Co wydarzyło się w minionym tygodniu? Na pewno dość zaskakująca rewolta w Iraku, o czym poświęcam nieco więcej czasu. W Syrii Erdogan zamierza czyścić granicę z Kurdów, a Trump szybciutko więc zabiera swoje zabawki i już, choć to własnie z nimi (Kurdami z YPG/SDF) przez lata bawił się i przywoził w jednej piaskownicy nowe zabawki. W Jemenie raz jest większa eskalacja napięć między Huti – Saudowie, a raz Saudowie cieszą się z możliwości negocjacji pokojowych. Rozdwojenie pomyślunku u nich to mało… Aha, no I ZEA chyba chce bęcki dostać, bo deklaruje ataki na Huti, choć od dłuższego czasu deklarowała wycofanie się z Jemenu. Będa na pewno niedługo kolejne fajerwerki na ich terenie. Chinom pomaga Moskwa w budowie tarczy antyrakietowej, a Ci z kolei konwojują amerykański lotniskowiec, bo się nieborak pewnikiem zgubił:) Wspomnę oczywiście o tym co się dzieje w Iranie, na amerykańskim podwórku, wydarzeniach Moskwy, coraz agresywniejszych zachowaniach protestujących w Hong Kongu i o odważnym i doniosłym przemówieniu malezyjskiego premiera na sesji ONZ strofującego świat wobec niegodziwości Izraela w stosunku do Palestyńczyków.

Zapraszam.

1.IRAK

[1.1] 1.10.2019 rozpoczęły się protesty antyrządowe, które z dnia na dzień powodowały coraz większy chaos na ulicach i wzrost w zastraszającym tempie ofiar rzekomych starć sił rządowych konfrontujących się z protestującymi. Dlaczego rzekomych? Opisałem to bardziej szczegółowo tu: Protesty to początek zamachu stanu USA w Iraku?

PMU – to milicje szyickie w Iraku, ścisłe współpracujące z wojskiem w kraju, ale i sympatyzując się równie mocno z Iranem były celem ataków Izraela kilkakrotnie we wrzeniu.
 
Wspomniana deklaracja odwetu jest tu nad wyraz prawdziwa i realna w czasie. Tu nie chodzi o dyplomatyczne zastraszanie. Tu chodzi o deklaracje działań. Co ciekawe, niedawno powołali własne siły lotnicze co tym bardziej umacniają mnie w przekonaniu, że biernie nie będą się przyglądać izraelskiego sposobu prowadzenia „dialogu” w regionie.

2.SYRIA

[2.1] Turcja deklaruje gotowość do inwazji na Kurdów (SDF) w północnej Syrii. („Wiosna pokoju”) Jest to bardzo zła nowina dla Damaszku, bo owszem ma cały czas problemy z Kurdami, ale pomysł Erdogana by w miejscu rozprawienia się z SDF utworzyć swoją 30 km strefę bezpieczeństwa, umieszczając coś koło 2 mln uchodźców z pro tureckimi dzihadystami włącznie, walczącymi przecież z Assadem nie napawa optymizmem. O tych planach mówił m.in na 74 sesji ONZ. [MZ#4, pkt. 6.3]

Syria na pewno nie zgodzi się na oderwanie swoich ziem sąsiadowi ale nie widzę aby rzucili się na ratunek Kurdom. Tutaj trzeba myśleć pragmatycznie. Drugi okupant z kolei – USA, doszedł do wniosku że nie będzie się ingerował i przepychał w plany Turcji i Kurdów , których zdradził (i to już kilkakrotnie obiecując np. własny kraj, a teraz z deklaracją ochrony) i szybko się wycofał z tych terenów. + link.

USA wycofuje swoje wojska. Na zdjęciu ewakuacja z bazy Tel Arqam w Syrii przy granicy z Turcją.

Oczywiście SDF ostrzega przed „wojną totalną”, jeśli Turcja najedzie północną Syrię ale na pewno to nie będzie kampania jak w Afrin. Trzeba przypomnieć, że w ostatnim miesiącu USA zorganizowała 2 lub 3 duże konwoje z uzbrojeniem i amunicja dla Kurdów. Kurdowie są tu dobrze uzbrojeni i zaprawieni w boju. To nie będzie dla Turków łatwa przeprawa.

[2.2] Rosja

  • rozbudowuje swoją bazę lotniczą Hmeimim w Syrii. Według doniesień rosyjskich mediów, obecnie prace koncentrują się na budowie dodatkowych hangarów dla samolotów.

Jako ciekawostkę napiszę, iż ową bazę atakowano ponad 100 dronami w ciągu ostatnich dwóch lat. Żaden nie uderzył nawet w skrawek jej ziemi. 
Co to oznacza? Niezawodność systemu obrony Rosji jest 100%. A nie użyli nawet ani razu swoich systemów S-400! Do ochrony przed dronami – co potwierdzają analitycy z Izraela, najlepszym systemem jest rosyjski Pancyr-S1. Jego niezawodność jest wręcz niebywała.
    Teraz, gdy Arabia Saudyjska liże rany po 14.09, kiedy zbombardowano jej rafinerie, a w około były amerykańskie Patrioty, które nawet raz, a co tam – dla statystyk nie wystrzeliły w stosunku do bazy w Hmeymim w Syrii popadną w niełaskę światową jak nic. Oczywiście nie w Polsce.. ale to inna strona … biznesu:(
Najważniejszy element rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-500 Prometeusz został przetestowany w Syrii, jak podaje Izvestia, rosyjskie media, powołując się na źródła w Ministerstwie Obrony. Według publikacji, podczas testów S-500 eksperci zidentyfikowali „pewne problemy” w działaniu sprzętu, ale szybko je wyeliminowano.
 
W specyfikacjach technicznych S-500 jest owiane tajemnicą, choć raporty spekulują, że system będzie zdolny do niszczenia celów z odległości do 600 km, śledząc i uderzając do 10 celów balistycznych jednocześnie poruszając się z prędkością hipersoniczną czyli do 7 km na sekundę (co odpowiada około 20 Machów!).
2 października 2018 r. Moskwa dostarczyła S-300 do Damaszku w celu zwiększenia bezpieczeństwa rosyjskich żołnierzy rozmieszczonych w niespokojnym kraju Bliskiego Wschodu. Ten ruch przyszedł w odpowiedzi na incydent, w którym syryjska obrona powietrzna przypadkowo zestrzeliła rosyjski samolot wojskowy Ił-20 z 15 członkami służby na pokładzie w Latakii, próbując odeprzeć atak izraelski. Po incydencie Moskwa oskarżyła Izraelskie Siły Obronne o celowe wykorzystanie rosyjskich samolotów jako tarczy podczas ich ataku na cele w Syrii. Tel Awiw odrzucił oskarżenia, twierdząc, że ostrzegł Moskwę przed zbliżającym się nalotem w okolicy w odpowiednim czasie.

[2.3] Armia Syryjska (SAA) rozważa nową ofensywę w Idlib

Syryjska Armia Arabska (SAA) poważnie rozważa nową ofensywę w gubernatorstwie Idlib po kilku dniach prowadzenia działań wojennych z siłami dżihadystów w pobliżu strefy zdemilitaryzowanej, Jeśli bowiem Turcja nie rozbije Hay’at Tahrir Al-Sham (HTS) i ich dżihadystycznych sojuszników w tym miesiącu, armia syryjska rozpocznie nową ofensywę w celu dalszego osłabienia tych frakcji w północno-zachodniej Syrii.

[2.4] Otwarto długo oczekiwane przejście graniczne z Irakiem w Abu Kamal! WIDEO

*Ekspert wojskowy i były wysoki rangą oficer syryjskiej armii arabskiej, generał dywizji Mohammad Abbas, ujawnił, dlaczego Rosja odnosi korzyści z ponownego otwarcia przejścia w Abu Kamal i dlaczego USA się temu sprzeciwiają.

„Stany Zjednoczone dążą do osiągnięcia strategicznych celów, aby uczynić Rosję krajem bez dostępu do morza i nie pozwolić jej przepłynąć przez Morze Czarne, Dardanele i Bosfor, a także aby zapobiec ciepłej wodzie”, powiedział Abbas podczas wywiadu telefonicznego.

W szczególności były dowódca armii powiedział, że Rosja będzie miała teraz szlak lądowy rozciągający się od Morza Czarnego do regionu Morza Śródziemnego; pozwoli to Rosji utrzymać wpływy na znacznej części terytorium. (…) „Stany Zjednoczone są zaangażowane w wojnę światową, która koncentruje się na Moskwie, Pekinie, Teheranie, Bagdadzie, Bejrucie i Morzu Śródziemnym”, powiedział, wskazując, że USA koncentrują Al-Tanf i Albukamal w Syrii, które, jak powiedział, „mogłyby być najbardziej wrażliwą strategiczną linią podziału w centrum walki ”.


3. JEMEN

[3.1] 01.10.2019 Koalicja Arabii Saudyjskiej rozpoczyna dużą ofensywę wzdłuż granicy jemeńskiej, której celem są pozycje wojsk Huti w prowincji Asir. Ale.. co istotne, Huti rozpoczynają w tym samym czasie drugą fazę ofensywy przeciwko regionowi Najrán, więc Saudyjczycy muszą dwoić się i troić by nie tyle co atakować Jemen, a skoncentrować się na odparciu sił Huti, rozpędzający się na ich własnej ziemi. Jak się okazało Huti w Najran, zdobyły 3 bazy wojskowe Saudów i obszar  o powierzchni ponad 150 kilometrów kwadratowych!

[3.2] Huti opublikowali materiał wideo z bitwy z siłami Arabii Saudyjskiej Najran w którym widnieje lekki pojazd pancerny wyprodukowany w Kanadzie!

Otóż przez lata Arabia Saudyjska kupowała lekkie pojazdy pancerne od kanadyjskiego General Dynamics Land Systems-Canada w Londynie, Ont. W 2014 r. ówczesny konserwatywny rząd ogłosił umowę o wartości około 15 miliardów dolarów na sprzedaż Arabii Saudyjskiej ponad 700 lekkich pojazdów opancerzonych. Ta kontrowersyjna umowa została później zatwierdzona przez rząd liberalny. Rząd Liberalny rozpoczął przegląd umowy po zamordowaniu dziennikarza Jamala Khashoggi w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Turcji. Na początku tego roku raport ONZ ustalił, że Arabia Saudyjska była odpowiedzialna za zabicie Khashoggi, który był krytykiem reżimu tego kraju.

Kilkanaście organizacji wysłało list do premiera Justina Trudeau w sierpniu, kwestionując status umowy (…) Stosunki między Kanadą a Arabią Saudyjską pogorszyły się w zeszłym roku po tym, jak rząd Kanady wezwał do uwolnienia dwóch uwięzionych saudyjskich obrońców praw człowieka. Saudyjczycy również zalegają z płatnościami za lekkie pojazdy opancerzone otrzymane od General Dynamics. W grudniu ujawniono, że Saudyjczycy byli winni Kanadzie ponad 1 miliard dolarów za pojazdy już dostarczone

[3.3] 06.10.2019 Sytuacja w Jemenie.

[3.4] Efekt jemeński: siły powietrzne USA przenoszą swój „pokój zarządzania i kontroli” Bliskiego Wschodu z Kataru do Karoliny Południowej. Dlaczego?Bo Katar w którym do tej pory znajdowała się kwatera jest zbyt blisko Iranu i ma niewielką ochronę przed pociskami i dronami.

[3.6] 5.10.2019 Siły Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) w Jemenie przygotowują się do rozpoczęcia operacji wojskowej w południowo-zachodniej prowincji Taiz. Źródła poinformowały libański kanał informacyjny, że ZEA wysyła broń do swoich baz w portowym mieście Aden przed zbliżającą się operacją. To oznacza, że możemy się w niedługim czasie spodziewać uderzenia przez Huti na ich infrastrukturę. Powiedzieli przecież wprost, odpuście a nie będziemy się mścić. ZEA wybrała niestety dalszą agresję.

W czerwcu ubiegłego roku kilka źródeł twierdziło, że ZEA wycofuje większość swoich sił z Jemenu i przyjmuje bardziej dyplomatyczne podejście. Twierdzenie to zostało odrzucone przez Houthi. Ruch jemeński wielokrotnie ostrzegał Zjednoczone Emiraty Arabskie, że siły jemeńskie są więcej niż w stanie uderzyć w miasta ZEA

[3.7] Arabia Saudyjska z kolei.. chyba po tych batach w Najran twierdzi, że pozytywnie ocenia rozejm ogłoszony przez Huti, twierdząc, że propozycja rozmów pokojowych jest czymś, czego królestwo zawsze szukało.

„Rozejm ogłoszony w Jemenie jest pozytywnie postrzegany przez Królestwo, ponieważ tego zawsze dążył i ma nadzieję, że zostanie skutecznie wdrożony”, napisał na Twitterze wiceminister obrony Arabii Saudyjskiej książę Khalid bin Salman.

No raczej. 14 września Huti uderzyły w serce rafinerii Saudów co im się czkawka odbiło a pod koniec miesiąca przeprowadzili niebywałą operację uderzenia na przygraniczne ziemie niszcząc 3 brygady.  Mówiąc krotko, Salaman ugina się pod groźbami Huti. Na reszcie!!!


[3.8] Dodatek:  2015 Pentagon stracił kontrolę nad dostawą broni o wartości 500 mln$ do Jemenu.

Pentagon nie jest w stanie rozliczyć amerykańskiej pomocy wojskowe o wartości ponad 500 milionów dolarów udzielonej Jemenowi. Departament Obrony stracił zdolność monitorowania miejsca pobytu broni strzeleckiej, amunicji, gogli noktowizyjnych, łodzi patrolowych, pojazdów i innych materiałów podarowanych przez Stany Zjednoczone. A nie jest to mała dostawa, bo jak widać jest tego naprawdę dużo. 


4.CHINY

[4.1] 24.09.2019 Chińskie media opublikowały zdjęcia satelitarne pokazujące, w jaki sposób amerykański lotniskowiec Ronald Reagan został otoczony pięcioma (7?) chińskimi okrętami wojennymi na Morzu Południowochińskim!

ZA: twitter: Duan Dang

Sekretarz prasowy Ministerstwa Obrony Chin Ren Guoquiang powiedział wprost:

„Chińskie wojsko wypełni swoje obowiązki i zadania oraz będzie zdecydowanie bronić suwerenności i bezpieczeństwa kraju”,

Przesłanie jest nad wyraz oczywiste. Zobaczcie butni Amerykanie. Chcieliście nam pokazać okaz waszej siły w regionie, ale to my decydujemy co z waszym sprzętem zrobimy. WOW:)
Jest to zaskakująca sytuacji i o tyle istotna, że z punktu widzenia militarnego to wprost nie do pomyślenia aby lotniskowiec, w tym wypadku USS Ronald Reagan (jak każdy inny z 12 szt na wyposażeniu USA) będący przecież najważniejszą składową floty USA był w zasięgu ( co by nie było) potencjalnie wrogiego im państwa!

[4.2] Rosja pomaga Chinom zbudować system ostrzegania przed rakietami co znacznie przyczyni się do obrony Państwa Środka.

„Nie jest to tajemnica, że pomagamy naszym chiński partnerom stworzyć system ostrzegania przed atakiem rakietowym” – takie słowa powiedział rosyjski przywódca na spotkaniu Klubu Wałdajskiego w Soczi.

Putin podkreślił, że aktualnie taką technologią dysponują tylko Rosja i USA.
System ostrzegania pozwala na wczesne wykrycie startu międzykontynentalnych pocisków balistycznych oraz określenie trajektorii ich lotu. W jego skład wchodzą radary naziemne oraz sieć satelitów. Dane przesyłane są do centrum dowodzenia, gdzie podejmowana jest decyzja o rodzaju odpowiedzi na atak.


5. IRAN

[5.1] Irański wiceminister obrony generał brygady Qassem Taqizadeh powiedział, że USA wstrzymały loty zwiadowcze U-2 nad regionem z obawy przed przechwyceniem przez coraz skuteczniejszy system obrony powietrznej Bavar (Wiara) 373. Przechwytuje i niszczy zaawansowaną technologię; od rakiet kierowanych i balistycznych, samolotów operując do wysokości 27 km i zasięgu 200 km. Jest to iranska wersja rosyjskiego S-300 z pewnymi ponoć elementami S-400.

[5.2] Jednostka wywiadowcza Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) udaremniła arabsko-izraelski spisek mający na celu zabicie generała dywizji Qassem Soleimani, światowej sławy stratega obrony, który odegrał kluczową rolę w operacjach antyterrorystycznych, które doprowadziły do ​​upadku ISIS w Iraku i Syrii.

[5.3] Marszałek parlamentu Iranu powiedział, że jego kraj z zadowoleniem przyjmuje preferencje księcia saudyjskiego dotyczące unikania konfliktów i rozwiązywania problemów w ramach dialogu.(…)

„Iran jest otwarty na rozpoczęcie dialogu z Arabią Saudyjską i innymi krajami regionu”, powiedział Larijani, dodając, że „dialog irańsko-saudyjski może rozwiązać wiele problemów bezpieczeństwa i politycznych w regionie”.

Oczywiście najważniejsza kwestia to Jemen, ale patrząc na łomot jaki obecnie Huti robi Saudom i ich milicjom na południu kraju owy problem zaczyna być coraz bardziej rozwiewany.
[5.4] Osiem kolejnych krajów decyduje się dołączyć do mechanizmu INSTEX ds. Handlu z Iranem!
    Mechanizm handlu INSTEX został ustanowiony przez Francję, Niemcy i Wielką Brytanię w styczniu, aby kontynuować handel z Iranem, omijając sankcje USA. W czerwcu zaczął działać i był dostępny dla wszystkich państw członkowskich UE.
   Osiem kolejnych krajów zdecydowało się dołączyć do mechanizmu Instex w handlu z Iranem, oprócz państw, które były częścią tego mechanizmu – powiedziała Nathalie Tocci, doradca wysokiej przedstawiciel UE Federiki Mogherini. (…) Wcześniej informowano, że Szwecja i Belgia przystąpią do mechanizmu INSTEX.
   Na początku tego miesiąca starszy irański prawodawca powiedział, że UE zgodziła się przeznaczyć 15 miliardów dolarów na mechanizm handlu INSTEX.

6.PALESTYNA

[6.1] ONZ Na 74 sesji premier Malezji: Izrael jest źródłem nowoczesnego terroryzmu! 

Premier Malezja Mahathir bin Mohamad podczas obrad ONZ m.in: powiedział: „Izrael może złamać wszystkie międzynarodowe prawa i normy świata, i nadal będzie wspierany i broniony… Na świecie nie ma sprawiedliwości” – powiedział.
… Malezja nie może zaakceptować rażącego przejęcia ziemi palestyńskiej przez Izrael ze względu na ich osiedla, a także okupację Jerozolimy przez Izrael. Palestyńczycy nie mogą nawet wejść do osad zbudowanych na ich ziemi…(…) „Z powodu stworzenia Izraela istnieje teraz wrogość wobec muzułmanów i islamu. Muzułmanie są oskarżani o terroryzm, nawet jeśli nic nie zrobili. Kraje muzułmańskie zostały zdestabilizowane poprzez kampanię na rzecz demokracji i zmiany reżimu. Wszędzie muzułmanie byli uciskani, wypędzani ze swoich krajów i odmawiani azylu ”.(…) Tysiące zginęło na morzu i podczas surowych zim. Nie można zaprzeczyć, że w przeszłości nie było masowej migracji. Teraz wojny i niestabilność spowodowana zmiany reżimu zmusiły ich do ucieczki ze swoich krajów.
Myślałem, że tylko Erdogan ma jaja i mówi co myśli bez ogródek odnośnie Izraela, ale się myliłem. (patrz Mz#4, pkt. 6.4) Bije się w pierś. Obym tak bił się o wiele więcej razy…

7.USA

[7.1] Siły wojskowe USA w roku budżetowym 2020: kontekst strategiczny i budżetowy – Raport opracowany przez Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS)

W skrócie: zwiększać wydatki na obronę ile się da (co i tak wychodzi ponad skalę w stosunku do reszty świata*) by umocnić siły w konfrontacji jakimi są wg USA: Rosja i przede wszystkim Chiny.
 
    NDS (czyli strategia obrony narodowej) otwarcie przedstawia wojsko amerykańskie, które traci przewagę nad potencjalnymi konkurentami i wzywa do „zwiększonych i trwałych inwestycji” w „długoterminowej strategicznej rywalizacji z Chinami i Rosją”. (…)
    NDS identyfikuje pięć zagrożeń: Chiny, Rosję, Koreę Północną, Iran i globalny terroryzm. Są to te same zagrożenia, które Sekretarz Carter opisał pod koniec ostatniej administracji, ale kolejność się zmieniła.
Podczas gdy Carter postawił Rosję na pierwszym miejscu, administracja Trumpa stawia Chiny na pierwszym miejscu. Ponadto strategia administracyjna kładzie większy nacisk na Chiny i Rosję niż pozostałe trzy zagrożenia.

[7.2] W 2020 roku Amerykanie przeprowadzą ćwiczenia, polegające na przerzuceniu wojsk przez Atlantyk do Niemiec, a później do Polski i krajów nadbałtyckich. Będą to największe manewry tego rodzaju od 25 lat. Weźmie w nich udział 16 państw członkowskich NATO.

[7.3] Wall Street i gospodarka odczuwają wojnę handlową USA z Chinami.

Po opublikowaniu we wtorek (01.10.2019) danych o zatrudnieniu i produkcji, stwierdzono, że wojna handlowa USA z Chinami odbija się coraz bardziej na amerykańskiej gospodarce, a główne indeksy Wall Street odnotowały najwyższe jednodniowe spadki od prawie sześciu tygodni w środę. Wszystkie 11 głównych indeksów sektora S&P spadło, S&P 500, który mierzy wyniki giełdowe 500 dużych spółek notowanych na giełdach w Stanach Zjednoczonych, jest obecnie o około pięć procent niższy od swojej rekordowej wartości w lipcu. (…)

„Jeśli Chiny kupują mniej od nas, mamy mniej do wyprodukowania, mniej zamówień do zrealizowania. Dane te wskazują, że nie jesteśmy odporni na ten spór handlowy, który szkodzi nam, podobnie jak Chinom, ” – powiedział Sam Stovall, główny strateg inwestycyjny w CFRA Research.

[7.4] Ujawnione e-maile sugerują finansowanie przez ZEA i Saudów amerykańską grupę nacisku przeciw Iranowi.
[7.5] Symulacja wojny nuklearnej USA – ROSJA. WIDEO

8.Hong Kong

[8.1] Protestujący coraz bardziej stają się agresywni wobec policji. Żelazne pręty i parasole wyposażone w ostrza pokazują faktyczne oblicze prowodyrów. Wyobraź sobie odpowiedź służb porządkowych w jakim kolwiek europejskim a tym bardziej amerykańskim mieście na te działania? Tutaj policja wykazuje maksimum powściągliwości, nawet kosztem własnego zdrowia!

WIDEO pokazuje, jak protestujący chcą nie tylko zabrać broń ale podpalić policjanta!


9. ROSJA

[9.1] Rosyjski dron Okhotnik „Hunter” (UAV) prezentuje swoje możliwości w tandemie z Su-57.
Co za pokaz:) Su-57 to samolot 5 generacji, ale uwagę na pewno powinien zwrócić nowe cacko Moskwy czyli Okhotnik. A jest o czym pisać. To nowoczesny bezzałogowy samolot bojowy (uav) z prędkością ponad dźwiękową i nie wykrywalny przez radary (technologia Stealth), który za pewne stanie się niebezpieczną, nowa zabawką Federacji Rosyjskiej. Turcy na pewno mogą powzdychać.

+Niesamowite akrobacje rosyjskiego myśliwca wielozadaniowego Su-35S WIDEO

[9.2] EGIPT 1970. Operacja Kaukaz: Jak radziecka dywizja obrony powietrznej w Egipcie zestrzeliła izraelskie fantomy! Wiedziałeś?

Rakiety radzieckie w Egipcie

    Po katastrofalnej porażce wojsk arabskich podczas sześciodniowej wojny w 1967 r. ZSRR zakończył stosunki dyplomatyczne z Izraelem i wysłał mu groźbę w przypadku dalszych działań wojennych. Statki radzieckiej floty czarnomorskiej zaczęły przybywać do egipskich portów, które praktycznie blokowały cały region. Najważniejszym wydarzeniem demonstracji sił było wysłanie bombowca Tu-16 z bronią nuklearną. Front ustabilizował się na Kanale Sueskim, a Związek Radziecki rozpoczął odbudowę armii arabskiej, co było wstępem do operacji Kaukaz. (…)
    Celem wizyty było rozmieszczenie sowieckiego kontyngentu żołnierzy na terytorium Egiptu w celu stworzenia tarczy antyrakietowej i zapobieżenia inwazji samolotów izraelskich. Tak rozpoczęła się operacja Kaukaz,

10.INNE

[10.1] WENEZUELA 26.09.2019 nabywa nowiuteńkie chińskie radary! WIDEO

A jest to nie lada gratka. Dlaczego? Bo dowództwo obrony lotnictwa w Wenezueli (codai), które nie tylko już nabyło ale i pokazało już u siebie, nowe i technologicznie owiane tajemnicą chińskie radary, zaprojektowane do głębokich penetracji nieba, mogące (bo właściwie nie wiadomo) mieć zdolność do wykrywania ataku, w tym rakiet cruise (czyli rakiet kierowanych) jak i dronów!
 
Dlaczego te radary są tajemnicze? Ten system radaru jest zupełnie nowy i to tak właściwie tak nowy, że nie został zidentyfikowany i to jego pierwsze publiczne pojawienie się dla opinii publicznej. System nie był widziany nawet w reklamach używanych przez chińskie firmy do sprzedaży produktów wojskowych dla potencjalnych klientów.
Co to oznacza? Ano to, że Chiny dając taką technikę wojskową krajowi zagrożonego nawet interwencją USA, wiąże się z ogromnym zaangażowaniem technicznym i wojskowym Chin wobec Wenezueli. A to cholernie duży atut, mieć tak wielkiego sojusznika.

[10.2]  LIBIA  została zniszczona z powodu dążenia zachodnich przywódców do dalszego wykorzystywania bogactw Afryki – powiedział były już rzecznik Kaddafiego.

   Interwencja NATO w Libii w 2011 r., która pomogła obalić rząd Muammara Kaddafiego, miała na celu położyć kres jego próbom powstrzymania zagranicznej eksploatacji kontynentu, powiedział rzecznik sił zbrojnych w RT.
    Kampania bombardowania, która wspierała siły rebeliantów i ostatecznie doprowadziła do zbiorowej egzekucji Kaddafiego, była uzasadniona doniesieniami o różnych zbrodniach jego rządu. Później udowodniono, że są one całkowicie fałszywe lub w dużej mierze przesadzone , powiedział Moussa Ibrahim, który był wówczas rzecznikiem Kadafiego. Libia Kaddafiego miała kilka inicjatyw, które były szkodliwe dla zachodnich celów w Afryce, w tym utworzenie nowej waluty zabezpieczonej złotem, afrykańskiego banku centralnego i panafrykańskich sił zbrojnych, powiedział Ibrahim programowi Going Underground. Libia została zniszczona tak jak wiele innych narodów.

„Spójrz teraz na Libię. Zabójstwa, konflikty domowe, wojna plemienna, morderstwa, terroryzm, rabowanie bogactwa narodowego. Co ci to przypomina? Irak, Syria, Afganistan, Jemen. Ta sama historia dzieje się za każdym razem – stwierdził Ibrahim.

Dodatek: Libia- dlaczego obalono Kadaffiego.


[10.3] IZRAEL Szef Mosadu Yossi Cohen, który zlecił przejęcie tajnych archiwów nuklearne Iranu (w 01.2018 r.) jest w stałym kontakcie z CIA i Pompeo i to dzięki temu USA wycofały się umowy nuklearnej z Iranem.

W ciągu trzech i pół roku pracy jako szef  Mossadu, 58-letni Cohen, przekształcił organizację w twardą, ryzykowną i zmieniającą historię maszynę. Dotyczy to Iranu, polowania na rozwój Hamasu i przekonania narodów afrykańskich, a także sunnickich państw arabskich, aby upubliczniły swoje relacje z Izraelem. (…) Wielu analityków przypisuje operację Cohena służącą jako platformę Prezydenta USA Donalda Trumpa do wycofania się z umowy nuklearnej z 2015 r., (…) oraz rozpocznie kampanii maksymalnego nacisku na Islamską Republikę.


[10.4] FRANCJA Sześć lat po wyprawie do Afryki armia francuska utknęła w martwym punkcie i do tego traci ziemię

Francuska armia z dumą ogłasza „zwycięstwa” w Sahelu, gdzie od pięciu lat działa pod nazwą „Operacja Barkhane” * . Ich kontyngent trafiając do Mali styczniu 2013 r., walczy po dziś dzień z terrorystami, których wg Ministra sił zbrojnych Florence Parly zabito ich już kilka setek.
    Problem polega jednak na tym, że są mocno zdziwieni, tłukąc na prawo i lewo, że dzihadyści nie tylko nie słabną, a wręcz umacniają się, rozlewając swoje działania na kolejne państwa.
Może np. dlatego, że tak jak Amerykanie walą we wszystko jak leci zabijając niewinnych cywili w regionie, co umacnia chęć młodych ludzi do wchodzenia w szeregi dżihadu?
    Większość obserwatorów oraz żołnierzy stacjonujących w krajach współpracujących z Barkhane zapewnia, że armia francuska podejmuje wszelkie środki ostrożności, zanim zaatakuje, nawet jeśli w ostatnich latach miało miejsce kilka „błędów”. W ten sposób dziesięcioletnie dziecko, mylone z informatorem, zostało zabite w listopadzie 2016 r .; trzech cywilów, w tym dwóch nieletnich, w jadącym pojeździe, zostało zastrzelonych i zabitych w czerwcu ubiegłego roku; Malijscy żołnierze, którzy znaleźli się w katibie, zostali zabici przez nalot w październiku 2017 r.

[10.5] EKWADOR  Zamieszki antyrządowe. WIDEO


[10.6] INDIE zestrzeliły własny śmigłowiec Mi-17 (izraelską rakietą) w walce z Pakistanem w lutym w konflikcie o Kaszmir – wg ujawnionego śledztwa. (Więcej patrz: MZ#1, pkt. 10)


[10.7] KOREA PÓŁNOCNA przeprowadziła test nowej rakiety balistycznej Pukguksong-3, wystrzelonej z okrętu podwodnego.

Zapraszam do śledzenia grupy: Monitor zdarzeń ekonomiczno – geopolitycznych. Ripsonar News.

Ave Ripsonar News