Jak się okazuje, Waszyngton ma długą historię interwencji w regionie.

CARAKAS 

Groźba interwencji wojskowej w Wenezueli przez administrację Trumpa to tylko ostatni rozdział w długiej historii zamachów stanu w Ameryce Łacińskiej przez Waszyngtonie od 1898 roku.

USA udzieliły nieograniczonego wsparcia opozycji Wenezueli 23 lutego 2019 r., kiedy rząd socjalistycznego prezydenta Nicolasa Maduro odmówił zezwolenia na wjazd pomocy humanitarnej. Prezydent Donald Trump wielokrotnie stwierdził, że wysłanie wojsk do Wenezueli jest opcją, podczas gdy sekretarz stanu Mike Pompeo powiedział niedawno, że jest pewien, że dni Maduro są policzone.

(Patrz też: Nie myliłem się. 23 luty miał być faktycznie krwawą prowokacją!)

W nieco mniej niż 100 lat, od 1898 do 1994 r., USA skutecznie interweniowały, aby zmienić rządy w Ameryce Łacińskiej co najmniej 41 razy, czyli raz na 28 miesięcy na przestrzeni całego wieku, o czym informuje artykuł w Harvard Review of Latin America, prof. historii  Johna H. Coatswortha pt.  „Interwencje Stanów Zjednoczonych”.

Wg Coatswortha amerykańskie wojska i agenci biorą udział zarówno w bezpośrednich, jak i pośrednich interwencjach, i chociaż główne role odegrali lokalni aktorzy, nie mogliby działać ani odnieść sukcesu bez wsparcia rządu USA.

Oto główne przykłady zaangażowania USA w zmianę reżimu w Ameryce Łacińskiej.

Kuba, Portoryko

USA dokonały pierwszych interwencji w regionie w Portoryko i na Kubie w 1898 r. W 1906 r. USA obaliły pierwszego wybranego prezydenta Kuby, Tomasa Estradę Palma. W 1917 r. Kuba została ponownie zajęta przez Stany Zjednoczone, ale z czasem uzyskała niepodległość.

W 1898 r. Podczas wojny hiszpańsko-amerykańskiej Puerto Rico zostało zaatakowane, a następnie stało się dominacją USA i pozostaje kolonią USA.

Panama

Stany Zjednoczone zaczęły wspierać siły separatystyczne w celu ukończenia projektu Kanału Panamskiego, który Francuzi pozostawili bezczynnie. Kanał został otwarty 15 sierpnia 1914 r. Podczas gdy USA utrzymywały wpływy w Panamie wraz z rządami, które ustanowiły, anty amerykanizm wzrósł z powodu kanału, który dzieli kraj na dwie części.

Były agent CIA, generał Manuel Noriega, który przewodził narodowym siłom obrony Panamy, został władcą kraju w 1983 roku, dwa lata po śmierci de facto władcy generała Omara Torrijosa w katastrofie lotniczej. Noriega stał się celem USA po pogorszeniu stosunków między nim a Waszyngtonem. USA zaatakowały kraj, by obalić Noriega 20 grudnia 1989 r. W wyniku okupacji, w której wzięło udział ponad 25 000 żołnierzy, Noriega poddał się, a Guillermo Endara Galimany przejął kontrolę.

Nikaragua

Okupacja Nikaragui przez Waszyngton w latach 1912–1933 miała miejsce w ramach wojen bananowych, w których wojsko amerykańskie interweniowało w różnych krajach Ameryki Łacińskiej od 1898 do 1934 r. Celem Ameryki w tej okupacji było uniemożliwienie Kanałowi Nikaragui połączenia Morza Karaibskiego z Pacyfikiem.

W 1926 r. USA były zaangażowane w wojnę domową między konserwatywnym rządem a siłami liberalnymi.

Interweniując w kraju w 1927 r., USA pokonały liberałów i ustanowiły własne rządy. W 1981 r. USA wsparły siły Contra, aby obalić lewicowy rząd. Wsparcie USA trwało pomimo zakazu Kongresu dotyczącego pomocy dla Contras. Szacuje się, że co najmniej 30 000 osób zmarło w wyniku tej wojny.

Meksyk

USA wysłały żołnierzy do walki z rewolucjonistami podczas rewolucji meksykańskiej, w tym Pancho Villa i Emiliano Zapata. Waszyngton poparł zamach stanu przeciwko prezydentowi Francisco Madero w 1913 r., Aby chronić swoje stosunki z dyktatorem Porfirio Diazem, który wyjechał na wygnanie po kontrolowaniu kraju przez ponad 30 lat, i sprowadził generała Victoriano Huerta na głowę państwa.

Kiedy Woodrow Wilson przejął kontrolę nad Białym Domem, wsparcie dla Huerty zostało wycofane i wprowadzono embargo na broń. 21 kwietnia 1914 r. Port Veracruz został zajęty, aby uniemożliwić Huerta wysyłanie broni. 23 listopada Venustiano Carranza zastąpił Huerta.

Haiti

Wojsko USA zajęło Haiti w 1915 r., Aby chronić swoje interesy gospodarcze. Stwierdzono, że tysiące ludzi zginęło podczas inwazji USA. W 1934 r. USA opuściły kraj, pozostawiając za sobą lojalną armię.

Stany Zjednoczone, które ponownie zajęły kraj w 1994 r., interweniowały w celu „ochrony demokracji” po upadku rządu Jeana-Bertranda Aristide’a.

Gwatemala

W 1954 r. CIA zorganizowała zamach stanu o kryptonimie PBSUCCESS przeciwko prezydentowi Jacobo Arbenzowi, który doszedł do władzy w demokratycznych wyborach. W rezultacie rząd Arbenza został zastąpiony przez juntę wojskową na czele z pułkownikiem Carlosem Castillo Armasem, podczas gdy USA odzyskały swoje interesy gospodarcze i wojskowe.

Republika Dominikany

Juan Bosch wygrał wybory demokratyczne w 1962 r., Po zabójstwie wspieranego przez USA dyktatora Rafaela Leonidasa Trujillo, który został pociągnięty do odpowiedzialności za śmierć nawet 30 000 osób. Ale Bosch, który został oskarżony przez administrację USA o to, że nie jest wystarczająco twardy wobec komunizmu, został obalony w następnym roku. Bunt, który rozpoczął się w 1965 r. W celu przywrócenia Boscha do władzy, został udaremniony przez amerykańską okupację ponad 40 000 żołnierzy. W wyborach w 1966 r. Do władzy doszedł pro-amerykański rząd.

Grenada

Socjalistyczny Maurice Bishop przejął władzę w 1979 r. Na wyspie Grenada w bezkrwawym zamachu stanu. USA zaatakowały kraj w 1983 r., obawiając się, że Grenada znajdzie się pod wpływem Sowietów. W rezultacie Bishop został zabity, a wyspa znalazła się pod wpływem Białego Domu

Inne interwencje

USA interweniowały także w Boliwii (1944, 1963, 1971), Brazylii (1964), Chile (1973), Argentynie (1976), Kubie (1934), Salwadorze (1961, 1979), Gwatemali (1963, 1982, 1983) , Gujana (1953), Honduras (1963), Meksyk (1913) i Panama (1941, 1949, 1969).

Artykuł: America’s role in Latin American regime change, [aa.com.tr], autor: Beyza Binnur Donmez, z dn. 28.02.2019

Tłumaczenie: Ripsonar


Dodatki, które polecam:

  1. Dokładna lista interwencji USA w Ameryce Łacińskiej POLECAM!
  2. Przed Wenezuelą: długa historia imperializmu Stanów Zjednoczonych w Ameryce Łacińskiej
  3. Noam Chomsky – History of US Rule in Latin America [wideo]

Historia rządów USA w Ameryce Łacińskiej; Wybory i opór wobec zamachu stanu w Hondurasie – dr profesor Noam Chomsky. O tyle istotne, że:

Eliot Abrams jest dobrze przystosowanym socjopatą odpowiedzialnym za ludobójstwo w Nikaragui, Salwadorze i Gwatemali - właściwy wybór dla naszych „pro-demokratycznych” programów, którego działania teraz mają miejsce w Wenezueli! Ten człowiek to potwór w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu.

2. Outline of US foreign interventions [wideo]

Film edukacyjny z ukrytych interwencji wojskowych USA, akcji, zamachów stanu, ataków, bombardowań, okupacji i inwazji. Ukryte, ponieważ były trzymane w tajemnicy przed opinią publiczną przez główne media głównego nurtu i rząd.

Książki:
Bitter Fruit: The Story of the American Coup in Guatemala, Revised and Expanded,

Empire’s Workshop: Latin America, the United States, and the Rise of the New ImperialismGreg Grandin 

 W genialnym wykopalisku z dawno zapomnianej historii Empire's Workshoppokazuje, jak Ameryka Łacińska funkcjonowała jako poligon doświadczalny dla amerykańskich strategii i taktyk za granicą. Historyk Greg Grandin śledzi imperialne operacje Stanów Zjednoczonych od aspiracji Jeffersona do „imperium wolności” na Kubie i hiszpańskiej Florydzie po wsparcie Reagana dla brutalnie uciskających, ale przyjaznych USA reżimów w Ameryce Środkowej. Śledzi początki obecnej polityki Busha w Ameryce Łacińskiej, gdzie wiele czołowych światłów administracji po raz pierwszy obejmowało rozmieszczenie sił zbrojnych w celu rozwoju ekonomii wolnorynkowej i zaciągnęło ruch ewangeliczny na poparcie swoich przedsięwzięć.