Agentowi Donaldowi wyraźnie spodobały się analogie historyczne, a po oskarżeniu Kurdów o nieudzielanie pomocy Stanom Zjednoczonym podczas lądowania w Normandii, Trump zasugerował, że Kurdowie szukają ochrony przed Assadem, Rosją lub Napoleonem Bonaparte.

Po 100% zwycięstwie nad kalifatem ISIS w dużej mierze wycofałem nasze wojska z Syrii. Niech Syria i Assad chronią Kurdów i walczą z Turcją o ich ziemię. Każdy, kto chce pomóc Syrii w ochronie Kurdów, może to zrobić, czy to Rosja, Chiny, czy Napoleon Bonaparte. Mam nadzieję, że wszyscy świetnie sobie radzą, jesteśmy w odległości 7000 mil! Niektórzy ludzie chcą, aby Stany Zjednoczone broniły 7000 mil granicy syryjskiej pod przywództwem Baszara Assada, naszego wroga

To zabawne, ale 10 dni temu Kurdowie szczerze wierzyli, że Stany Zjednoczone ich ochronią.

Tak więc wszystkie siły USA w północnej Syrii otrzymały rozkaz opuszczenia kraju. Rozkaz nie dotyczy bazy garnizonowej w At-Tanf w południowej Syrii. Pentagon potwierdził, że wycofanie wojsk z północnej Syrii, zgodnie z kolejnością ważności, już się rozpoczęło. Co istotne rząd brytyjski przygotowuje się do wycofania swoich wojsk z Północnej Syrii w najbliższej przyszłości, zaś nieco wcześniej Francja już to ogłosiła.

Próby Grahama i Pelosiego przekonania Trumpa do anulowania „strasznej decyzji” zakończyły się niepowodzeniem, podobnie jak wcześniejsze próby Espera i Pompeo w celu przekonania Trumpa do niepowodzenia. Maksymalne osiągnięcie przeciwników Trumpa to sankcje przeciwko Erdoganowi. W środowisku demokratycznym przez cały dzień płonął szlachetny ogień w stylu „Ameryka nie doświadczyła takiej zdrady od czasów Benedykta Arnolda”. Czekaj, przed drugą kadencją …

Jeśli chodzi o Napoleona, dlaczego jest Napoleonem, skoro jest już miły okulista z Damaszku i jego przyjaciele z Moskwy i Teheranu. Wykonują świetną robotę, metodycznie odmalowując mapę Syrii na czerwono.
PS. Ponadto Trump ogłosił, że Turcja będzie podlegać surowym sankcjom za historię Syrii.

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w poniedziałek, że wkrótce wyda sankcje wobec Turcji w odpowiedzi na operację wojskową Ankary w Syrii. Zaznaczył, że środki będą skierowane do tureckich urzędników i innych osób, „przyczyniając się do destabilizujących działań Turcji w północno-wschodniej Syrii” –  powiedział prezydent USA. Trump dodał, że Stany Zjednoczone zwiększą również cła na import stali z Turcji do 50% i „natychmiast” przerwie negocjacje handlowe z Ankarą.


W tureckich sieciach społecznościowych regularnie rozmawialiśmy o wydaleniu Amerykanów z bazy lotniczej Incirlik w stylu „Zabierz swoją broń nuklearną!”. Ogólnie jest to cudowne – jeden kraj NATO nakłada sankcje ekonomiczne na inny kraj NATO. Flirtowanie Moskwy z Turcją przyniosło oczywiście pożądane rezultaty, konflikt między USA a Europą z Turcją wraz z rozpoczęciem operacji w Rojavie jest zinstytucjonalizowany. A sankcje europejskie i amerykańskie faktycznie popychają Erdogana w stronę Rosji i Iranu, które, jeśli go potępią, są tylko werbalnie i bardzo pragmatycznie przygotowane do współpracy z nim. Pod tym względem to, co wydarzyło się dzisiaj w Syrii, było nie tylko przełomowym wydarzeniem w wojnie w Syrii, ponieważ likwidacja „projektu kurdyjskiego” jest wydarzeniem przełomowym i pod wieloma względami historycznym. To ważne wydarzenie dla całego systemu stosunków międzynarodowych, które wpłynie zarówno na procesy regionalne, jak i globalne.

PS. Jeśli chodzi o obrót wojskowy, to:

1. W obszarach przygranicznych Turcy nadal sprzątają w obszarach Tal Abyad i Ras Al Ain, a także stopniowo okupują wioski pozostawione przez Kurdów na granicy.

2. Dziś SAA zajęła Tabkę (plus bazę lotniczą i lotnisko), Tal-Temr, Hasake, Kamyshli, Tal-Khamis, Al-Yarubiya, Ain-Issa (plus bazę 93. brygady) i paczkę wiosek w okolicy Manbij.SAA u Kurdów

3. Według Kobani sytuacja nie jest jasna. Nikt jeszcze nie wszedł do miasta. Rosyjskie Ministerstwo Obrony zaprzeczyło tureckim zarzutom, że Rosja nie jest przeciwna tureckiej operacji w Kobanie. SNA grozi pieszo w Kobani, ale jak dotąd nigdzie się nie wybiera.

4. Turcy i SNA rozpoczęli atak na Manbij, ale jak dotąd ograniczyli się do zajęcia kilku małych wiosek. Strony poniosły niewielkie straty w bitwie. SAA zyskuje na sile w regionie Manbij. Nad regionem oznaczono lotnictwo rosyjskie.

5. Shoigu i Hulusi Akar mówili dziś „konstruktywnie”. Uważam, że między Federacją Rosyjską a Turcją wdrażane są obecnie niektóre zamknięte porozumienia, w których Turcy mają czerwone flagi, do których nie należy się w nich włączać.

Moskwa powiedziała, że ​​działania Turcji „nie są w pełni zgodne z zasadą integralności terytorialnej Syrii”. Najwyraźniej istnieją pewne tarcia, ale biorąc pod uwagę wielkość i konsekwencje tego, co się dzieje, byłoby dziwne, gdyby nie istniały.

Kluczowe pytanie na nadchodzące dni będzie miało miejsce, gdy nastąpi rozgraniczenie armii syryjskiej i tureckiej w rejonie Manbij i Kobani. Dla reszty terytoriów jako całości jest już jasne, że SAA spróbuje zająć wszystko na południe i wschód od Kamyshli i rozszerzyć front na Ain Issa i dalej na Eufrat. Z kolei Turcy ukończą swoją „strefę bezpieczeństwa”, opierając się na tym, w czym będą nadal grać, próbując wykorzystać tę kartę atutową do rozwiązania problemu uchodźcy i negocjacji z Rosją i Iranem w sprawie przyszłości Syrii. Assad otrzymuje ogromne terytoria bez wojny, a w najbliższej przyszłości będzie mógł odzyskać dostęp do rezerw ropy naftowej we wschodniej Syrii. Rosja również bez wojny, wyłącznie dzięki dyplomacji, osiągnęła wzrost na terytorium Syrii. Po drodze Kurdowie tracą status znaczącego gracza, całkowicie uzależniając się od obietnic Assada i rosyjskich gwarancji. USA, Wielka Brytania i Francja pełzają z dywanu. Nieźle jak na 14 października.

Artykuł: Операция „Peace Spring”. День 6. Наполеон Бонапарт поможет в защите курдов