Szeroko rozpowszechniona i bardzo wątpliwa historia, w której Chiny ukrywały dziesiątki tysięcy ofiar śmiertelnych, pochodziła z amerykańskiej agencji propagandowej i weterana prawicowego kultu antychińskiego.

Autorstwa Ajit Singh

Ponieważ Stany Zjednoczone cierpią z powodu najgorszego wybuchu koronawirusa na świecie , prezydent Donald Trump nalegał, że jeśli jego administracja zdoła utrzymać liczbę ofiar śmiertelnych na poziomie 100 000, wykona „bardzo dobrą robotę ”. W celu uniknięcia niepowodzeń i oszustw, które pozwoliły rozprzestrzenić się pandemii głęboko w populacji USA, Biały Dom rozpoczął kampanię PR skierowaną przeciwko Chinom. Sednem narracji Waszyngtonu jest oskarżenie, że Pekin zorganizował „zatuszowanie”, które jest odpowiedzialne za katastrofalną sytuację w USA.

Korporacyjne media USA gorliwie demonizując Chiny podczas najgorszego kryzysu związanego z koronawirusem, podejmują wysiłki, by przekierować amerykańskie oburzenie na zagranicznego straszydła. Chociaż twierdzi, że reakcja koronawirusa w USA jest „podważana” przez chińską i rosyjską „dezinformację” , prasa amerykańska faktycznie promuje obsceniczne teorie spiskowe, twierdząc, że liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach jest wyższa niż oficjalna liczba rzędu dziesiątek tysięcy.

Teoria spiskowa popierana przez rządową sieć propagandową USA, Radio Free Asia

Twierdzenie o dziesiątkach tysięcy ukrytych zgonów zostało po raz pierwszy zgłoszone przez Radio Free Asia (RFA), amerykańską agencję rządową utworzoną podczas zimnej wojny w ramach „ Worldwide Propaganda Network Built by CIA ”, zgodnie z New York Times. RFA jest zarządzany przez Broadcasting Board of Governors (BBG), agencję federalną rządu USA pod nadzorem Departamentu Stanu. Opisując swoją pracę jako „istotną dla interesów narodowych USA”, podstawowym standardem nadawania BBG jest „zgodność z ogólnymi celami polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych”.

artykule opublikowanym 27 marca RFA twierdzi, że to śmiertelne i wybuchowe twierdzenie, że liczba zgonów związanych z koronawirusem w Chinach jest znacznie wyższa niż oficjalna liczba, oskarżając urzędników państwowych o popełnienie tuszowania. Nic dziwnego, że próg dowodowy RFA na nadzwyczajne roszczenia dotyczące Chin jest wyjątkowo niski.

RFA opiera się na „podstawowej matematyce” „niektórych postów w mediach społecznościowych”, aby dojść do wniosku, że „szacunki pokazują” 42 000 do 46 800 osób zmarło z powodu COVID-19 w Wuhan, epicentrum wybuchu koronawirusa w Chinach. Liczby te znacznie przekraczają oficjalną sumę zgonów wynoszącą 2548 dla Wuhan i 3312 dla całego kraju. Byłoby to podobne do chińskich państwowych mediów, które twierdzą o USA na podstawie anonimowych postów znalezionych w ciemnych zakamarkach Twittera. Co dziwne, żaden z wymienionych przez RFA postów w mediach społecznościowych nie był cytowany w tym artykule.

„Szacunki” RFA opierają się na chorobliwych spekulacjach dotyczących możliwości kremacji domów pogrzebowych Wuhan. RFA cytuje historię chińskiego medialnego ośrodka Caixin na temat pogrzebu dokonanego przez mieszkańców Wuhan podczas kryzysu. 26 marca Caixin poinformował, że 5000 dni urny kremacyjnych przybyło do kostnicy w Wuhan w ciągu dwóch dni. Jest to traktowane jako nikczemny dowód oszustwa chińskiego rządu wyłącznie dlatego, że przekracza oficjalną całkowitą liczbę zgonów w Wuhan.

RFA całkowicie ignoruje fakt, że mieszkańcy nadal umierają z innych przyczyn podczas pandemii, a także zaległości w pogrzebach i kremacji spowodowane kilkumiesięcznym zamknięciem miasta. Według oficjalnych statystyk miasta w 2019 r. W Wuhan miało miejsce około 56 000 kremacji .

Oznacza to, że około 4600 mieszkańców umierało miesięcznie, co prawdopodobnie było wyższe w miesiącach zimowych, a system opieki zdrowotnej Wuhan został przytłoczony przez wybuch epidemii. Po zamknięciu Wuhan od 23 stycznia można było oczekiwać znacznego wzrostu korzystania z domów pogrzebowych i krematoriów.

Nie przejmując się brakiem twardych dowodów zebranych przez RFA lub jego przejrzystą tandetną metodologią, amerykańskie media korporacyjne side – wraz z skrajnie prawicowymi, neokonserwatywnymi senatorami republikańskimi Tedem Cruz i Tomem Cottonem ⁠ – wzmocniły roszczenia zapalające amerykańskiego rządu. Sklepy, które bezkrytycznie popchnęły tę historię, to Bloomberg , TIME , VICE , Yahoo! Wiadomości , Newsweek i Fox News .

Waszyngton wykorzystał teorię spiskową, aby zwiększyć wysiłki mające na celu odwrócenie uwagi od złego obchodzenia się z epidemią koronawirusa. Krótko po tych doniesieniach medialnych amerykańskie agencje wywiadowcze oświadczyły , że „doszły” do wniosku, że „liczby Chin są fałszywe” w odniesieniu do infekcji koronawirusowych i zgonów. Ustalenia te oparto na „tajnym raporcie” przygotowanym dla Białego Domu – którego treść aparat wywiadowczy odmówił ujawnienia.

Kult prawicowy Falun Gong za roszczeniami kremacyjnymi

Chociaż RFA nie ujawniło źródła swoich roszczeń, wydaje się, że pochodzą one od skrajnie prawicowego, antyrządowego chińskiego kultu, Falun Gong. W raporcie VICE na temat historii „urny” cytują tweet autorstwa weteranki kultowej Jennifer Zeng, w której pisze dziwaczne twierdzenia dotyczące zakażenia koronawirusem w Chinach i liczby ofiar śmiertelnych. Należy zauważyć, że tweet Zenga z 26 marca został opublikowany na dzień przed pierwszym artykułem RFA.

Zeng jest wieloletnim członkiem skrajnie prawicowego kultu, Falun Gong, który dołączył do grupy w 1997 roku . Ryan McCarthy poinformował The Grayzone, wyznawcy Falun Gong uważają, że „Trump została wysłana przez nieba, aby zniszczyć Partię Komunistyczną”. Grupa uważa również, że współczesna nauka została wynaleziona przez kosmitów w ramach planu przejęcia ludzkich ciał; że feminizm, ekologizm i homoseksualizm są częścią planu szatana, aby uczynić nas komunistami ; a mieszanie ras zrywa nasze połączenie z bogami .

Od 2001 roku Zeng pracował jako reporter dla propagandowej grupy Falun Gong i gorliwie pro-Trumpowej sieci medialnej The Epoch Times. NBC News exposé w sierpniu 2019 roku stwierdzono, że organizacja spędził ponad $ +1,5 milionów dolarów na około 11.000 reklamy pro-Trump w ciągu zaledwie sześciu miesięcy „, bardziej niż jakikolwiek zewnątrz organizacji kampanii samego Trump, i więcej niż najbardziej demokratycznych kandydatów na prezydenta zostały wydane na ich własne kampanie ”.

Zeng dołączył do skrajnie prawicowych sił amerykańskich, starając się przeciwstawić rosnącym ruchom postępowym i socjalistycznym w USA. Na wiecu „Stop socjalizm, wybierz wolność” zorganizowanym przez Tea Party Patriots w Waszyngtonie we wrześniu 2019 r. Zeng przedstawił tyradę zatytułowaną „Uciekłem przed„ socjalizmem z chińskimi cechami ”; Nie chcę znów żyć w socjalizmie w Stanach Zjednoczonych. ”

„Nie chcę znów żyć w żadnym socjalizmie”. Zeng zadeklarował przed tłumem. „Ale tutaj, w USA, zaczynam mieć wrażenie, że za mną poszło”.

Zeng przemawia na wiecu zorganizowanym przez Tea Party Patriots 19 września 2019 r

Zeng pisze, że Chińczycy postrzegają Trumpa jako „potężnego dziadka” i mają nadzieję, że „zakończy chińską partię komunistyczną” w ten sam sposób, w jaki były prezydent USA Ronald Reagan „[pozbył się] partii komunistycznej w Związku Radzieckim”.

Chcąc, aby Chiny powróciły do ​​stanu, w którym są zdominowane przez Zachód, Zeng opowiada się za tym, by USA „regulowały zachowanie Chin […] za pomocą amerykańskiego standardu, amerykańskich zasad i norm amerykańskich, które są oczywiście również uniwersalne normy wolnego świata. ”

Międzynarodowa społeczność medyczna i naukowa rzuca wyzwanie antychińskiej propagandzie amerykańskiego establishmentu

Niedawna fala oskarżeń, że Chiny ukrywają swoje sumy śmierci związane z koronawirusem, to tylko najnowszy przypadek oczernienia przez korporację chińskiej odpowiedzi na wybuch epidemii, jak udokumentował Alan MacLeod za sprawiedliwość i dokładność w mediach oraz niezależny badacz Amanda Yu Mei -Na .

W przeciwieństwie do doniesień amerykańskiego establishmentu, przywódcy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pochwalili wysiłki Chin w walce z pandemią koronawirusa i zasugerowali, że świat podąża za nim.

W obliczu nieznanego wcześniej wirusa Chiny podjęły być może najbardziej ambitny, zwinny i agresywny wysiłek powstrzymywania chorób w historii”, czytamy w raporcie z misji WHO 25 międzynarodowych ekspertów medycznych, którzy udali się do Chin, aby zbadać COVID- 19 wybuchu epidemii w lutym 2019 r. „Odważne podejście Chin do powstrzymania szybkiego rozprzestrzeniania się tego nowego patogenu układu oddechowego zmieniło przebieg gwałtownie nasilającej się i śmiertelnej epidemii”.

Jeśli dostanę COVID, jadę do Chin” – powiedział dr Bruce Aylward , zastępca dyrektora generalnego WHO i szef misji COVID-19 agencji. „Wiedzą, jak utrzymać ludzi przy życiu”.

„To, co zobaczyłem, było ogromnym poczuciem odpowiedzialności i obowiązku ochrony swoich rodzin, społeczności, a nawet świata przed tą chorobą”, odzwierciedla Aylward . „Wyszedłem z tak głębokim podziwem dla mieszkańców Wuhan i ogólnie dla chińskiego społeczeństwa”.

WHO kategorycznie odrzuciła oskarżenia, że ​​Chiny są odpowiedzialne za globalne rozprzestrzenianie się COVID-19. Według dyrektora generalnego dr Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa „działania [Chin] faktycznie pomogły zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa na inne kraje”.

Ogłaszam nagły stan zdrowia publicznego, który budzi obawy międzynarodowe w związku z globalnym wybuchem koronawirusa, nie z powodu tego, co dzieje się w Chinach, ale z powodu tego, co dzieje się w innych krajach” – powiedział Tedros , jak wiadomo. „Pod wieloma względami Chiny ustanawiają nowy standard reakcji na epidemię”.

Dr Michael Ryan, dyrektor wykonawczy WHO Health Emergencies Program, powtórzył te odczucia , mówiąc, że agencja „nigdy nie widziała skali, zaangażowania w reakcję epidemiczną na tym poziomie” oraz, że Chiny „podjęły nadzwyczajne środki [w tych okolicznościach] co jest niezwykłym wyzwaniem.

Niestety, korporacyjne media w Waszyngtonie i USA wydają się bardziej zdeterminowane, by odrzucić winę za swoją całkowicie nieadekwatną reakcję, niż chroniąc Amerykanów przed pandemią. Swoimi wojowniczymi i coraz bardziej przegrzanymi twierdzeniami o reakcji Chin przygotowują grunt pod kolejny globalny kryzys. Jak niedawno dwóch urzędników administracji Trumpa powiedziało reporterowi: „Trump jest wściekły [w Chinach] i chce działania”.

ZA: US pushes conspiracy theory on China’s coronavirus death toll to deflect from Trump administration failures [thegrayzone.com]. Ajit Singh, z dn. 1.04.2020.

Ripsonar News