27.12.2019 – W piątek salwa około 30 rakiet Katiusza o średnicy 107 mm uderzyła w bazę K1, w której przebywają wojska irackie i amerykańskie w pobliżu Kirkuku w Iraku. Jeden amerykański najemnik / kontrahent zmarł, dwóch Irakijczyków i czterech żołnierzy amerykańskich zostało rannych. Zamiast znaleźć prawdziwych winowajców – resztki ISIS, niezadowolonych mieszkańców, Kurdów, którzy chcą odzyskać kontrolę nad Kirkukiem – USA zdecydowały, że Kata’ib Hezbollah jest grupą winną owego ataku.

28.12.2019 – Irackie siły specjalne pokazały wyrzutnię rakiet, która została użyta w ataku. Wg oględzin i ujawnionych zdjęć, wyrzutnia, składająca się z 36 rur 107 mm, była umieszczona na cywilnej mini ciężarówce.

EM4-KVHWsAM-9RY-768x576

EM4-KU-W4AEeN-u-768x576

Cztery z rakiet załadowanych do wyrzutni nie uruchomiły się. Eksperci zidentyfikowali rakiety jako wyprodukowane przez Iran rakiety Fadjr-1 107 mm. Ten typ ma zasięg ponad 8 km i jest uzbrojony w głowicę 7,9 kg.

EM4-KVDWkAUNFC5-768x576

Wiele rakiet Fadjr-1 zostało zrabowanych przez grupy terrorystyczne z zapasów wojsk syryjskich i irackich w ciągu ostatnich kilku lat. Rakiety tego typu zauważono nawet w Afganistanie.

Kata’ib Hezbollah [KH] jest grupą w większości szyicką i ma silne powiązania z Iranem. Jest podstawową i najsilniejszą siłą zbrojną w ramach Popularnych Jednostek Mobilizacyjnych (PMU), które zostały założone i przeszkolone przez Iran w celu zatrzymania i pokonania Państwa Islamskiego (ISIS), gdy okupowało prawie jedną trzecią Iraku i Syrii. KH jest jak wszystkie jednostki PMU, obecnie pod dowództwem i kontrolą irackiego Ministerstwa Obrony! Aha i co ważne, Kata’ib Hezbollah w Iraku nie ma nic wspólnego z Hezbollahem w Libanie. Są to całkowicie odrębne organizacje!

WIDEO Przywódca Kataib Hezbollah Abu Mahdi al-Muhandis potwierdza jego przywiązanie do Ghasema Solejmani (dowódcy sił Ghods, (The Quds Force) jednostki specjalnej w strukturach Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej działające poza granicami Iranu).

29.12.02019 Aby zemścić się za śmierć jednego z najemników, amerykańskie siły powietrzne zaatakowały pięć obozów, w których stacjonowały Kata’ib Hezbollah i inne siły irackie:

W odpowiedzi na powtarzające się ataki Kata’ib Hezbollah (KH) na bazy irackie, które są gospodarzami sił koalicyjnych operacji Inherent Resolve (OIR), siły amerykańskie przeprowadziły precyzyjne uderzenia obronne przeciwko pięciu obiektom KH w Iraku i Syrii, które obniżą zdolność KH do przeprowadzania przyszłych ataków przeciwko siłom koalicyjnym OIR. Pięć celów obejmuje trzy lokalizacje KH w Iraku i dwa w Syrii. Lokalizacje te obejmowały magazyny broni oraz lokalizacje dowodzenia i kontroli, których KH używa do planowania i przeprowadzania ataków na siły koalicyjne OIR.

WIDEO: USA udostępnia nagrania z ataków

Wszystkie pozycje KH, które zostały trafione, znajdowały się na zachodniej pustyni Anbar po obu stronach granicy iracko-syryjskiej, gdzie KH jest zaangażowane w walkę z wciąż aktywnym ISIS. Skutki nalotów były katastrofalne:

Według raportów co najmniej 25 zostało zabitych, a 51 zostało rannych w wyniku amerykańskich strajków na pięciu pozycjach Kata’ib Hezbollah (KH).

WIDEO Skala zniszczeń po ataku.

Stacja graniczna Al-Qaem jest jedyną otwartą między Irakiem a Syrią, która nie jest kontrolowana przez USA. Stany Zjednoczone były wściekłe, gdy iracki premier Adil Abdul Mahdi zezwolił na jego utworzenie. Wcześniej został zaatakowany przez Izrael, który rozpoczął atak z amerykańskiej bazy lotniczej we wschodniej Syrii.

TØM CΛT @TomtheBasedCat – 6:11 UTC · 29 grudnia 2019
Nie tylko członkowie batalionów Hezbollahu zostali dotknięci, ale także ranni w szeregach sił rakietowych / batalionu rakietowego, który jest uważany za odrębną jednostkę oprócz numerowanej brygady.

Do zmarłych należą Abu Ali Madiniyah, dowódca 1. batalionu 45 Brygady.

Ataki całkowicie ignorowały suwerenność Iraku i były skierowane przeciwko siłom pod bezpośrednim dowództwem państwa irackiego!

Jak napisał trafnie southfront.org: USA przeprowadziły „precyzyjne uderzenia obronne” na swoim formalnym sojuszniku w obliczu rządu irackiego i sił zbrojnych, pod pretekstem, że są wspierane przez Iran i są rzekomo „terrorystami”.

Dlaczego tak naprawdę USA uderzyła? Bo nic mi się tu nie zgadza.

Po pierwsze wskazane dowody. Atakujący budują wyrafinowaną platformę startową do potajemnego transportu rakiet na lichej ciężarówce wewnątrz Iraku, ale pozostawili ją bez szwanku z 4 rakietami. Mi to przypomina znalezione paszporty, w miejscach bez winowajcy. Anby sie kto czasem nie pomylił. Bach, masz paszport, czytasz np. narodowość Iran – już.

Po drugie na początku tego miesiąca amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo ostrzegł Iran i jego lokalnych sojuszników przed przeprowadzeniem jakichkolwiek ataków w Iraku, mówiąc, że Waszyngton „zareaguje zdecydowanie” na każdy taki atak.

Po trzecie USA są w Iraku gościem (na siłę – owszem, ale już oficjalnie nie okupanci). Takie działanie, zwłaszcza uderzające pośrednio, ale jednak w struktury irackiego wojska są nie do pomyślenia.

ZA: After U.S. Strike On Iraqi Forces Its Troops Will (Again) Have To Leave, [MoA], z dn. 30.12.2019

Ripsonar News