Amerykańska grupa zadaniowa Smoking Gun przetransportowała setki ton broni z Europy do Syrii przez Katar podczas lotów Kalitta Air na zlecenie Pentagonu z lotniska Rijeka w Chorwacji.

Nowe wyciekające dokumenty po raz pierwszy ujawniają tajny kod jednostki dowodzenia operacji specjalnych USA o nazwie Task Force Smoking Gun. Została rozmieszczona w Chorwacji w 2017 r. w celu przekierowania ton broni i amunicji z Europy do Syrii.

Niezależna dziennikarka śledcza Dilyana Gaytandzhieva otrzymała anonimowe dokumenty dotyczące transakcji zbrojeniowych między rządem USA a państwowym producentem broni Krusik z Serbii, w tym umów, e-maili, notatek wewnętrznych, zdjęć, harmonogramów dostaw oraz list przewozowych broni z numerami partii i ich nabywcami. Wśród wyciekłych dokumentów otrzymała również zeskanowane paszporty sprzedawców broni i urzędników państwowych z USA. Odwiedzili Krusik, aby kupić broń dla programu „Pociąg i ekwipunek Pentagonu” (Pentagon Train and Equip program) dla bojowników w Syrii.

Task Force Smoking Gun

Pentagon rozmieścił grupę zadaniową Smoking Gun w Chorwacji w 2017 r., aby wesprzeć program Amerykańskie Dowództwo Operacji Specjalnych (US Special Operations Command – USSOCOM) w Syrii. Według wyciekających e-maili, Task Force Smoking Gun prowadzi magazyn broni w chorwackim mieście Podhum (zakład przetwarzania Grobnik) w pobliżu lotniska Rijeka, skąd amerykańscy przewoźnicy na zlecenie Pentagonu (Atlas Air i Kalitta Air) transportowali ładunek wojskowy do amerykańskiej bazy lotniczej Al Udeid w Katarze.

Broń pochodzi z Serbii. Nabywcami są cztery amerykańskie firmy, które zostały zakontraktowane przez rząd USA w celu dostarczenia niestandardowej broni amerykańskiej (broni nie używanej przez armię amerykańską) – Sierra Four Industries, Orbital ATK, Global Ordnance i UDC.

Wyciekające paszporty ujawniają, którzy urzędnicy rządowi USA i prywatni kontrahenci zamówili, sprawdzili i przyjęli broń. Te same osoby zostały wymienione przez Pentagon jako odbiorcy nagrody Centralnego Dowództwa USA w uznaniu za ich wsparcie dla programu „Syryjskiego pociągu i wyposażenia” – amerykańskiego programu uzbrojenia bojowników w Syrii (patrz biblioteki dokumentów poniżej).

Brytyjski broker

 Otrzymaliśmy załączoną listę artykułów dla rządu USA. Wniosek jest skierowany przez USG Special Operations Command, dla użytkownika końcowego – irackiego Ministerstwa Obrony (przez Kuwejt) ”, pisze brytyjski dealer broni Lynn Timckle, dyrektor brytyjskiej firmy Imber Enterprises Limited w wyciekłej wiadomości e-mail do serbskiego producenta broni Krusik. Wiadomość e-mail z 21 stycznia 2016 r. zawiera rządową listę broni, którą należy zakupić w fabrykach broni w Europie Wschodniej.

Lynn Timckle prosi Krusika o złożenie oferty zdolności dostarczania pocisków do moździerza tak szybko, jak to możliwe. Krusik oferuje 2450 sztuk do moździerzy 60 mm M73 HE, 23 000 szt  do moździerzy 82 mm M74 HE i 27 000 szt. do moździerzy 120 mm M62P8 HE.

Imber Enterprises została założona w marcu 2011 roku przez Lynn Timcke głównie w celu dostarczania produktów obronnych i świadczenia usług wsparcia rządom i ministerstwom na całym świecie, w tym broni z Europy Wschodniej, zgodnie z informacjami dostarczonymi przez ADS (brytyjską organizację przemysłu obronnego, której członkiem jest Imber Enterprises). (…)

Brytyjski pośrednik pośredniczył w umowie zbrojeniowej między USSOCOM a Krusik na dostawę niestandardowej broni z końcowym odbiorcą – Ministerstwem Obrony Iraku za pośrednictwem Kuwejtu. Później użytkownik końcowy został usunięty z umowy.

Kolejnym interesującym szczegółem w wyciekających dokumentach jest cena transakcji. Zgodnie z umową między Krusik a Sierra Four Industries cena wynosi 7 842 910 USD . Dalsza kontrola w Federalnym Rejestrze Umów Federalnych USA pokazuje jednak, że cena w ramach tego kontraktu jest znacznie wyższa – 12 417 458 USD (4,5 mln USD wyższa niż cena w umowie z Krusik), co rodzi poważne pytania dotyczące tego, gdzie pieniądze trafiły.

Według wyciekających wiadomości e-mail broń została wysłana ciężarówkami z Serbii do amerykańskiego magazynu broni w Podhum w Chorwacji, a nie do Rumunii czy Kuwejtu, jak początkowo twierdzi brytyjski pośrednik. Adres podany na etykietach skrzyń to adres magazynu chorwackiej państwowej agencji wojskowej Agencji Alan (Zakład Przetwarzania Grobnik) w Podhum, mieszczącego się około 30 km od lotniska w Rijece. Agencja Alan sama ma umowę z Pentagonem na kwotę 17,6 mln USD na dostawę broni innej niż amerykańska (2017-2018).

Te wyciekające wiadomości e-mail z dołączonymi etykietami pudełek z moździerzami przedstawiają specjalną jednostkę zadaniową US Force Force Smoking Gun w Chorwacji.

Pentagon ukrywa loty przy użyciu tych samych numerów lotów

Dwie amerykańskie firmy lotnicze – Atlas Air i Kalitta Air, zostały wynajęte przez Pentagon do transportu broni z lotniska Rijeka do bazy lotniczej Al Udeid w Katarze. Dzienniki lotów z siedmiu lotów w 2018 r. obsługiwanych przez Atlas Air i Kalitta Air z lotniska w Rijece do bazy lotniczej Al Udeid pokazują, że wszystkie te loty otrzymały znak wywoławczy Camber (wojskowy znak wywoławczy używany podczas lotów US Transport Command). Poprzednie loty do Rijeki otrzymały cywilny znak wywoławczy, co oznacza, że ​​samoloty zostały załadowane ładunkiem wojskowym w Rijece, ponieważ następny lot z Rijeki do wojskowej bazy lotniczej Al Udeid odbywał się za pomocą znaku wywoławczego Camber.

Niektóre loty mają ten sam numer lotu (CMB514 lub CMB515), mimo że są wykonywane przez różne samoloty i w różnych miesiącach. Śledzenie tych lotów za pomocą stron internetowych śledzących samoloty jest praktycznie niemożliwe, ponieważ wyniki wyszukiwania pokazują tylko ostatni lot o numerze CMB514 lub CMB515, a nie ma historii pozostałych lotów, którym również przypisano ten sam numer lotu.

Atlas Air i Kalitta Air są głównymi kontrahentami Pentagonu, zgodnie z informacjami uzyskanymi z witryny internetowej zawierającej umowy z rządem USA. Atlas Air otrzymał umowę na czas nieokreślony z dostawą HTC71118DC005 (2018-2023) o potencjalnej wartości 227,9 mln USD na transport towarów niebezpiecznych, wrażliwych (w tym narkotyków) , chłodzonych / chłodniczych (łatwo psujących się), życia i śmierci, ponad gabarytowych, drobnicowych lub nietypowe przesyłki. Kalitta Air otrzymała umowę na czas nieokreślony z dostawą HTC71115DR047 (2015-2018) o potencjalnej wartości 266 mln USD na przeniesienie DoD i innych ładunków rządowych USA z odprawą dyplomatyczną .

Atlas Air otrzymał umowę na czas nieokreślony HTC71118DC005 (2018-2023) o potencjalnej wartości 227,9 mln USD na transport towarów niebezpiecznych, wrażliwych (w tym narkotyków) lub przesyłek nietypowych.

Kalitta Air otrzymała umowę na czas nieokreślony z dostawą HTC71115DR047 (2015-2018) o potencjalnej wartości 266 mln USD na przewóz DoD i innych ładunków rządowych USA z odprawą dyplomatyczną.

 1 milion USD na lot z pieniędzy amerykańskich podatników

Dokumenty sądowe ujawniają, że jedna z firm lotniczych z lotami do bazy lotniczej Al Udeid – Kalitta Air otrzymała 1 milion dolarów za lot na podstawie kontraktów rządowych USA. W listopadzie 2016 r. były pracownik Kalitta Air złożył skargę przeciwko firmie, uzasadniając to tym, że pracownicy nie otrzymali odszkodowania (tzw. Wynagrodzenia z tytułu zagrożenia), które Pentagon wypłacił Kalitcie za operacje w strefach wojennych. Zgodnie z dokumentami sądowymi „Kalitta zawiera umowy z amerykańskim dowództwem transportowym o odbiorze i dostarczeniu ładunku do sił zbrojnych USA w różnych lokalizacjach, w tym w obszarach wyznaczonych przez prezydenta Stanów Zjednoczonych jako„ strefy walki ”. Oprócz wynagrodzenia Kalitta otrzymuje około 1 000 000 USD za lot plus koszty paliwa. Kalitta otrzymuje również 27 000 USD za lot za „wypłatę z tytułu zagrożenia”, którą Kalitta jest zobowiązana zapłacić pracownikom za loty do niebezpiecznych stref bojowych. Kalitta nie wypłaca pracownikom kwoty 27 000 USD z tytułu ryzyka. ”

Jeden obywatel amerykański często odwiedza strzelnicę serbskiego producenta broni Krusika od 2017 r. Jego nazwisko i paszport pojawiają się regularnie w przeciekających wiadomościach e-mail – Ronald Wheeler. Jest inspektorem DCMA (Agencja Obrony Kontraktu Obronnego), a jego zadaniem jest zatwierdzenie broni do akceptacji przez prywatnych kontrahentów amerykańskich w imieniu rządu USA.

Dwóch innych obywateli amerykańskich odwiedzało także Krusika przy kilku okazjach – James Hamfeldt i Christopher Ratliff. Ratliff podróżował na podstawie oficjalnego paszportu zgodnie z wyciekającymi e-mailami (paszporty używane przez urzędników rządowych USA podczas misji rządowych za granicą). James Hamfeldt jest przedstawicielem wykonawcy Alliant Techsystems Operations LLC, wykonawcy Pentagonu (spółka w 100% zależna od Orbital ATK, USA). Alliant Techsystems Operations LLC otrzymał kontrakt o wartości 262,6 mln USD (2016-2021) W52P1J16D0058 na dostawę broni Pentagon w USA.

W 2017 roku James Hamfeldt i Christopher Ratliff otrzymali nagrodę od centralnego dowództwa USA za udział w programie uzbrojenia bojowników w Syrii i Iraku za pomocą broni niestandardowej w USA.

Źródło: http://www.pica.army.mil, 9 czerwca 2017 r

Serbskie pociski moździerzowe produkowane przez Krusik często można zobaczyć w rękach bojowników w Syrii, w tym w filmach propagandowych opublikowanych przez Front Al Nusra (Al-Kaida w Syrii przemianowana na Fath Al Sham Front).

3 marca 2019 r. w Al Houla w Syrii odkryto serbskie pociski moździerzowe z Krusika, ukryte w podziemnym magazynie używanym przez uzbrojone grupy w okolicy.

98 160 szt. pocisków moździerzowych od Krusika zakupionych przez kontrahentów Pentagonu wywieziono do Chorwacji i przechowywano w magazynie broni USSOCOM w Grobniku w ciągu zaledwie dwóch miesięcy – listopada 2017 r. i stycznia 2018 r.

67 960 szt. 82 mm zaprawy HE zostały wywiezione ciężarówkami z Serbii do Grobnika w Chorwacji na podstawie kontraktów z amerykańskimi firmami Global Ordnance i Sierra Four Industries w listopadzie 2017 r. Część broni zapakowano w palety statków powietrznych, co oznacza, że ​​ich ostatecznym miejscem docelowym nie była Chorwacja. Wskazanym użytkownikiem końcowym było US Special Operations Command (USSOCOM). Jednak żadne z poleceń armii amerykańskiej nie używa broni niestandardowej w USA, co oznacza, że ​​broń została przemycona na stronę trzecią.

Global Ordnance przesłało Krusikowi USSOCOM zrewidowany plan wysyłki eksportu broni do zakładu przetwarzania Grobnik w Podhum w Chorwacji.
Łącznie 67 960 sztuk. 82 mm zaprawy HE został sprowadzony do Chorwacji przez Global Ordnance i Sierra Four Industries w listopadzie 2017 r.

Alliant Techsystems Operations (ATK) wraz z dwoma innymi kontrahentami Pentagon – UDC (USA) i Global Ordnance (USA), dostarczyli kolejne 30 200 sztuk. serbskich pocisków z moździerza do składu grupy zadaniowej USSOCOM Task Gun Smoking Gun w styczniu 2018 r. Eksporterem była serbska firma państwowa Jugoimport SDPR oraz producent – Krusik. Wyciekająca notatka wewnętrzna między Jugoimport i Krusik ujawnia bardzo napięty harmonogram dostaw w 2018 r. Amerykańscy kontrahenci wyjaśniają, że chorwacki magazyn jest przepełniony.

Poniżej znajduje się tłumaczenie wiadomości e-mail z 21 grudnia 2017 r. Wysłanej przez firmę Jugoimport-SDPR do firmy Krusik w języku angielskim:

ATK  – planowana grudniowa dostawa pocisków moździerzowych 82 mm Ill (6000 sztuk), 120 mm Ill (2000 sztuk) i 60 mm HE (3000 sztuk) przełożonych na początek 2018 r. Opóźnienie dostawy spowodowane jest ograniczonymi zdolnościami magazynowymi w Chorwacji.

UDC  – Dostawa HE 60 mm (10 000 sztuk) zgodnie z harmonogramem naszego partnera zagranicznego jest planowana na koniec stycznia 2018 r. Dostawa towarów będzie zależeć od pojemności magazynowych w Chorwacji, na którą nasz partner zagraniczny nie ma wpływu.

Global Ordnance  – Pierwsza dostawa pocisków moździerzowych 120 mm HE (pierwsza partia 7500 sztuk) jest planowana na 15 stycznia 2018 r., Również ze względu na wyczerpane zdolności magazynowe w Chorwacji, spowodowane złymi warunkami pogodowymi dla wysyłki towarów do miejsca docelowego .

Partner zagraniczny intensywnie pracuje nad dostawą pocisków moździerzowych 82 mm (1700 sztuk), na których spodziewane są pozwolenia na tranzyt do miejsca docelowego w Niemczech. Należy się jednak spodziewać, że dostawa zostanie ukończona w styczniu 2018 r.

Prosimy również poinformować nas, kiedy druga partia 7500 sztuk pocisków moździerzowych 120 mm HE dla Global Ordnance będzie gotowa do testowania i odbioru.

Użytkownik końcowy – nieznany

Alliant Techsystems Operations (ATK) kupił 198 906 sztuk . pocisków moździerzowych od Krusika i 11 880 000 szt . piłki 7,62 × 54 mm R od innego serbskiego producenta broni, Prvi Partizana, na podstawie umów z serbską państwową firmą Jugoimport-SDPR. Zamówienia dostawy zostały sfinansowane przez Departament Armii w ramach amerykańskiego kontraktu federalnego W52P1J-16-D-0058.

20 000 szt. pocisków moździerzowych zakupionych przez Alliant Techsystems (ATK) nie ma wskazanego użytkownika końcowego. Jest to określone tylko w umowie: „do celów rządu USA”. Ponadto armia amerykańska nie jest użytkownikiem końcowym, ponieważ nie używa standardowej broni spoza USA. Zgodnie z umową z Jugoimport SDPR jest: 3000 sztuk. zaprawy M73 HE 60 mm, 5000 szt. 60 mm zaprawy ILL M67, 5000 szt. zaprawy M67 ILL 82 mm, 7 000 szt. 120 mm zaprawy ILL M87P1 ILL, które zostały wyeksportowane bez wskazania rzeczywistego użytkownika końcowego w dokumentach.

960 szt. pocisków moździerzowych 82 mm M67, ILL zostały wysłane przez Alliant Techsystems (ATK) w styczniu tego roku do centrum wsparcia dyplomatycznego w Bagdadzie w Iraku. Zgodnie z wiadomościami e-mail i zdjęciami pudeł z bronią, jedyne dostarczone informacje to: Klient – Republika Iraku. Jednak nie ma informacji, kto dokładnie jest końcowym użytkownikiem powłok zaprawy.

Zaprawy muszle są gotowe do eksportu do amerykańskiego centrum wsparcia dyplomatycznego w Bagdadzie.

Wykonawca rządowy USA: „Usuń naszą nazwę z etykiet”

Wyciekające wiadomości e-mail między Jugoimport a Krusik ujawniają wyjątkowego klienta amerykańskiego wykonującego pracę dla rządu USA – Mil Spec Industries. Amerykański kontrahent produkuje specjalne chemikalia i dostarcza armii amerykańskiej, zgodnie ze stroną internetową firmy . W 2017 roku Mil Spec Industries podpisał umowę z Jugoimport SDPR na zakup 100 sztuk. obojętnych pocisków z zaprawy 60 mm od serbskiego państwowego producenta Krusika w cenie 8.450 USD. Zgodnie z umową z Krusik użytkownikiem końcowym jest rząd Stanów Zjednoczonych (Vlada SAD po serbsku w oryginalnym dokumencie). Dlaczego rząd USA potrzebowałby 100 sztuk. serbskich obojętnych pocisków moździerzowych, które nie są standardem amerykańskim i dlatego nie mogą być używane do szkolenia przez armię amerykańską?

Użytkownikiem końcowym jest rząd USA (Vlada SAD po serbsku)

Poniższa korespondencja między Jugoimport SDPR a Krusikiem rodzi jeszcze dalsze pytania – klient z USA nie chciał, aby jego nazwa była nigdzie zapisana. W e-mailu z 22 stycznia 2018 r. Jugoimport polecił Krusikowi usunąć z etykiet nazwę klienta Mil Spec Industries.

Nazwę Mil Spec Industries należy usunąć z etykiet skrzynek z zaprawą, zgodnie z korespondencją między Jugoimport SDPR a Krusik.

Krusik postępował zgodnie z instrukcjami, a nazwa klienta z USA została usunięta.

Artykuł: US Task Force Smoking Gun smuggles weapons to Syria: Serbia files (part 2), [armswatch.com], autor: Dilyana Gaytandzhieva, z dn. 02.09.2019

Tłumaczenie: Ripsonar

Dodatek:

2016 – Już w tym roku bułgarska broń została znaleziona po raz pierwszy u dzihadystów w Aleppo w Syrii. Tam bułgarski dziennikarz Dilyana Gaytandzhieva pokazał opuszczony przez dżihadystów magazyn, w którym przechowywano dziesiątki skrzyń amunicji wyprodukowanych w Bułgarii. Producentem większości z nich jest Vazovsky Machine-Building Plant ale i prywatna firma zbrojeniowa Arcus.
W swoich dochodzeniach EADaily szczegółowo napisał o planie sprzedaży i dostawy bułgarskiej broni do Syrii , co zostało potwierdzone oficjalnymi danymi z USA i Turcji jak i samą Bułgarię. Bułgarska broń jest kupowana przez amerykańskie firmy Chemring i Orbital ATK w imieniu rządu USA w ramach państwowego programu wspierania sojuszników w Afganistanie i Iraku. Vazovsky Machine-Building Plant, lepiej znany jako VMZ do oznaczania amunicji, jest największym partnerem Ameryki. Przedsiębiorstwo państwowe produkuje od pocisków artyleryjskich i granatników przeciwpancernych po wyrzutnie samolotów i rakiet, w tym systemy rakiet wielokrotnego startu Grad. To właśnie amunicja wyprodukowana przez Vazovsky Machine-Building Plant najczęściej pojawia się na zdjęciach dżihadystów umieszczanych w sieciach społecznościowych. (…)
Tylko w tym roku, dzięki zamówieniom z firm amerykańskich, VMZ zwiększyła sprzedaż broni 12-krotnie do 170 mln USD, a jednocześnie Amerykanie już zapewniają logistykę w Bułgarii, ładując broń na czarterowane statki w Burgas. Na przykład Chemring od dawna korzysta z usług duńskiego H. Folmer & Co. i jej statek Karina Danica, który z Bułgarii nie płynie nawet do Iraku, ale do portu w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej. Przypomnijmy, że królestwo nie używa broni i amunicji innych niż normy NATO. Z Arabii Saudyjskiej śmiertelny ładunek jest już wysyłany bezpośrednio do Syrii przez kraje trzecie, w tym Turcję.
https://eadaily.com/ru/news/2016/12/30/bolgariya-ne-otkazyvaetsya-prodavat-oruzhie-dlya-dzhihadistov
Reklama