Antyrządowi protestujący podpalili i zamknęli ulicę podczas demonstracji w Bagdadzie w Iraku. ZA: apnews.com

1.10.2019 – rozpoczęły się masowe anty rządowe protesty w Iraku. Powodem wyjścia na ulice młodych ludzi i zamieszek (wideo 1) było usunięty ze stanowiska wybitnego irackiego generała.

Generał porucznik Abdul Wahab al-Saadi był wielkim irackim bohaterem wojskowym w wojnie z ISIS, prowadząc atak na Mosul, który odbił stolicę ISIS po dziewięciomiesięcznym oblężeniu w 2017 roku.Ale w weekend został nagle usunięty przez premiera Adela Abdela Mahdiego jako dowódca sił uderzeniowych Służby Antyterrorystycznej (CTS), elitarnego korpusu sił zbrojnych Iraku. Zamiast tego dostał to, co generał uważał za (uziemienie) w Ministerstwie Obrony. Saadi odmówił przyjęcia posunięcia przeciwko niemu i opisał swoje nowe stanowisko jako „zniewagę” i „karę”. Jego skuteczna degradacja wywołała falę poparcia dla prawdopodobnie najbardziej szanowanego generała Iraku, zarówno na ulicach, jak i w mediach społecznościowych.

CTS jest siłą, która często współpracuje z armią USA. Abdul Wahab al-Saadi jest oficerem przeszkolonym w USA. Podejrzewano, że jest szefem rychłego obalenia rządu.

Ale za nim dokładniej o tym, ustalmy dlaczego ludzie wyszli tal właściwie na ulice i co się tak właściwie wydarzyło.

Większość ludzi w Iraku ma mniej niż 20 lat. Ludzie mają niewielkie szanse na znalezienie pracy. Państwo jest słabe, a wielu jego urzędników jest skorumpowanych. Usługi, które powinno zapewnić państwo, nie są dostarczane.

Półoficjalna Iracka Wysoka Komisja Praw Człowieka, powiązana z parlamentem, odnotowała liczbę ofiar śmiertelnych na poziomie 94. Informuje, że ​​od wtorku prawie 4000 osób zostało rannych, kiedy to głównie młodzi demonstranci spontanicznie zainicjowali wiece, by domagać się pracy, ulepszeń w zakresie elektryczności, wody i innych usług i zakończenie korupcji w kraju bogatym w ropę naftową.

W ciągu ostatnich pięciu dni protestowano już na całym południu Iraku, gdzie większość mieszkańców to szyici. Protesty przerodził się w ciągu kilku dni w strzelaniny z ponad setką zabitych. W kilku miastach urzędy i biura partii politycznych zostały spalone, a różne grupy starają się zająć pozycję w ruchu „bez przywódcy”.

W chaosie zamaskowani strzelcy zaatakowali biuro trzech stacji telewizyjnych w Bagdadzie. Bandyci w czarnych samochodach i ubrani w czarne ubrania zaatakowali biura Al-Arabiya, panarabskiego kanału informacyjnego należącego do Arabii Saudyjskiej przy Abu Nawas Street, pobili niektórych pracowników i rozbili sprzęt przed ucieczką, powiedział Majed Hamid, Bagdad kanału korespondent. Hamid powiedział, że stacja otrzymywała groźby od kilku dni. (…) Według pracowników stacji, rewolwerowcy zaatakowali również biura prywatnych kanałów informacyjnych Dajla i NRT w Iraku. Obie te stacje są własnością prywatną.

Patrz WIDEO:

Irak 6

5.10.2019 Uzbrojona zamaskowana grupa paramilitarna plądruje jedną ze stacji telewizyjnych w Bagdadzie

Jednym z żądań protestujących jest rezygnacja rządu, zaś innym – zmiana prawa wyborczego w celu wyeliminowania dużych bloków partyjnych w parlamencie co jeszcze bardziej osłabi kraj. Np. Moqtada al-Sadr, populistyczny przywódca polityczny, który ma ogromną rzeszę zwolenników na ulicy w Iraku, już powiedział, że wkrótce powinny się odbyć nowe wybory a rząd powinien ustąpić.

Ale to nie są na pewno powody, dla których protesty przerodziły się tak nagle z dnia na dzień w tak radykalną przemoc!!! 

1. Od miesięcy krążą plotki o zamachu stanu zainicjowanym przez USA w Iraku:

Qays Khaz’ali jest przywódcą szyickich grup, które dwanaście lat temu walczyły przeciwko amerykańskim i brytyjskim najeźdźcom.

Qays Khaz’ali

Republic of Sumer 14:30 UTC · 4 października 2019 napisał, iż ponad dwa miesiące temu Qays Khaz’ali powiedział:

W listopadzie planuje się zmienić rząd Bagdadu, a protesty wybuchną w październiku. Protesty nie są spontaniczne, ale organizowane przez frakcje w Iraku. Zapamiętaj moje słowa!

Sharmine Narwani @snarwani – 00:34 UTC · 5 października 2019 r.

Gazeta Al Akhbar mówi, że rząd #Iraku dowiedział się 3 miesiące temu o planowanym przez oficerów wojskowych zamachu stanu popieranym przez USA, po którym nastąpi akcja uliczna. Czas być sceptycznym wobec wydarzeń w Iraku?

Bagdad uważa wprost, że ​​kraje zagraniczne i regionalne skorzystały więc z uzasadnionych żądań ludności, aby wdrożyć własny program, co ma katastrofalne konsekwencje dla tych krajów.

Źródła w biurze premiera Iraku powiedziały: „ostatnie demonstracje zaplanowano już kilka miesięcy temu. Bagdad starał się złagodzić sytuację w kraju, zwłaszcza że żądania ludności są uzasadnione. (…) „Ostatnie demonstracje miały być pokojowe i zgodne z prawem, ponieważ ludzie mają prawo wyrazić swoje niezadowolenie, obawy i frustrację. Jednak bieg wydarzeń pokazał inny cel: 8 członków sił bezpieczeństwa zostało zabitych (1241 rannych) wraz z 96 cywilami (5000 rannych), a wiele budynków rządowych i partyjnych podpalono i całkowicie zniszczonych. Tego rodzaju zachowanie przekierowało prawdziwe krzywdy ludności na katastrofalny kurs: wywołanie chaosu w kraju.

2. SNAJPERZY

No własnie, w jaki sposób zginęło 8 członków sił bezpieczeństwa, jeżeli to niby rząd strzela do protestujących?

Liz Sly @LizSly – 22:19 UTC · 4 października 2019

Wielu protestujących w Iraku skarży się na nieznanych snajperów atakujących ich z dachów i możliwe, że celują zarówno w demonstrantów, jak i siły bezpieczeństwa. Cytat: Raportowanie Irak @TFPOI · 4 października: Protestujący potwierdzają wykorzystanie z budynków snajperów, atakując protestujących zbliżających się do placu Tahrir. Młody człowiek został zabity przez snajpera. Dowody w postaci zdjęć są dostępne.

Podczas zamachu stanu USA w 2014 r. na Ukrainie zastosowano te same metody działań, aby wzniecić chaos i określone reakcje w kraju. tj. użycie snajperów, potęgowanie konfrontacji ze służbami rządowymi, chaos na ulicach, niszczenie struktur państwowych, i najważniejsze – wszystko głównie inicjowane przez zamaskowane grupy młodzieżowe bardzo agresywnych działaczy określające się mianem”protestów”.

Oczywiście tak jak się spodziewałem, Bagdad zaprzecza strzelaniu do protestujących (6.10.2019) rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych generał dywizji Saad Maan poinformował, że siły rządowe nie strzelają bezpośrednio do protestujących cywilów.

Al Sura @AlSuraEnglish – 15:36 UTC · 5 października 2019

#Irakijskie siły specjalne rozpoczynają poszukiwania (…) przeciwko nieznanym snajperom, którzy zabili co najmniej 4 protestujących w stolicy #Baghdad.

Materiały wideo: WIDEO 1    Jak widać na poniższych zdjęciach osoba z wymachującą flagą zaraz zostaje trafiona od kuli. Osoby za moment ruszają jej z pomocą, ale słychać dalszy ostrzał ulicy od lewej strony kadru.

Irak 4

3. Wsparcie internetowe

Snajperzy nie są jedynym jedynym argumentem, że protesty nie są prawdziwe!

Marc Owen Jones – 5:59 UTC · 4 października 2019

[#Thread] 1 / Ten jest na #Iraku. Kilka osób wspomniało o podejrzanych działaniach na Twitterze, a ja zajrzałem do kilku hashtagów. W szczególności zaczyna się jedno: „Pokaż swoje poparcie dla prawa obywateli Iraku do pokojowego protestu”. Nie mam wątpliwości, że istnieje kampania wpływowa …[…]
4 / Po pierwsze, jak widać na poniższym wykresie, hashtagi zaczęły trendować dość gwałtownie o 15:30 UTC 2 października. Jednak jednym z pierwszych kont, które opublikowało hashtag, było to pokazane tutaj> @AlshiableRamy – który ma wiele zdjęć flag Arabii Saudyjskiej i Iraku …

5 / Najbardziej znaczącą miarą aktywności są konta tworzone w krótkim czasie. Z około 6500 kont aż 1 118 utworzono w zaledwie 3 dni – 1, 2 i 3 października. To zdumiewające – bo to około 17% kont biorących w kampanii #Irak

Dodatki:

16.09.2019 Jens Stoltenberg z NATO był w Bagdadzie.

Irak 5

24.09.2019 Ambasada USA w Bagdadzie wydała ostrzeżenie dotyczące podróży / bezpieczeństwa, zaledwie tydzień przed rozpoczęciem protestów! Jak czytamy:

Ambasada USA w Bagdadzie informuje wszystkich obywateli USA o podwyższonych napięciach w regionie i potrzebie zachowania czujności. Ataki w dużych miastach mogą wystąpić bez ostrzeżenia, szczególnie po zmroku. Obywatele USA i miejsca, w których gromadzą się obywatele USA, mogą być celem takich wydarzeń.

Protesty są częścią konfliktu między USA, jego saudyjskimi pełnomocnikami i Iranem.

Bezpośrednim celem jest obalenie rządu za premiera Adela Abdela Mahdiego, który starał się zachować neutralność w konflikcie między USA / Izraelem / Arabią Saudyjską a Iranem.

Ostatnie decyzje Abdela Mahdiego spowodowały, że stał się wyjątkowo niepopularny w Stanach Zjednoczonych. Oświadczył, że Izrael jest odpowiedzialny za zniszczenie pięciu magazynów irackich sił bezpieczeństwa, Hashd al-Shaabi, oraz zabicie jednego dowódcy na granicach iracko-syryjskich. Otworzył przejście w al-Qaem między Irakiem a Syrią, ku niezadowoleniu ambasady USA w Bagdadzie, której oficerowie wyrazili dyskomfort dla irackich urzędników. Wyraził chęć zakupu S-400 i innego sprzętu wojskowego z Rosji. Abdel Mahdi zgodził się z Chinami na przebudowę niezbędnej infrastruktury w zamian za ropę naftową i podarował 284 mln USD transakcji na energię elektryczną niemieckiej, a nie amerykańskiej firmie. Iracki premier odmówił przestrzegania amerykańskich sankcji i nadal kupuje energię elektryczną od Iranu i zezwala na wymianę handlową, która przynosi duże ilości obcej waluty i pobudza irańską gospodarkę. I na koniec, Abdel Mahdi odrzucił „Układ stulecia” zaproponowany przez USA: próbuje mediować między Iranem a Arabią Saudyjską i dlatego pokazuje, że zamierza unikać amerykańskich celów i polityki na Bliskim Wschodzie.

Tak więc gwałtowny protesty w Iraku są częścią większej niejawnej wojny z Iranem.

Niedawna próba zabicia generała dywizji Qassem Soleimana, przywódcy irańskich sił Quds, jest również częścią tej skrytej działalności.

Według Taeb podejrzani planowali zabić Soleimani podczas uroczystości religijnych w Ashourze w dniach 9 i 10 września. (…) Zespół planował „wysadzić w powietrze całe miejsce”, jak tylko Soleimani wejdzie do meczetu na ceremonię żałobną Szyi. Taeb powiedział, że podejrzani „udali się do sąsiedniego kraju” i „wydano duże sumy pieniędzy na szkolenie i przygotowanie ich” do przeprowadzenia ataku.

A co ma Soleimani do Iraku?

Soleimani był w Iraku podczas wyboru kluczowych przywódców kraju. Ma duży wpływ, podobnie jak Amerykanie, którzy mają własnego ludu. Jeśli Soleimani zostanie usunięty, osoby, które mogły stać za ostatnimi niepokojami, mogą pomyśleć, że doprowadzą one do wystarczającego zamieszania w Iraku i Iranie, umożliwiając miejsce na ewentualny zamach stanu przeprowadzony przez wojsko lub zachęcany przez siły zagraniczne, Arabię ​​Saudyjską i USA w tym przypadku. Zabicie Soleimani, w opinii zagranicznych działaczy (państw), może doprowadzić do chaosu, prowadząc do ograniczenia wpływów Iranu w Iraku ”, podają źródła.

Nowe sankcje USA wobec libańskich banków, które rzekomo wspierają Hezbollah, są również częścią amerykańskich / izraelskich / saudyjskich wysiłków zmierzających do duszenia Iranu i jego pełnomocników:

Administracja Trumpa zaostrzyła sankcje wobec libańskiej grupy bojowników i związanych z nią instytucji na niespotykanym dotąd poziomie, po raz pierwszy atakując ustawodawców, a także lokalny bank, który, jak twierdzi Waszyngton, ma powiązania z grupą.Dwóch amerykańskich urzędników odwiedziło Bejrut we wrześniu i ostrzegło, że sankcje wzrosną, aby pozbawić Hezbollah źródeł jego dochodów. Nacisk ten dodatkowo pogłębia poważny kryzys finansowy i gospodarczy w Libanie, a urzędnicy libańscy ostrzegają, że gospodarka tego kraju i sektor bankowy nie mogą wywrzeć presji.

„Ostatnio podjęliśmy więcej działań przeciwko Hezbollahowi niż w historii naszego programu przeciwdziałania terroryzmowi” – powiedziała w zeszłym miesiącu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Sigal P. Mandelker, podsekretarz ds. Terroryzmu i wywiadu finansowego w Departamencie Skarbu USA.

Tak swoją droga, jak zwraca uwagę Elijah J. Magnier podobne protesty mogą się pojawić również w Libanie.

Co z tego wyniknie? Coraz większy chaos podsycany nowymi prowokacjami. Już teraz można wychwycić tego typu działania.

a) Protestujący w mieście Nasriyah spalili biuro organizacji PMU WIDEO

PMU to Siły Mobilizacji Ludowej, szyickie milicje pro irańskie ścisłe współpracujące z rządem Iraku, walczą z Państwem Islamskim, a od września zostały atakowane przez Izrael.
Co zastanawiające to własnie w tym mieście począwszy od 2 listopada wybuchły strzelaniny między protestującymi a „siłami bezpieczeństwa” jak podaje Reuters.

Bandyci w kominiarkach zaatakowali biura następujących stacji telewizyjnych w Bagdadzie: Dijla, NRT, Arabiya, Arabiya Hadath, Fallouja, Alghad Alaraby, Al-Sharqiya i Skynew Arabia Splądrowali biura, zniszczyli sprzęt i urządzenia nadawcze. #IraqProtests

b) Paszportowa propaganda rozpoczęta. Protestacyjny znajdują jakoby paszport Irańczyka na placu Tahrir jakoby działacza służb specjalnych kolaborujących z rządom.

Ripsonar News

Artykuł napisany na podstawie:

  1. The U.S. Led Coup Attempt In Iraq May Further Weaken That Country
  2. THE US-IRAN SILENT WAR IS TRANSFORMED INTO AN “IRAQ UPRISING