1. SYRIA

Głowna

[1.1] Analiza wydarzeń związanych deklaracją Erdogana o zamiarze uderzeniu na Kurdów w pólnocno-wschodniej Syrii. Turecka ofensywa. Trump, przygotowania, a Kurdowie.

9.10.2019 Turcja uderza na Kurdów. Monitor zdarzeń dzień po dniu tłumaczony ze strony Pana Rozina Operacja „Wiosna pokoju” Dzień 1. [09.10.2019] znajdziecie  TU


2. IRAK

[2.1] Hashd al-Shaabi (PMU) przysięga zatrzymać „zamach stanu” przeciwko rządowi irackiemu, gdy protesty będą trwały Wiemy, kto stoi za tymi protestami. Plan obalenia reżimu nie powiódł się”, powiedział przywódca PMU Faleh al-Fayyadh dziennikarzom w Bagdadzie.

7.10.2019 W nocy w dzielnicy Sadr City w Bagdadzie zginęło co najmniej 15 osób co pokazuje eskalacje konfliktu, a nie jej zahamowanie, tym bardziej, kiedy przecież Bagdad ogłosił szereg reform mających na celu tworzenie miejsc pracy, zwiększenie dobrobytu społecznego i usunięcie skorumpowanych urzędników. 

Protestujący w Iraku podpalają policjanta! Czy to brzmi znajomo? Ukraina, Wenezuela, Hong Kong, teraz Irak?


Demonstranci posiadają na ulicy znaczne ilości broni. WIDEO

10.10.2019 Rząd Iraku wydał drugi pakiet proponowanych reform społecznych, aby zaspokoić wymagania antyrządowe protesty, którzy już od ośmiu dni odbywają się w całym kraju .

3.JEMEN

[3.1] Huti ujawniają to czego dokonali pod koniec września Saudom w Najran!
 
Arabia Saudyjska widząc totalny pogrom, stara się tuszować sprawę, a wg irańskich mediów Rijad zasugerował Huit aby nie publikowali nowych materiałów z klęski armii saudyjskiej w Najran w zamian za uwolnienie 350 więźniów Huti, Huti jednak odmówili i nadal przesyłają kolejne dowody swoich osiągnięć. WIDEO:
 
Wg Huti, zdobyli tyle sprzętu i amunicji, że teraz starczy im na walkę nawet na kilka lat. Warto również zauważyć, że król Arabii Saudyjskiej spotkał się z nowym przywódcą Sudanu i poprosił Sudan, aby nie opuszczał koalicji przeciwko Huti. W tej chwili Sudan wycofał 2 brygady z Jemenu, ale biorąc pod uwagę pieniądze, które Rijad daje sudańskiemu wojsku, myślę, że zatrzymam część sił sudańskich w Jemenie. Jak pisze irańska prasa, ochroniarz króla został rzekomo zabity za poinformowanie starszego Salmana o niezadowoleniu oficerów z sytuacji na froncie.
 
Kolejny materiał z likwidowania amerykańskiego sprzętu Saudów. I tak jeden za drugim…Dużo jeńców i jeszcze więcej broni i amunicji WIDEO

4. EKWADOR

7.10.2019 Protestujący spalili samochód opancerzony sił rządowych, chcących zapanować nad coraz większym chaosem na ulicach.
 

[4.1] Narodowe protesty zostały zwołane przez różne związki 3 października po tym, jak prezydent Moreno ogłosił 2.10.2019 „Paquetazo”, wprowadzenia pakietu oszczędnościowego, aby zastosować się do sugestii Międzynarodowego Funduszu Walutowego w zamian za miliardy dolarów pożyczek.

 
Zniesienie dopłat paliwowych, istniejących od 40 lat w Ekwadorze, spowodowało drastyczny wzrost can paliw. Jak podaje PAP, galon (ok. 3,8 l) oleju napędowego zdrożał z 1,03 dol. do 2,30 dol., natomiast benzyna zdrożała z 1,85 dol. do 2,39 dol. Według ministra gospodarki Ekwadoru Richarda Martineza zniesienie dopłat pozwoli rządowi zaoszczędzić 1,5 mld dolarów rocznie, natomiast cały pakiet reform podatkowych ma przynieść zysk w wysokości ok. 2,27 mld dolarów rocznie. (money.pl)
 
7.10.2019 „Całkowicie zamknęliśmy dialog z rządem, nie ma dialogu, dopóki nie dotrzemy do stolicy … Nie jesteśmy tutaj, aby negocjować za plecami ludzi. Ludzie powstali i właśnie to będziemy szanować”, Conaie Prezydent Jaime Vargas powiedział. Tymczasem Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie zatwierdzające stan wyjątkowy w Ekwadorze. Użytkownicy mediów społecznościowych potępili ekstremalną przemoc ze strony wojska i policji w całym kraju. Według National Indigenous of Ecuador (CONAIE) około 20 000 osób z różnych społeczności bierze udział w marszu, który wymaga od prezydenta Lenina Moreno wycofania neoliberalnego pakietu oszczędnościowego ogłoszonego w zeszłą środę.Związku z powyższym Prezydent Moreno musiał przenieść siedzibę rządu aby nie została spacyfikowana.
 
Co dość zastanawiające, Moreno oskarżył o tą całą drakę prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro i byłego prezydenta Ekwadoru Rafaela Correę, którzy mieliby finansować protestując. WTF?
 
Jest to dość smutne gdy kolejny kraj wpada w sidła ekonomicznych szakali. Zarówno MFW jak i Bank Światowy to takie ekonomiczne pułapki z opóźnionym zapłonem na państwa, które są biedne (albo maja być), ale opierają się zachodnim „inwestorom” i mają za to sporo najczęściej surowców naturalnych.
 

8.10.2019 Protesty przybierają na sile w Ekwadorze a z całego kraju ściąga coraz więcej mieszkańców rdzennej ludności. WIDEO Prezydent Moreno przemawia do narodu w odezwie telewizyjnej, w którym informuje, że protesty to zorganizowane działania w celu destabilizacji rządu i złamania demokratycznego i konstytucyjnego porządku.

  • Policja zabija trzech młodych protestujących i rzuca ich z mostu San Roque? O tym informuje osoba nagrywająca całe zajście. WIDEO

  • Rządy Argentyny, Brazylii, Kolumbii, Salwadoru, Gwatemali, Paragwaju i Peru wyrażają poparcie dla rządu Lenina Moreno w Ekwadorze i potępiają wszelkie działania mające na celu „destabilizację demokracji Ameryki Łacińskiej przez reżim Maduro”.
    Ale sam prezydent uciekł z rządem i wiernymi mu oficerami wojskowymi ze stolicy zabezpieczając mosty przed protestującymi ciągle napływających z całego kraju. Skandowanie słychać na ulicach wyraźnie jedno ZDRAJCA!
  • Jak się okazuje po stronie protestujących WIDEO staje grupa policyjnej prewencji. Agresywność policji w takim wypadku może być problematyczna.


HAITI Haitańscy przeciwnicy rządu i prezydenta Moise’a wzywają do zamknięcia instytucji publicznych

7.10.2019 „W poniedziałek ludzie zaczną plombować wszystkie instytucje państwowe w kraju” – powiedział rzecznik partii opozycyjnej Andre Michel.

OPOZYCJA NA HAITI WEZWAŁY DO TYCH DZIAŁAŃ GDY KRAJ KARAIBÓW WKRACZA JUŻ W CZWARTY TYDZIEŃ PROTESTÓW ANTYRZĄDOWYCH, ZAPOCZĄTKOWANYCH 4 PAŹDZIERNIKA PRZECIWKO PREZYDENTOWI HAITI JOVENELOWI MOISE’OWI I ZAGRANICZNEJ INGERENCJI W SPRAWY TEGO KRAJU.
I tylko…. odejście Moise’a może pomóc uspokoić sytuację.

Jovenel Moise musi odejść. Nie jest już naszym prezydentem. Nie jest w stanie zapewnić rozwiązań naszych problemów ”, powiedział protestujący agencji EFE.

Mobilizacja, jedna z największych od początku protestów przeciwko Moise z lipcu 2018 r., dotarła teraz również do kilku innych miast w kraju. Demonstracje były podsycane oburzeniem z powodu szalejącej korupcji, rosnącej inflacji i malejących podstawowych dostaw, takich jak żywność i benzyna . Prezydent jest także oskarżany o zaostrzenie kryzysu społeczno-gospodarczego w ciągu ponad dwóch lat zarządzania i pracował tylko w celu zagwarantowania i zabezpieczenia interesów uprzywilejowanych klas.
 

Sparaliżowana stolica była świadkiem kilku aktów przemocy jako grabieży; samochody i budynki podpalone, w tym posterunek policji w zubożałej dzielnicy Cite Soleil, skąd agenci ochrony uciekli przed wybuchem wściekłego tłumu.

Protestujący zablokowali główne aleje w Port-au-Prince, używając prowizorycznych barykad, kamieni, płotów i płonących opon, prosząc o usunięcie Moise’a, którego obwiniają opozycja za głęboki kryzys polityczny, społeczny i gospodarczy, który przeżył naród karaibski .

 
Ponadto kryzys doprowadził do zamknięcia szkół, kilku szpitali i utrudnił dostarczanie pomocy humanitarnej dla wrażliwych sektorów.
W trwających protestach zginęło obecnie co najmniej 17 osób, a około 200 zostało rannych.
———————————-
Nie wiem jak Wam, ale dla mnie zaczyna to wszystko wyglądać na następną tworzoną odgórnie „Wiosnę.. ale tym razem nie arabską a Karaibów” gdzie protesty antyrządowe, chcące odsunąć prezydenta od władzy zdarzają się coraz częściej w tym rejonie. Ba, nawet argumenty społeczne są bardzo zbliżone.
 

IRAN

Dowódca armii powiedział, że Iran da miażdży odpowiedź na zagrożenie (ataku). WIDEO TV


WENEZUELA

09.10.2019 Po raz kolejny czujniki Wszechstronnego Dowództwa Obrony Kosmicznej (Codai) wykryły amerykański samolot strategiczny RC-135* naruszający przestrzeń powietrzną północnej Wenezueli!

*RC-135 to amerykański samolot zwiadowczy, przeznaczony do rozpoznania fotograficznego i elektronicznego.


USA

Amerykanie przerabiają statek desantowy na „lekki” lotniskowiec!

Odrzutowce F-35B z eskadrą Marine Fighter Attack Squadron (VMFA) 122, Marine Aircraft Group (MAG) 13, 3rd Wing Aircraft Wing (MAW), zakończyły nowy kamień milowy i potwierdziły swoją zdolność do przekształcania desantowego statku desantowego w lekki lotniskowiec.


GRECJA Tysiące ludzi wyszło na ulice przeciwko wizycie Sekretarza Stanu Mike ‚a Pompeo  WIDEO


Ripsonar News