No właśnie, mówi się, że za zrujnowaną gospodarką Wenezueli i zubożeniem do granic możliwości społeczeństwa jest tylko i wyłącznie jeden winowajca – Maduro ( i jego socjalizm, którego tak nienawidzi Trump, ale o tym później) . Ale czy nie zauważyć przy tym można totalnej aroganckiej, stosowanej przez Zachód i USA hipokryzji? Bo przecież owszem słyszy się, że USA organizuje pomoc humanitarną (20 mln $) dla Wenezuelczyków ciemiężonych przez „reżim” Maduro ale z drugiej strony USA bez pardonu nakłada sankcje sięgającego czasów Obamy będące w rezultacie o wiele dotkliwsze i niszczące zarówno gospodarkę jak i życie społeczeństwa! Jak bardzo owe sankcje są zabójcze dla Wenezueli oraz jaki faktycznie przyświeca im cel  znajdziecie własnie w tym artykule.

SANKCJE

Sankcje sprawiają, że zakup niezbędnych towarów jest trudny (importowany) a więc naturalnym jest, że poszukuje się ich ominięcia. Przemyt choć nielegalny staje się przymusem i to w skali rządowym, co determinuje powstawanie monopoli zarządzanych przez wojsko. W takim wypadku importowane sankcjonowane towary zaburzają ich wartość rzeczywistą, korupcja się rozwija a przemytnicy zarabiają krocie.

To własnie sankcje zawsze powodują wzrost cen i inflację w docelowym kraju. Zaburzenia te niszczą w dłuższej perspektywie klasę średnią ale najbardziej uderzają w biednych.

Gdy w takim razie sankcje robią swoje spustoszenie zgodnie z planem a ich rezultaty obarcza się wyłącznie prezydenta kraju, to wojna taka mająca na celu jego ewidentne odsunięcie, złudnie ukazując jego niezaradność, tyranię, głupotę, zachłanności zarówno w oczach rodaków jak i w świecie (po części to też jest prawdziwe) jest najlepszą formą tzw. „miękkiej siły” czyli próby obalenia rządu, którego postępowanie nie jest zgodne z założeniami utajonego agresora. A jest nim ewidentnie Stany Zjednoczone!

2015Obama uznaje Wenezuelę za bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego! W tym celu nakłada sankcje (EO 13692), nie przedstawiając jakichkolwiek dowodów dla takich wniosków! Zadziwiające stwierdzenie, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że kraj nigdy nie rozpoczął żadnej wojny, ani nawet groźby  zwłaszcza wobec USA. Stany Zjednoczone natomiast interweniowały ponad 50 razy, atakując i okupując kraje Ameryki Łacińskiej i Karaibów.  (patrz: Co powinieneś wiedzieć o CIA)

„Prezydent B. Obama osobiście zdecydował się podjąć się zadania pokonania naszego rządu i interweniowania w Wenezueli, aby go kontrolować” – wypowiedz prezydenta Madura podczas telewizyjnego wystąpienia.

Trump również nakłada sankcje na Wenezuelę  – EO 13801.

09.2018 – były sekretarz niezależny ekspert ONZ ds. wspierania demokratycznego i sprawiedliwego ładu międzynarodowego, Alfred de Zayas przedstawił raport w sprawie wpływu nakładanych sankcji Ameryki na gospodarkę Wenezueli.

Wnioski: Sankcje są destruktywne i nielegalne (bo nie maja legitymacji ONZ), a ich działanie wręcz zabójcze dla społeczeństwa kraju, którego dotyczą!

Alfred de Zayas

Raport wskazał, że wojna gospodarcza, zwłaszcza sankcje praktykowane przez USA i ich sojuszników (Kanadę i Unię Europejską) znacznie zaostrzyły kryzys gospodarczy w Wenezueli, będąc w istocie działaniami nielegalnymi! W raporcie oczywiście czytamy, iż autor obwinia rząd Maduro za uzależnienie dochodu państwa praktycznie tylko od ropy, złego zarządzanie państwem, oraz wszędobylską korupcją, ale wskazuje za znamienny fakt, iż to sankcje nakładane przez USA są świadomą i z premedytacją stosowaną formą wojny gospodarczej by pogłębiać a tym samym uderzać w najbiedniejsze warstwy społeczne, celem wymuszenia chaosu społecznego i reakcji do zmiany władzy.

Jak czytamy w brytyjskim „Independent”.

Współczesne sankcje gospodarcze i blokady są porównywalne ze średniowiecznymi oblężeniami miast” – powiedział Zayas. Wezwał on Międzynarodowy Trybunał Karny do zbadania amerykańskich sankcji jako możliwe działanie na rzecz zbrodni przeciw ludzkości powołując się na art. Statutu rzymskiego ale raport został całkowicie zbagatelizowany. Jak sam zauważył, forsowanie innej narracji w sprawie emigracji czy socjalizmu, który powinien zawodzić, staje się nieistotne a wręcz niepożądane!

07.2017 – Przypominam, że Ameryka sama sobie uchwaliła ustawę o sankcjach tzw. CAATSA, pozwalająca sankcjonować praktycznie każdego kogo uznaje za rywala!

Z czasem sankcje zaczynają nakładać na prawo i lewo uderzając coraz mocniej w dotychczasowych zdawałoby się sojuszników w tym Unię Europę po zgrzytach z Iranem.

Tak swoją drogą w Libi zrobiono to samo co teraz obserwujemy w Wenezueli!

  • zamrożenie miliardów dolarów państwowych aktywów i skierowanie ich do niewybranej opozycji!
  • sprywatyzowanie zasobów naturalnych (ropy) na rzecz zagranicznych korporacji.

Według badania geopolitycznego centrum Ameryki Łacińskiej (CELAG), amerykańska wojna finansowa w Wenezueli od czasu wyborów Maduro w kwietniu 2013 r. do 2017 r. kosztowała kraj 350 miliardów dolarów utraconej produkcji w towarach i usługach!

Waszyngton zablokował w ten sposób Wenezuelę „przed międzynarodowymi rynkami finansowymi, uniemożliwiając jej korzystanie z rynku kredytowego, zarówno w celu odnowienia terminów zapadalności, jak i zaciągnięcia nowych kredytów” – wyjaśnia raport CELAG. [2]

Gospodarka Wenezueli ucierpiała więc z powodu międzynarodowego blokowania ok. 22,5 mld$ rocznie w wyniku celowej strategii izolacji finansowej.

Od 2017 roku sankcje Waszyngtonu przeciwko Wenezueli spowodowały utratę co najmniej 6 mld USD dochodów Wenezueli w tym 2 mld USD importowanych leków, uznane jako nielegalne!

Żywność a sankcje

2016 – wg raportu ponad 750 zagranicznych spółek offshore powiązanych ze skandalem Panama Papers zostało oskarżonych o celowe przekierowanie wenezuelskiego importu surowców żywnościowych z rządu do sektora prywatnego (gdzie następnie były wysyłany dalej, m.in. do Kolumbii!) [SOFTT.NET]

2017 – USA poprzez prowadzone sankcje gospodarcze na Wenezuelę, uniemożliwiły dostarczenia 18 mln skrzynek z żywnością! Jak zauważa wicedyrektor Krajowego Zgromadzenia Konstytucji Wenezuelskiej A. Isturiz sankcje amerykańskie uderzają w zwykłych ludzi (tak jak w Syrii) a nie w przywódców kraju, co miało celem blokad.

02.2019 – Dziennikarz i filmowiec Pablo Navarrete uważa, że nie ma problemu z żywnością jaki Zachód próbuje wykreować. . „Wszędzie jest jedzenie”, napisał. „Sfilmowałem wiele filmów z jedzeniem na rynkach [w całym Caracas]… jest piątkowy wieczór i restauracje są pełne”.

Celem kontroli Wenezueli jest kontrola dystrybucji ropy.

Ripsonar News

==============================

Artykuł napisany na podstawie:

  1. Moon of Alabama. Artykuł z 28.01.2019 r.
  2. https://stephenlendman.org/2019/02/grand-theft-venezuela-stealing-a-nation/