonstytucyjnym przejęciem władzy przez Guaido jest wspierane i promowane przez USA i ich sojuszników – Wielka Brytania, Francja. Hiszpania dała Guaido 7 dni aby zorganizował wybory, w przeciwnym wypadku uznają Guaido jako prezydenta Wenezueli.

Wydaje mi się, że my musimy zrobić krok wstecz i przyjrzeć się temu co się tutaj dzieje naprawdę.

Człowiek, którego tydzień temu znało zaledwie mniej niż 20 % społeczeństwa Wenezueli ogłosił się w sposób niekonstytucyjny prezydentem. Został uznany przez USA prezydentem kraju a spotkał się z władzami USA w połowie grudnia! Mamy obecnie do czynienia z najświeższym etapem eskalacji zmiany reżimu planowanego przez USA do obalenia rządu Wenezueli od prawie 20-tu lat do chwili obecnej.

Tak naprawdę tu nie chodzi jedynie o USA, mówiliśmy też o Hiszpanii, Francji i Niemczech, które mówią że jeśli nie dojdzie do demokratycznych wyborów, wtedy oni także uznają Guaido jako prezydenta. Jest wiele niepokojów w tym temacie na świecie. Jest też i wielu Wenezuelczyków, którzy są nieszczęśliwi z powodu prezydentury Maduro.

Oczywiście jest wielu ludzi niezadowolonych ze zgody Premier May ale to nie oznacza, że mało znaczący członek Partii Pracy może ogłosić siebie prezydentem na Oxford Street. Musimy umieć rozróżnić pomiędzy kryzysem, który jest bardzo realny, ludzie zdesperowani, (moja rodzina mieszka w Wenezueli), oraz zmianą reżimu. Możesz być przeciwny rządowi ale poszukiwać politycznego rozwiązania, tego właśnie próbowano. Były prezydent Hiszpanii Zapatero poświęcił 2 lata na znalezienie politycznego rozwiązania, był już bliski sukcesu gdy wkroczyły USA, przez co nie osiągnięto rozwiązania – polaryzacji do której miało dojść w Wenezueli. Nawet jeśli chodzi o wojskowy zamach stanu nadzorowany przez USA, która słynie historycznie z plugawych interwencji wojskowych w Ameryce Łacińskiej w wyniku których zabito setki tysięcy ludzi, takie rozwiązanie nie będzie korzystne dla obywateli Wenezueli.

D: Czyli jesteś przeciwny temu co się dzieje w ujęciu międzynarodowym jak i temu co się wydarzy dziś w ONZ, lub się nie wydarzy bo tak jak powiedziałeś Rosja prawdopodobnie skorzysta z prawa Veta, lecz co Twoim zdaniem powinno się teraz wydarzyć ? Mamy tak jak powiedziałeś kryzys w Wenezueli, gdzie faktem jest że Hiszpania spędziła dwa lata starając się wynegocjować pewne zmiany, tak wielu obywateli żyje w biedzie i w głodzie w Wenezueli, a kraj jest bliski upadkowi jak mówi to wiele osób, co według Ciebie się wydarzy teraz?

PN: Wydarzy się to co ogłaszały sąsiadujące kraje, zajdzie proces, który obecnie rząd Urugwaju i rząd Meksyku promują, który polega na rozmowach obydwu stron i prezydenta Maduro.

D: Ale czy Prezydent Maduro jest na to otwarty?

PN: Tak, on zawsze był otwarty na rozmowy. To opozycja nie podpisała umowy, wydarzyło się to w lutym zeszłego roku, odeszli od stołu w ostatniej chwili po dwóch latach rozmów, jeśli spojrzymy na deklaracje byłego prezydenta Hiszpanii, on wysoce się sprzeciwiał zachowaniom opozycji po dwóch latach. Dlatego też wygląda na to że USA chce zniweczyć wszelkie próby pokojowego rozwiązania konfliktu, w miejsce tego chcą zastosować rozwiązanie siłowe (oparte na wojsku), przez które potencjalnie setki tysięcy Wenezuelczyków umrze, tak jak to miało miejsce w Kolumbii. Spójrzmy na sąsiadującą z nimi Kolumbię i to co się tam wydarzyło – 50 lat wojny domowej podsycanej przez rząd USA.

D: OK, to był Pablo Navarette, zobaczymy co się wydarzy w najbliższych godzinach, dniach, tygodniach w tej sprawie. Dziękuję Ci bardzo za Twoją wizytę w studio, dziękuję….

PN: Dziękuję….

WIDEO: Pablo Navarrete Discusses Venezuela (BBC World TV/26 January 2019)

Ripsonar News