17.08.2019 Arabia Saudyjska ostatecznie przegrała wojnę z Jemenem. Nie ma bowiem obrony przed nową bronią, którą Huti nabyli w Jemenie. Ta broń zagraża ekonomicznym liniom Saudyjczyków. To był decydujący atak:

10 dronów wystrzelonych przez jemeńskich rebeliantów Huti zaatakowały w sobotę ogromne pole naftowe i gazowe głęboko na rozległej pustyni Arabii Saudyjskiej, powodując to, co Arabia określiła jako „ograniczony ogień” już w drugim niedawno co dokonanym ataku na swój kluczowy przemysł energetyczny. 

Mapa pokazujące miejsce ataku Huti na cele w Shaybah w Arabii Saudyjskiej.

Mapa pokazujące miejsce ataku Huti na cele w Shaybah w Arabii Saudyjskiej.

Nowe samoloty bezzałogowe i pociski pokazane
w lipcu 2019 przez Huti. ZA: Descifrando la Guerra

Shaybah znajduje się około 1200 kilometrów (750 mil) od terytorium kontrolowanego przez Huti. Przy takim zasięgu rażenia istnieją o wiele ważniejsze cele ekonomiczne:

Odległość pola od terytorium rebeliantów w Jemenie pokazuje zasięg dronów Houthis. Śledczy ONZ twierdzą, że nowy dron UAV-X Houthi, znaleziony w ostatnich miesiącach podczas wojny koalicji pod dowództwem Arabii Saudyjskiej w Jemenie, ma prawdopodobnie zasięg do 1500 kilometrów (930 mil). Dzięki temu saudyjskie pola naftowe, budowana elektrownia jądrowa Emirati i ruchliwe międzynarodowe lotnisko w Dubaju znajdują się w ich zasięgu.

W przeciwieństwie do wyrafinowanych dronów, które wykorzystują satelity, aby umożliwić pilotom zdalne latanie, analitycy uważają, że drony Houthi są prawdopodobnie zaprogramowane do uderzania na określoną szerokość i długość geograficzną i nie można ich kontrolować poza zasięgiem radiowym. Houthi używali dronów, które mogą być trudne do wyśledzenia przez radar, do atakowania baterii pocisków rakietowych Arabii Saudyjskiej, a także żołnierzy wroga.

Zdjęcie satelitarne pola naftowego i wyrządzonych szkód. ZA: https://twitter.com/Brasco_Aad

Atak jednoznacznie pokazuje, że najważniejsze aktywa Saudyjczyków są obecnie zagrożone. To zagrożenie gospodarcze stanowi dodatek do siedmioprocentowego deficytu budżetowego, który MFW przewiduje dla Arabii Saudyjskiej. Dalsze bombardowania Arabii Saudyjskiej przeciwko Houthi będą miały teraz bardzo znaczące dodatkowe koszty, które mogą nawet zagrozić rentowności państwa saudyjskiego.

Owe samoloty bezzałogowe i pociski wykorzystywane przez Huti są kopiami irańskich modeli zmontowanych w Jemenie przy pomocy ekspertów Hezbollahu z Libanu. 

Mało tego, cztery dni temu (13.08.2019) delegacja Huti odwiedziła Iran . Podczas wizyty Najwyższy Przywódca Ajatollah Ali Chamenei po raz pierwszy publicznie przyznał, że Huti mają poparcie Iranu:

„Należy poprzeć zjednoczony i spójny Jemen o suwerennej uczciwości. Biorąc pod uwagę różnorodność religijną i etniczną Jemenu, ochrona integralności Jemenu wymaga dialogu wewnętrznego”, powiedział w telewizji.

Wizyta w Teheranie dowiodła, że ​​Huti nie są już nierozpoznanym, odizolowanym ruchem:

Urzędnicy z Iranu, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Włoch, a także jemeńskiego ruchu Huti Ansarullah wymienili poglądy na temat politycznego rozwiązania przedłużającej się wojny w kraju Półwyspu Arabskiego. Spotkanie odbyło się w irańskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Teheranie w sobotę z udziałem delegacji z Iranu, Ansarullah i czterech krajów europejskich. Delegaci na spotkaniu wyjaśnili opinie swoich rządów na temat wydarzeń w Jemenie, w tym wydarzeń politycznych i na polu walki, a także sytuacji humanitarnej w tym kraju.

Delegaci podkreślili potrzebę natychmiastowego zakończenia wojny i opisali środki polityczne jako ostateczne rozwiązanie kryzysu.

Wojna z Jemenem, którą koalicja z Arabią Saudyjską na czele rozpoczęła w marcu 2015 r., okazała się niemożliwa do wygrania . Aktualnie jest to zdecydowanie przesądzone. Ani USA, ani Europejczycy nie przyjdą z pomocą Saudyjczykom. Nie ma technologicznych środków, które należycie chroniłyby przed takimi atakami. Biedny Jemen pokonał bogatą Arabię ​​Saudyjską.

Strona saudyjska będzie musiała zgodzić się (wcześniej czy później) na polityczne negocjacje pokojowe. Jemeńskie zapotrzebowanie na wypłaty odszkodowań będą oszałamiające, ale Saudyjczycy nie będą mieli innego wyjścia, jak wypłacić wszystko, czego zażądają Huti.

Zjednoczone Emiraty Arabskie sprytnie rozpoczęły proces wycofania się z Jemenu w ciągu ostatnich miesięcy. Jego celem wojennym było przejęcie kontroli nad portem Aden. Gwarantuje to sojusz z separatystami z południowego Jemenu, którzy teraz kontrolują miasto . Jak długo będą w stanie je utrzymać, kiedy Chamenei odrzuci podział Jemenu, jeszcze nie wiadomo.

Dzisiejszy atak ma jeszcze większy wymiar niż koniec wojny w Jemenie. To, że Iran dostarczył drony o zasięgu  1500 km swoim sojusznikom w Jemenie, co oznacza, że ​​jego sojusznicy w Libanie, Syrii i Iraku mają dostęp do podobnych środków. A to wszystko zmienia.

Izrael i Turcja będą musiały również wziąć to pod uwagę. Bazy amerykańskie wzdłuż Zatoki Perskiej i w Afganistanie także. Iran ma nie tylko pociski balistyczne do atakowania tych baz, ale także drony, przeciwko którym amerykańskie systemy rakietowe i obrony powietrznej są mniej lub bardziej bezużyteczne. 

=================================

Tłumaczenie: Long Range Attack On Saudi Oil Field Ends War On Yemen [moonofalabama.org] z 17.08.2019. 

Ripsonar News