Północna Syria

Krótko o rozwoju operacji armii tureckiej w Rojavie.

1. Ostatniej nocy SNA i armia turecka rozpoczęły atak na Tal Abyad. W środku dnia 13 października zajeli kilka bloków na południu. Trwają walki w mieście. Jednocześnie ze wschodu omijająca grupa SNA stara się przechwycić drogę Rakka – Tal-Abyad 12-15 kilometrów na południe od miasta. Kurdowie uparcie tu się opierają. Nawet na zachodzie mobilne grupy SNA przedostały się do regionu Khalidiya i zbliżyły się do Ain Issa, który od pierwszych dni był poddawany silnym nalotom (Kurdowie mają tutaj magazyny i struktury dowodzenia).


Centrum Tal Abyad nadal znajduje się w rękach SDF, ale nie na długo.


Przełom na południu doprowadził do tego, że mobilne grupy SNA przedarły się do Soluk i zaczęły walczyć o miasto. Kurdowie próbują kontrataku.

Samochody SNA są rozmieszczone wzdłuż sieci drogowej, w tym autostrady M4. Całą północ w najbliższych 2-3 dniach zajmą wojska tureckie i SNA. Na drogach trwa zabijanie wycofujących się żołnierzy SDF i cywilów.

Komenda SNA mówi, że osoby odpowiedzialne za zabójstwa cywilów zostaną ukarane, ale niewielu tak uważa. Tak samo mówiono podczas zabójstw i grabieży w Afganistanie.

W Ras al Ain rankiem trwały walki między turecką piechotą a resztkami wojsk kurdyjskich. Jednocześnie ze wschodu i zachodu miasta armia turecka i bojownicy SNA rozszerzyli strefę kontrolną, zajmując kilka opuszczonych wiosek.

Ogólnie rzecz biorąc, Turcy dość skutecznie realizują główne zadania pierwszej fazy operacji – Ras al-Ain został rzeczywiście zajęty, Tal-Abyad zostanie zajęty w ciągu kilku kolejnych dni. Soluk i Ain Issa mogą zostać przejęte w najbliższej przyszłości. Następnie Turcy będą mogli przejść do drugiej fazy operacji, zajmując terytorium w kierunku Kobani i Kamyshli, a także w pobliżu granicy z Irakiem. Kurdowie nie mogą stoczyć poważnej bitwy granicznej.


Według plotek kroczących po arabskich sieciach społecznościowych, aby uniknąć kontynuacji serii (klęsk Kurdów), przedstawiciele Federacji Rosyjskiej proponują Kurdom poddanie Assadowi Manbij (Manbidż)  co będzie czymś w rodzaju nowego dachu dla Kurdów. Źródła syryjskie rozpowszechniają pogłoski, że Amerykanie rzekomo rozważają również możliwość porozumienia z Rosją, co doprowadzi do wprowadzenia SAA w Manbij. (,,,) komenda SDF od wczoraj coraz aktywniej wypowiada się na temat schowania się pod parasol Assada. Jak powiedział niezapomniany Brett McGurk: „Syria to kraj złych opcji”. Zwłaszcza dla Kurdów.

Dowódca Błochin jest już w Manbij.

Armia syryjska koncentruje dodatkowe wojska na północ od Aleppo . „Na wszelki wypadek”.


Kurdowie zawierają układ z Assadem


Wiele źródeł syryjskich i dziennikarza Telegraph Josie Ensory poinformowało, że SDF zawarło umowę z Damaszkiem. Porozumienia zostały osiągnięte za pośrednictwem rosyjskich przedstawicieli. Później informacja ta została potwierdzona przez lidera PYD, wskazując rolę Rosji w zawarciu transakcji.
Według Ensor, oficjalny przedstawiciel amerykańskiej koalicji powiedział jej, że umowa została już zawarta, ale nie wyjaśnił jej szczegółów. Amerykanie byli wyraźnie świadomi tej umowy i przynajmniej nie zapobiegli jej zawarciu, o co Kurdowie zwrócili się ostatnio do Waszyngtonu, aby zaoferował Amerykanom ochronę lub nie przeszkadzał prosić Assada o pomoc.

Źródła syryjskie wskazują, że w ciągu 48 godzin armia syryjska powinna zająć Manbij i Kobani (na mapie obszar jest pomalowany na fioletowo).
Na jakich warunkach (czyli co Kurdowie dostaną oprócz banalnego dachu pod flagą syryjską) umowa również nie została ujawniona. Grupa bojowa 75 Pułku Amerykańskich Strażników przeprowadziła dziś ostatni patrol na północ od Manbij i pakuje bagaże. Według niektórych raportów wojska syryjskie zajęły już kilka wiosek w pobliżu Manbij i będą starały się stworzyć barierę na północ od miasta (wzrasta koncentracja sił SAA w rejonie Arimy), aby nie pozwolić Turkom tam dotrzeć. Dowództwo SAA oficjalnie ogłosiło, że armia syryjska wkroczy do Manbij i podniesie tam syryjską flagę.

Warto jednak poczekać na faktyczną realizację transakcji, ponieważ nawet w Afrin umowa była prawie na ukończeniu, ale w ostatniej chwili Kurdowie ją zerwali, w wyniku czego cały Afrin został przejęty przez Erdoganu. Jeśli transakcja zostanie dogadana, Assad przejmie kontrolę nad dwoma kolejnymi dużymi miastami i nie pozwoli Turcji przejąć kontroli nad całą granicą z Syrią.

PS. Z innych interesujących rzeczy.
1. Turcy zbombardowali kolumnę z dziennikarzami, wśród których zginęli i zostali ranni.
2. Erdogan spotkał się z deputowanymi krymskimi i uścisnął dłoń Poklonskiej. Na Ukrainie histeria.


Operacja „Wiosna pokoju”. 5 dzień 

Krótko o rozwoju operacji tureckich w Rojava.

1. Wieczorem 13 października armia turecka kontroluje prawie cały Ras al-Ain i część Tal Abyad, a także fragment autostrady M4, co narusza możliwość dostarczania wojsk przez Kurdów na obszarach przygranicznych. Bitwa graniczna zasadniczo nie działała. Poza dużymi miastami Kurdowie po prostu nie mają pełnego frontu, więc Turcy i SNA z łatwością zdobywają małe miasteczka i wioski w głębi 30-kilometrowej strefy. Pod względem wojskowym bitwa z pewnością nie wywołuje znaczących intryg – po gorącej letniej kampanii w Idlib i wyczynach Huti w Jemenie Kurdowie nie dokonali nic militarnego. I były rozmowy …
Oczywiście cały odcinek od Tal Abyad do Ras al Ain na głębokość 30 kilometrów będzie pod kontrolą Turków w przyszłym tygodniu. Jak dotąd nie ma poważnych operacji w regionie Kamyshli i Kobani.

Oficjalne wyniki dnia z siedziby SNA:

– 55 dzielnic o łącznej powierzchni 109 km2 jest zajętych do autostrady M4;
– 460 żołnierzy SDF zostało wyeliminowanych, 26 rannych;
– trafiono 340 celów;
– schwytano 24 żołnierzy SDF;
– przejął dużą liczbę broni i amunicji.

Kurdowie twierdzą, że zabili 70-90 zabitych bojowników SNA i żołnierzy tureckich.


Dyspozycja przed rozpoczęciem wyścigu dla Manbij.

2. Główną wiadomością jest 13 października, Kurdowie mówią o Assadzie. Umowa została oficjalnie zawarta i obejmuje przynajmniej przekazanie Manbij i Kobani pod kontrolę Assada. Umowa pomogła zawrzeć Rosja. Wcześniej SDF oświadczyło, że umowa zostanie zawarta tylko wtedy, gdy sytuacja stanie się rozpaczliwa i Amerykanie to rozstrzygną. Po 5 dniach wojny sytuacja stała się rozpaczliwa i Amerykanie nie byli przeciwni. Prośba kurdyjska o pomoc w Waszyngtonie została osobiście odrzucona przez Trumpa. Pompeo i Esper nalegali, aby Trump zadzwonił do Erdogana i poprosił go o zaprzestanie operacji, ale Trump tego nie zrobił. Kurdowie stali się wolni i podbiegli do Assada. Wydarzenia aktywnie się rozwijają, więc zobaczymy, jak i w jakiej formie transakcja zostanie zrealizowana w ciągu najbliższych 1-2 dni.

3. Jeśli chodzi o południową Rożawę, nie ma jasności co do losów pól naftowych, Raqqa i Al-Shaddadi. Amerykanie tam siedzą i jeszcze nie wyjeżdżają. W Kamyshli Kurdowie i Syryjczycy porozumieli się co do możliwego przekazania miasta pod kontrolę Assada.
Doniesiono również, że połączone siły Kurdów i SAA można nazwać „Wspólnymi Siłami Syryjskimi” i znajdują się pod kontrolą operacyjną Sztabu Generalnego Syrii. Co więcej, stanowisko PKK w sprawie umowy i zamknięcia projektu „niepodległego Kurdystanu” nie jest całkowicie jasne.
Syryjczycy już teraz przygotowują ambitne plany zajęcia większości północno-wschodniej Syrii w najbliższych dniach. Ale istnieje opinia, że ​​to po prostu nie zadziała.

4. ISIS zaatakował amerykańską bazę w Al-Shaddadi. (…) Turcja oficjalnie zaprzecza, że ​​jakoś pomogła bojownikom uciec z obozu Ain-Isse, ale w rzeczywistości, gdyby nie działania Turcji, bojownicy prawie nie zostali zwolnieni, nawet gdyby zostali zwolnieni przez Kurdów. Teraz los obozu Al-Khol staje się coraz bardziej interesujący, gdzie niepokoje nasilają się wraz ze spadkiem liczby strażników. Według Pentagonu, jeśli wszyscy byli bojownicy uciekną z obozów, to tam można rekrutować nową „czarną” armię dla 20-30 tysięcy ludzi.

Główny wynik dnia – kurdyjski projekt polityczny mający na celu stworzenie niezależnego lub autonomicznego Kurdystanu w Syrii jest zamykany. Fakt, że tak się stanie, był zrozumiały w historii Aten. Ale Kurdowie nie wierzyli w pełni, że Stany Zjednoczone porzucą swój główny majątek w Syrii. Niemniej jednak dzisiaj iluzje w końcu upadły, a Kurdowie, pojawiając się w korycie, zdali sobie sprawę, że nikt nie uratuje ich przed tureckim Krakenem z wyjątkiem Assada i Rosji. Smutna ironia sytuacji polega na tym, że gdyby Kurdowie byli trochę bardziej dalekowzroczni, mogliby dogadać się z Assadem na lepszych warunkach niż teraz, tysiące Kurdów, którzy zginęli w Afrin i Rojavie, żyliby, a Afrin i wiele miast granicznych nie zaznajomiłby się z zachwytami dominacji pro-turecckich bojowników. To cena iluzji politycznych.


Poklonskaya i Erdogan dyskutują o roszczeniach Mikołaja II w sprawie Constantipolu i okolicznościach ataku na Kars.

Tłumaczenie: Операция „Peace Spring”. День 5