W Wenezueli trwa kontynuacja operacji antyterrorystycznej z 3 maja pod nazwą ‚Negro Primero” , której celem jest powstrzymanie inwazji już na brzegu granic kraju a następnie wyłapanie (unieszkodliwienie) wszystkich pozostających jeszcze na wolności najemników (oraz ich pomocników), niedobitków z tzw. Operacji Gedeon. Wg wywiadu jest jeszcze około kilkunastu zidentyfikowanych terrorystów przeszkolonych przez Stany Zjednoczone w Kolumbii wciąż znajduje się na liście poszukiwanych. (pojmano już ponad 40! jak piszę ten materiał)

Wsparciem na pewno jest obecność rosyjskiego wojska, które aktywnie wsparło wenezuelskie służby bezpieczeństwa i FANB w operacji.  8 specjalistów z Federacji Rosyjskiej udzieliło pomocy w zakresie obsługi dronów (UAV) i wywiadu w namierzaniu rozproszonych uczestników spisku.

07.05.2020. Kolejni złapani uczestnicy nieudanego zamachu stanu.

Ramel Mendes odpowiedzialny za transport łodziami z Kolumbii do Wenezueli. wideo

Link.

10.05.2020 – 50 kilometrów od stolicy Wenezueli wojsko złapało 8 uczestników nieudanego zamachu stanu w rejonie Petariquito. Wśród złapanych byli uczestnicy słynnego zdjęcia z bojowego obozu szkoleniowego w Kolumbii, gdzie pojawił się syn byłego ministra obrony Baduel. Jedną z zatrzymanych jest ( kobieta w zielonym kółku) z zespołu #3 kapitana Pantery zabitego w 1 desancie z 3 maja! (świadczyć to może o dalszym mieszaniu składu grup przed rozpoczęciem operacji, bo z grupy Pantery z łodzi 8 osób zabito a 2 inne pojmano.

Tego samego dnia złapano 3 kolejnych dezerterów wenezuelskiej Gwardii Narodowej, którzy uczestniczyli w nieudanej próbie zamachu stanu.  Porucznik Jairo Betelmi (w zielonym kółku), brał udział w nieudanej próbie zamachu stanu z 30 kwietnia 2019 r. (wideo)

11.05.2020 Zostały przedstawione zeznania jednego z pojmanych, wenezuelskiego dezertera Jonathana Rafaela Franco Quiñóneza, dowódcy grupy #11, przeszkolonego w jednym z obozów w Riohacha w Kolumbii w celu uczestnictwa w operacji Gedeon. (wideo) (zdjęcie powyżej pierwszy od lewej w czerwonej koszulce). Zeznał, że 9 i 10 maja on i dwaj jego współtowarzysze uciekając przed pościgiem skontaktowali się z właścicielem SilverCorp, Jordanem Goudreau za pomocą telefonu oraz konta na Instagramie prosząc o pomoc. Goudreau obiecał, że im pomoże i „zadzwoni do kogoś” w tym celu. Śledztwo wykazało, że tym kimś miał być sam Guaido! Ale pomoc nie nadeszła a kontakt się urwał. Został pojmany razem z towarzyszami w Colonii Tovar w Aragui przez wenezuelskie wojsko. (wideo: analiza kontaktu z Goudreau)

Kolejnych 3 lokalnych wspólników aresztowano w La Guaira.

Do tej pory wenezuelskie siły bezpieczeństwa wraz z organizacjami wspólnotowymi aresztowały 31 najemników związanych z „Operacją Gedeon”, której celem było obalenie rządu prezydenta Maduro. WIDEO

W linku dodatkowe zdjęcia z operacji Negro Primero.

Przy okazji dotarto do zestrzelonego przez wenezuelską obronę przeciwlotniczą 7 maja nad dżunglą samolotu ‚Hawker” którym kartele narkotykowe używały do przemytu narkotyków (broni i amunicji), a który jak się okazało wcześniej używany był przez obecnego Prezydenta Gwatemali (zdj. z 2009 r.!) Ups….

I kolejni złapani najemnicy.


Ripsonar News