Zaczęło się od zamachu w Kaszmirze, a kończy na dwóch zestrzelonych Indyjskich samolotach przez wojsko Pakistanu. Co z tego wyniknie? Czy Indie i Pakistan opanują swoje roszczenia i agresywne działania zbrojne, czy wręcz odwrotnie. Możemy być świadkami nowego zarzewia wielkiej wojny, jakby obecnie ich było ciągle za mało:( Zapraszam do wspólnego śledzenia wydarzeń w tym temacie. 

14.02.2019 – w Kaszmirze dochodzi do samobójczego ataku Armii Mahometa, w którym ginie ponad 40 indyjskich sił policyjnych.  

Armia Mahometa (Jaish e-Mohammed)  to islamskie ugrupowanie walczące o przyłączenie Kaszmiru i Dzammu do Pakistanu. Indie oskarżyły Pakistan o wspieranie ugrupowania. 

21.02 Premier Pakistanu upoważnia armię do reakcji na jakikolwiek agresję. Dlaczego? Po pierwsze jest to reakcja na deklaracje rządu Indii by odpowiedzieć na zamach z 14.02. Po drugie może mieć to coś wspólnego z wodą, a dokładniej dostaw wody, bardzo potrzebnej dla całego Pakistanu. Otóż Indie tego dnia postanowiły wstrzymać dostawy wody do Pakistanu ze swoich dopływów Idusu. Traktat regulujący dostęp do pitnej wody z 1960 r. tzw. Indus Water Treaty określa zasady korzystania przez te państwa z wody Indusu i jej głównych dopływów. Owa decyzja więc jest mocno kontrowersyjna przy i tak dość skomplikowanych relacjach między państwami. [1]

26.02.2019 Indyjskie lotnictwo w sile 12 maszyn przekracza granicę z Pakistanem bombardując obóz szkoleniowy Armii Mahometa znajdujący się w północno-zachodniej części kraju. Obóz zostaje doszczętnie zniszczony, gdzie wg raportu MSZ Indii ginie ok. 300 islamistów. W odpowiedzi Pakistan wysłał samoloty, zrzucając bomby w pobliżu miasta Balakot w prowincji Chajber Pasztunchwa ale obyło się ponoć ofiar.

27.02 Siły powietrzne Pakistanu dokonały nalotów w kontrolowanej przez Indie część Kaszmiru. W odpowiedzi Indie wysłały swoje myśliwce. Kiedy wleciały w pakistańską przestrzeń powietrzną dwie maszyny zostają zestrzelone a pilot indyjski zostaje schwytany! (następnie uwolniony w akcie dobrej woli).

Kaszmir pilot

ZA: Aljazeera.com


AKTUALIZACJA 2

27.02 – jak się okazało łącznie zestrzelono dwa samoloty indyjskie i jeden pakistański nad Kaszmirem! I tutaj ciekawostka, ponieważ po raz pierwszy raz w historii lotnictwa indyjski MIG 21 zestrzelił amerykański F16!


Niestety wszystko idzie w złą stronę. Ataki po obu stronach wręcz się nasilają. Ataki lotnicze uderzają w struktury wojskowe obu państw na razie na terenie Kaszmiru (i oby tak pozostało). Kolumny pancerne, artyleria i wojsko przesuwane są w kierunku linii podziału wpływów w Kaszmirze. Tutaj siły pakistańskie https://twitter.com/i/status/1100784891627737089. Na dachach szpitali malowane są czerwone krzyże. 

Can the Kashmir conflict ever be resolved? l Inside Story (WIDEO)

27.02.2019 Premier Pakistanu wzywa do rozmów z Indiami pod hasłem „by rozsądek przeważył”. 

„Historia mówi nam, że wojny są pełne błędnych ocen. Moje pytanie brzmi, czy zważywszy na broń jaką mamy i jaką macie, możemy sobie pozwolić na błędne decyzje? (…) Jeśli eskalacja zaczyna się tutaj, to gdzie doprowadzi? Powinniśmy usiąść i porozmawiać”. 

I na całe szczęście doszło do rozmów, które ostudziły emocje.

AVe Ripsonar News

Dr Szewko | Czy do wybuchu wojny światowej wystarczy iskra?


  1. Pakistan i Indie walczą o wodę