W ciągu ostatnich kilku miesięcy Syryjska Armia Arabska (SAA) i jej rosyjscy sojusznicy zbliżali się do serca prowincji Idlib – ostatniej pozostałej twierdzy terrorystycznej w Syrii. Nie wszyscy są zadowoleni z starań Damaszku o odzyskanie własnych terytoriów na północy, w szczególności prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, który grozi teraz SAA i jego sojusznikom siłą wojskową, jeśli nadal będą działać na rzecz wyparcia Turcji i Wspierane przez USA siły terrorystyczne ukryte obecnie w Idlib i sąsiednich Afrin.

Stawki wzrosły w ciągu ostatnich 24 godzin po tym, jak turecki twierdził, że SAA zabił 6 swoich „żołnierzy” i zranił wielu innych, po tym, jak znaleźli się pod ciężkim ostrzałem z SAA. Incydent ten nastąpił po doniesieniach o dużym tureckim konwoju wojskowym, który przybył do Idlib przez przejście „Kafr Loosen”, rzekomo w celu „monitorowania zawieszenia broni” w jednym z jego licznych (i coraz bardziej znanych) „punktów obserwacyjnych”, które są wyraźnie widoczne w równolegle do stanowisk zajmowanych przez grupę terrorystyczną Hay’at Tahrir al-Sham (HTS) wcześniej znaną jako Jabhat al-Nusra (al-Kaida w Syrii). 

„Siły powietrzne Al-Kaidy” nad Syrią

Tureckie Ministerstwo Obrony wydało dziś oświadczenie, w którym twierdzą, że jego siły znalazły się pod ciężkim ostrzałem artyleryjskim w północnej Syrii i że od tego czasu jego siły odwetowe zaatakowały „nieokreślone” cele SAA na tym obszarze. Jak dotąd raporty te nie są potwierdzone. Jeśli to prawda, Turcja będąca członkiem NATO pełni teraz funkcję sił powietrznych Al-Kaidy nad Syrią.

W ramach procesu pokojowego z Astany wszystkie zainteresowane strony, Rosja, Turcja i Iran, zgodziły się na wyznaczenie „strefy deeskalacji” w Idlibie, aby uspokoić walki w regionie i pomóc w radzeniu sobie z przemieszczaniem się uchodźców i osób wewnętrznie przesiedlonych (przesiedleńców wewnętrznych) . Niestety, wspierane przez Turcję i USA siły terrorystyczne wygodnie grają w strefy deeskalacji, aby zaatakować siły rządowe Syrii i zachować atmosferę destabilizacji, która utrzymała status quo okupacji terrorystów w koronce. Turcja wyraźnie popiera ten alternatywny program i wspiera tamtejsze frakcje HTS i inne frakcje terrorystyczne.

Co dziwne, Turcja nadal domaga się władzy nad suwerennym terytorium Syrii, teraz błędnie twierdzi, że postępy SAA w jej własnym kraju spowodują napływ uchodźców do Turcji, dlatego wszelkie zaliczki Syrii w celu odzyskania własnej ziemi muszą zostać wstrzymane, aby „ Uratujcie uchodźców”. Oczywiście, jest to już dobrze zużyta sztuczka, używana zarówno przez Ad Nauseum , jak i Turcję, USA i jej partnerów koalicyjnych – w celu powstrzymania Syrii przed uwolnieniem całego kraju.

Jednym z głównych problemów z historią Turcji jest to, że coraz trudniej jest stwierdzić, kto, a kto nie jest częścią ciągle zmieniających się sił zbrojnych Turcji. Niedawno Ankara oficjalnie wchłonęła dawną Armię Wolnej Syrii (FSA) pod jej skrzydłem wojskowym, ale aby bardziej skomplikować sprawę, ta nowa dywizja z siedzibą w Turcji (składająca się głównie z zachodnich i wspieranych przez zatokę bojowników terrorystycznych) została wprowadzona w błąd pod nazwą Syryjska Armia Narodowa (SNA), prawdopodobnie reprezentująca skrzydło wojskowe opozycji syryjskiej na uchodźstwie, obecnie z siedzibą w Stambule. Jak ujawniono w 21WIRE w 2019 r. , Nowy SNA ma w swoich szeregach liczne ISIS i al-Kaidę.

Oskarżenie o rozmieszczenie terrorystów pojawiło się także w Libii, gdzie Turcja popiera rządowy porozumienie narodowe z siedzibą w Trypolisie i wysłał najemników „żołnierzy” (byłych terrorystów FSA, obecnie pod sztandarem SNA) do Libii, aby pomóc odeprzeć atak prowadzony przez ofensywę przez gen. Khalifa Haftara w styczniu.

Niewątpliwie coraz częstsze wykorzystywanie przez Turcję brygad terrorystycznych szkodzi jej legitymacji jako członka NATO.

Pytania dotyczące rzekomego „odwetu” Turcji wobec SAA w Idlib

Wkrótce po kłótni zeszłej nocy zachodnie media głównego nurtu poinformowały, że 13 żołnierzy syryjskich zostało zabitych przez Turcję, podczas gdy sam Erdogan opublikował ogłoszenia, w których twierdził, że jego siły zabiły około 30 lub więcej żołnierzy armii syryjskiej w odwecie i strajki artyleryjskie przeciwko pozycjom SAA. Jednak zarówno Syria, jak i rosyjscy urzędnicy do tej pory informowali, że nie doszło do takiej reakcji Turcji. Wiadomości z Syrii :

„Tureckie ministerstwo, podobnie jak jego prezydent, okłamało swoich ludzi, dodając: siły tureckie zareagowały na atak i zniszczyły„ cele wroga ”w Idlibie, twierdząc, że siły syryjskie przeprowadziły atak, pomimo wcześniejszego poinformowania go o pozycji Siły tureckie.

(…) Turecki szaleniec ogłosił kryminalnie, że jego siły reżimowe pozostaną na terytorium Syrii i skłamał, że zemściły się przeciwko armii syryjskiej zabijając 30 żołnierzy. Erdogan dodał, że jego myśliwce bombardowały syryjskie posterunki, twierdzi, że fałszywe zostały zweryfikowane przez Erdogana i jego maszynę propagandową, żadne inne źródło o jakiejkolwiek odpowiedzi Turcji.

Jedyną odpowiedzią było tureckie ministerstwo wojenne, które złożyło skargę do rosyjskiego centrum pojednania w Syrii, które z kolei odpowiedziało, że nie ma żadnych zaawansowanych informacji o wkroczeniu wojsk tureckich do Syrii, nie jest z nimi skoordynowane, i nie odnotowali żadnego odwetu tureckiego i zdecydowanie nie ma tureckiego wojownika odrzutowce naruszające przestrzeń powietrzną Syrii. ”

Dwuznaczność w sprawozdaniach Turcji pokazuje, że Ankara zmaga się obecnie w wojnie public relations, ponieważ jej międzynarodowa reputacja wciąż jest pod ostrzałem.

Przez ostatnie kilka lat prezydent Syrii Baszar al-Assad konsekwentnie przysiągł, że „każdy centymetr Syrii zostanie wyzwolony”.

Pozostaje pytanie: czy Ankara i Waszyngton słuchali?

ZA: Al-Qaeda’s Air Force? Erdogan Protecting HTS in Idlib, Threatens to Attack Advancing Syrian Army, [21stcenturywire.com], z dn. 03.02.2020

Ripsonar News