30.04.2019 – nad ranem czasu lokalnego w serii tweetów Guaido, pacynka USA i samozwańczy prezydent Wenezueli zapowiedział ostateczny plan obalenia prezydenta Maduro i rząd sprawujący władzę w kraju.

Tweet Guaido

(…) W tej chwili spotykam się z głównymi jednostkami wojskowymi naszych sił zbrojnych, które inicjującą końcową fazę operacji „Wolność”.

(…) Narodowe siły zbrojne podjęły słuszną decyzję mające poparcie narodu wenezuelskiego, popierając konstytucję i mając gwarancję bycia po prawej (słusznej) stronie historii rozmieszczają siły, aby doprowadzić do zaprzestania uzurpacji.

Ludzie Wenezueli, musimy wyjść na ulice, wspierać siły demokratyczne i odzyskać naszą wolność…

Guaido zamieścił także krótki filmik, z jego wypowiedzią w towarzystwie około 30 żołnierzy (Według agencji Reutera było ich około 70) i uwolnionego z aresztu domowego wcześniejszego największego opozycjonisty i to za czasów Chaveza – szkolonego i finansowanego przez Waszyngton – Leopoldo Lopeza.

Guaidó i López udali się w pobliże bazy lotniczej La Carlota w Caracas (dokładniej zajeli wiadukt na autostradzie), choć wszystkie informacje w tym tweet Lopeza, a nawet wsparcie amerykańskiego senatora Rubio informowały, że zajeli bazę, co miało utwierdzić wojsko w kraju (jak i świat), że służby mundurowe, jak i baza wojskowa przechodzi we władanie Guaido – co jest oczywiście wielką manipulacją i totalnym kłamstwem!  (patrz pkt. 6.)

A co na to USA? Zobaczmy…

„Dziś tymczasowy prezydent Juan Guaido ogłosił rozpoczęcie ‚Operacion Libertad’ [operacja wolność]. Władze (USA) w pełnie wspierają naród Wenezueli w jego dążeniu do wolności i demokracji” – napisał na Twitterze sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

„Demokracji nie można pokonać” – dodał. „Jesteśmy z wami” – oświadczył wiceprezydent USA Mike Pence…  Dodał, że Stany Zjednoczone będą wspierały Wenezuelę „dopóki wolność i demokracja nie zostaną przywrócone”. (http://www.tvn24.pl)

WIDEO – opozycjoniści rozstawiają karabin maszynowy na wiadukcie.

  1. Policja używa gazu łzawiącego przeciwko zamaskowanym żołnierzom stojącym za Guaido. Żołnierze – by łatwiej mogli się połapać kto jest swój mają na ramienicach niebieskie wstążki. (tylko patrzyć jak ogłoszą niebieską/błękitną rewolucję?:)) WIDEO

Owa opaska na ramieniu oraz dla co poniektórych i na tułowiu ma symbolizować „Operację Wolność”

WIDEO 2 – amunicja i banany do karabinu maszynowego?:)

  1. Wenezuelski minister komunikacji Jorge Rodríguez mówi, że zamach zostanie pokonany wspominając, bo to w istocie to jakaś mała grupa zdrajców wojskowych, rozmieszczona w Altamiry, w celu próby promowania zamachu stanu przeciwko konstytucji i pokoju Republiki a tak naprawdę to im daleko do tego.
  2. Dostęp do internetu zostaje w kraju ograniczona.
  3. Szef sił zbrojnych Wenezueli Vladimir Padrino Lopez informuje że siły zbrojne są za Maduro, a ten niby przewrót jest organizowany przez pseudo polityków określających się mianem przywódców mając tylko za sobą małą garstką zdrajców.
  4. Wiadomość o zamachu ma miejsce wkrótce po tym, jak Reuters donosi, że założyciel Blackwater Erik Prince, szuka pieniędzy na założenie armii, by wysłać ok. 5000 najemników w celu obalenia prezydenta Maduro Wenezueli. NAPRAWDĘ?!

Jednym z kluczowych argumentów Prince’a, jak podaje jedno źródło, jest to, że Wenezuela potrzebuje tego, co Prince nazywa „dynamicznym wydarzeniem”, aby przełamać impas , który istniał od stycznia … Pisałem o tym chociażby tu:  Nie myliłem się. 23 luty miał być faktycznie krwawą prowokacją!

6. Teraz zostało potwierdzone, że Guaido i Lopez nie weszli do bazy lotniczej La Carlota, bo ta jest pod pełną kontrolą sił rządowych.

7. Metro w Caracas zostało tymczasowo zamknięte.

8. Zwolennicy prezydenta Maduro, Chavista, otoczyli Pałac Miraflores Prezydenta, aby zapobiec przechwyceniu go przez spiskowców. A prezydent Nicolás Maduro napisał na Twitterze:

Nerwy ze stali! Rozmawiałem z dowódcami wszystkich sił w kraju, którzy wyrazili całkowitą lojalność wobec ludzi, konstytucji i ojczyzny. Wzywam do maksymalnej mobilizacji ludności, aby zapewnić zwycięstwo i pokoj…

9. Guaido przeniósł się do Plaza Altamira, czyli miejsca regularnych protestów opozycyjnych w bogatej dzielnicy Caracas by tam przemawiać do niewielkiego tłumu. Dodatkowo jak się wydaje aktualnie nie ma żadnych wiarygodnych raportów, aby jakakolwiek dodatkowa armia lub chociazby grupa żołnierzy oprócz około tych 30 ludzi na moście, przełączyła się do pacynki Guaido!

Godz. 15.00

10. Co ciekawe żołnierze wspierający Guaido noszą karabiny szturmowe M4 Colt. Oficjalnym karabinem szturmowym wenezuelskiego wojska jest Kałasznikow AK-103. W lutym było kilka lotów z Florydy do Wenezueli, które dostarczały broń do opozycji. (informacje na ten temat są na tym etapie jednak dość niespójne)

8 żołnierzy lotnictwa z El Sombrero zostało zatrzymanych na autostradzie Cagua-La Villa, w Aragua. Protestujący dostarczyli im żywność i wodę.

Godzina 16.00

11. Staje się jasne, że próba zamachu jest tylko głupio i do tego mizernie zrealizowaną kampanią PR. Mapa naszego mini przewrotu poniżej!

Na dole mapy znajduje się baza lotnicza La Calota, znana również jako Baza Generalissimo Francisco de Miranda, do której próbowali wejść zwolennicy Guaido. Rzucali kamieniami w strażników, aż gaz łzawiący ich odepchnął. Bezpośrednio na północ od niego biegnie autostrada wschód-zachód. Dwa mosty autostradowe, na których stoją żołnierze Guaidó, przecinają autostradę tuż obok bazy. Około 500 metrów na północ od mostów autostradowych znajduje się Plaza Altamira (górny niebieski punkt), gdzie Guaidó rozmawiał z niektórymi uczestnikami zrywu.

Cała próba zamachu została przeprowadzona w korytarzu o wymiarach 500 x 200 metrów i nic poza tym nie miało miejsca. Niebezpieczny wyczyn propagandowy i tyle. No chyba, że czekamy na „dynamiczne wydarzenie” Prince’a. No właśnie…

Mosty autostradowe można zobaczyć na tym filmie z północy autostrady, patrząc na południe przez mosty w kierunku lotniska. W filmie pokazane są fajerwerki, na które nerwowy Guaido wspiera żołnierzy na moście,

Jak żołnierze Guaido zaczynają strzelać w powietrze! WIDEO

17.00

12. Film przedstawia sześciu rzekomych żołnierzy, chwytanych, głośno twierdzących, że są niewinni bo zostali doprowadzeni do miejsca przewrotu w wyniku oszustwa dokonanego przez zwolenników dezerterów wojskowych Johna Guaido!

13. Z przemówienia ministra obrony Vladimira Padrino.

Niewielka grupa niskiej rangą wojskowych i policjantów postanowiła porwać NIEKTÓRE pojazdy GNB, uzbrojenie i amunicję. Złamali się tego ranka i postawili na dealera Altamiry Weapons of War, umieszczono karabiny i karabiny maszynowe, stawiając na drogi, którymi poruszają się obywatele. Jest to niewątpliwie próba zamachu stanu o przeciętnej wielkości – mówi m.in. Vladimir Godfather Lopez, minister obrony Wenezueli.

18.00

14. Opozycyjna telewizja pokazała Guaido i Lópeza rozmawiających w tłumie tysiąca wszystkich białych ludzi w Altamira. Było z nimi sześciu mężczyzn w mundurach Armii i Gwardii Narodowej oraz czterech nieporęcznych ochroniarzy w cywilnych ubraniach (jednego koloru). Odjechali czterema pozornie opancerzonymi SUV-ami z przyciemnionymi oknami.

Niektórzy radykalni młodzi ludzie na motocyklach wciąż grają w kotka i myszkę z policją i strażą narodową w pobliżu bazy lotniczej. Liczba ludzi w pobliżu bazy lotniczej i na mostach znacznie się zmniejszyła.

Wydaje się, że całe wydarzenie się skończyło.

15. Leopoldo López schronił się wraz z małżonką Lilianą Tintori w ambasadzie Chile uzyskując azyl. A Guaido? Na razie nie wiadomo:)

16. „To nie jest próba wojskowego zamachu stanu. To zostało bezpośrednio zaplanowane przez Waszyngton, w Pentagonie i Departamencie Stanu oraz przez (doradcę Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Johna – red.) Boltona – powiedział tymczasem wenezuelski minister spraw zagranicznych Jorge Arreaza w rozmowie z agencją Reutera. – To oni zarządzają tym zamachem i wydają rozkazy temu człowiekowi, Guaido – dodał minister”. (http://www.tvn24.pl)

Czyli po mini przewrocie…

16. W nocy USA stara się wspomóc Guaido jak może. Bolton wygłasza przemowę o ponowne podjęcie działań obywateli w Wenezueli.

Aktualizacja dodawana będzie na bieżąco.

Ave Ripsonar News