Irański kontrowersyjny konserwatywny działacz Saeed Ghasemi podczas wywiadu ze zdjęciem w tle pokazującym go i jego towarzyszy podczas konfliktu w Bośni na początku lat 90-tych. ZA: http://www.voanews.com

      14 kwietnia 2019 r. przeprowadzono wywiad z byłym generałem IRGC Saeedem Ghasemi, Gen. Ghasemi powiedział, że ISIS zostało stworzony przez Hillary Clinton, skrytykował rząd Iranu za skupienie się na JCPOA, a nie na „wielkim zwycięstwie” Iranu przeciwko ISIS. Skrytykował prezydenta Hassana Rouhaniego za to, że jeszcze nie odwiedził Syrii, i powiedział, że jeśli Iran przystąpi (ponownie?) do JCPOA, to ludzie z Francji, Holandii i USA przyjdą i będą gwałcić irańskie kobiety, tak jak siły amerykańskie na Okinawie.
       Ghasemi opowiedział o swoim doświadczeniu w szkoleniu bośniackich muzułmańskich bojowników (mudżahedinów) przeciwko Serbom pod przykrywką bycia członkiem Czerwonego Półksiężyca i powiedział, że IRGC współpracowało z Al-Kaidą w tym czasie.
„W Bośni, w sercu Europy, było wiele wydarzeń. Byliśmy ramię w ramię z Al-Kaidą. Członkowie Al-Kaidy uczyli się od nas… Powstały muzułmańskie jednostki dżihadystyczne – utrzymywał Ghasemi.

Ghasemi pochwalił Hezbollah Sec.-Gen. Hassan Nasrallah i powiedział, że jeśli reaktor Arak kiedykolwiek wpadnie w obce ręce wówczas irański prezydent Hassan Rouhani, irański FM Javad Zarif i irański szef energetyki atomowej Ali Akbar Salehi byłby ścigany, a następnie dałby im mundur więzienny, kulę i łańcuch, kilof i młot kowalski, aby mogli wyjąć cement, który zostałby wlany do reaktora.
Dodatek:
1) Prawie natychmiast po wypowiedział w wywiadzie, zarówno rzecznik IRGC, biuro prezydenta Hassana Rouhaniego jak i Irański Czerwony Półksiężyc oficjalnie odcięły się od jego twierdzeń jako działań państwowych.(nawet rozważając pozwy o kłamstwa i pomówienia).
2) W latach 90. Islamska Republika szeroko popierała bośniackich muzułmanów w ich konflikcie z Serbami i Chorwatami. Wsparcie zostało zaaranżowane przez ajatollaha Ahmada Jannatiego, duchownego średniego szczebla, który obecnie przewodniczy dwóm autorytatywnym ciałom w Iranie, Radzie Strażników i Zgromadzeniu Ekspertów. Aby pomóc muzułmańskim Bośniakom, Teheran uruchomił bośniacką stację radiową, a później kanał telewizyjny o nazwie „Sahar” („Świt”). Tymczasem wojna bośniacka pomogła ramieniu IRGC, siłom Quds, rozszerzyć się i zyskać wpływy.
Moje uwagi.
Wywiad z rewelacjami Ghasemi’ego pojawiły się chwilę po tym jak USA określiła Korpus Strażników Rewolucji Iranu jako organizacje terrorystyczną.  jest to dość zastanawiające, bo Ghasemi działa na szkodę wizerunku IRGC ale i całego Iranu. Czyżby USA przekupiła ex generała by ujawnił kontrowersyjne informacje? Być może tak. Ma koleś powody by to robić, bo własnego prezydenta nie darzy zbyt wielkim szacunkiem. Fakt, podane informacje dość zaskakujące. Postaram się śledzić ten watek i zaktualizuję informacje, gdy coś nowego na ten temat się pojawi.
Ripsonar