Witajcie. Na Facebooku prowadzę grupę Monitor zdarzeń ekonomiczno – geopolitycznych. Ripsonar News. Tłumaczonych materiałów, aktualizacji i ciekawostek na grupie umieszczam coraz więcej, więc byłoby szkoda by wpadały w niebyt przytłoczone nowymi wiadomościami. A jest co do poczytania. Jeżeli bowiem interesujesz się geopolityką, konfliktami, Bliskim Wschodem i relacjami poszczególnych krajów, sojuszy jak i walki o władzę, grupa na pewno mocno Ci podpasuje.

Tak wiec, co tydzień, dokładnie co niedzielę, będę umieszczał takie podsumowanie minionego tygodnia. Najciekawsze tłumaczenia na grupie dodam również do bloga.

Ok, tyle tytułem wstępu.

#1 Monitor zdarzeń – tygodniowy przegląd 1- 8.09.2019

Wiele się działo, zwłaszcza w Syrii, relacjach Hezbollah – Izrael, choć ten ostatni dość mocno pokazywał pazurki ostatnimi czasy (może z byt mocno?).  Powrócę trochę do Państwa Islamskiego i jego niejawnych powiązaniach z Turcją i Izraelem oraz królem przekrętu, fałszu i nr wśród terrorystów sprzedających broń na prawo i lewo jak leci – czyli USA, nawet trafiając do Jemenu. W między czasie poruszę kwestię Arktyki, ponownie demonizowania Iranu, oraz co dzieje się w Hongkongu. Poruszę kwestię relacji Indii z Izraelem (zdziwieni?).

1. Izrael vs Liban. Odwet Hezbollahu!

Liban

1.09.2019 Hezbollah zaatakowałzniszczył pojazd wojskowy (IDF) przy drodze do koszar Avivim, zabijając i raniąc w nim ludzi. Jest to obiecana reakcja odwetowa Hezbollahu , kiedy to Izrael zabił ich członków w Syrii o czym pisałem tu:  Czy HEZBOLLAH odpowie na Izraelskie ataki? Na pewno!


2. Syria

Kontekst. SAA prowadzi kampanie wyzwalania prowincji Idlib – ostatniej enklawy największej skumulowanej rebeliancko dzihadystyczno islamistycznych grup w Syrii, gdzie prym sięgają dzihadyści wspierani przez Turcję –  czyli FSA  (które obecnie prowadzi  kilkudniową bitwę z Kurdami z YPG pod Allepo.)

[2.1] Pod koniec miesiąca ofensywa Syryjskiej Armii Arabskiej jest pełna optymizmu. Zajęto jedno z kluczowych miast – twierdz dzihadystów z HTS (AL Kaida) Khan Shaikoun [wideo – dokument]

Miejsce to było terroryzowane od ok 5 lat przez dzihadystów z Al Nusry (Al Kaida w Syrii) . Dopiero wyzwolenie z rąk SAA dało ulgę, ukojenie i wolność dla tłamszonej przez te lata społeczności. (co znamienne Media zachodnie pokazywały terrorystów jako „umiarkowanych rebeliantów”).
      Co ważne, właśnie w tym mieście w kwietniu 2017 doszło do perfidnej i zmanipulowanej prowokacji tj. ataku chemicznego, oskarżając o to rząd Assada na cywilach. Prezydent Trump podjął decyzję o ataku na bazę wojskową Syrii z której rzekomo miały czelność wylecieć myśliwce zrzucając sarin na swoich cywilów. Trzy kraje; USA, WB i Francja uderzyły wymierzając karę rządowi w Damaszku.
Analiza, dowody pokazały, jak każdy jeden atak chemiczny że ta prowokacja była wykonana przez dzihadystów finansowanych przez Zachód!
[2.2] 1.09.2019 Amerykanie bombardują kwaterę Haras-al-Din w którym odbywa się spotkanie „rebeliantów” w mieście Kafraja.  Zarówno liderzy Hurras al-Deen jak i Muhammad al Joulani z Hay’at Tahrir al-Sham (HTS) giną razem z ok. 40 innych kluczowych dowódców polowych pomniejszych grup aktywnie biorących udział w obronie Idlib. USA zacierają ślady powiązań między nimi a dzihadystami [patrz 2.3] jak i starają się uniemożliwić przeprowadzenia rozmów pokojowych jakie Putin ustalił z Erdoganem w Moskwie. Czyli HTS ma być rozwiązane, a struktury wchłonięte do Narodowego Frontu Wyzwolenia ( NFL ).

Dlatego Turcja zaczęła panikować, że jeśli nie dojdzie do poważnych kompromisów, Idlib zostanie wkrótce przejęty przez SAA.

2.09.2019 DOWÓD: Safwan al-Qorbi, przedstawiciel gubernatorstwa Idlib w syryjskim parlamencie, powiedział w poniedziałek arabskojęzycznej gazecie Al-Watan, że Erdoganowi pali się grunt pod nogami w sprawie sytuacją Idlib. (…) A odnosząc się do niedawnej wizyty Erdogana w Moskwie i powiedział:

„Z pewnością turecki prezydent dokonał wielkich kompromisów i było to pospieszne spotkanie mające na celu zmniejszenie ognia ataków armii syryjskiej. Myśleli, że odzyskanie niektórych regionów w Idlib wymaga jednego miesiąca, ale armia syryjska uwolniła je w ciągu kilku dni. ”

1.09.2019 – Ankara obiecała Moskwie rozwiązanie Hay’at Tahrir Al-Sham i inne powiązane grupy terrorystyczne, w tym Hurras al-Din i Ansar al-Tawhid w ciągu 8 dni oraz powrót do porozumienia w Soczi, które zostało ustanowione 17 września 2018 r. Zawieszenie broni zadeklarowane w sobotę przez armię syryjską było zgodne z tymi ustaleniami.

05.09.2019 Armia Syryjska daje bojownikom Aleppo ultimatum na opuszczenie strefy deeskalacji. Wspierani przez Turków bojownicy z zachodniej części Aleppo maja czas do 15 października. Ci co nie skorzystają z prośby zostaną zutylizowani.

Dodatki: Udokumentowane fakty:

Syryjscy rebelianci przechodzący szkolenie wojsk amerykańskich do walki z bojownikami Państwa Islamskiego otrzymują od 250 do 400 USD miesięcznie, w zależności od ich umiejętności, wydajności i pozycji przywódczej, powiedział Pentagon. (…)
Nie było od razu jasne, ilu syryjskich rebeliantów opłaca USA. (Np. ) Pułkownik armii Steve Warren, rzecznik Departamentu Obrony, powiedział (…) , że do 200 bojowników syryjskich przechodzi szkolenie. Kolejne 1500 osób ukończyło niezbędny kurs. Sekretarz obrony Ash Carter powiedział w maju, że bojownicy Syryjczycy biorący udział w misji dowodzonej przez USA otrzymają „pewną rekompensatę”, ale nie podał żadnych liczb. Elissa Smith z kolei, rzeczniczka Pentagonu powiedziała, że ​​stażyści otrzymują stypendium.
Owe misje szkoleniowe USA prowadziło np. w Jordanii czy Iraku. Prawdziwym celem misji szkoleń rebeliantów była walka przeciw Prezydentowi Assadowi! (ISIS bowiem to kolejny as w rękawie Pentagonu/CIA jako rezerwowa broń przeciwko władzy w Damaszku)
Dowód: W dniu 30 września 2016 r. The New York Times opublikował fragmenty nagrania dźwiękowego rozmowy sekretarza stanu Johna Kerry’ego i członków syryjskiej „opozycji”. Rozmowa odbyła się w dniu 22 września 2016 r. podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Jaki jest wniosek? Jak nie (umiarkowana) opozycja to ISIS miało zagwarantować obalenie rządów Assada w Damaszku zgodnie z polityką zagraniczną i założeniami CFR przez USA! Pisałem o tym od 2013 roku!

3. Iran

[3.1] 3.09.2019  American Fox News i izraelski ImageSat Intl. opublikował raport, w którym twierdzi, że Iran tworzy „tajną bazę wojskową” w rejonie Abu Kamal, na granicy syryjsko-irackiej. W niej mają docelowo byc rozmieszczone tysiące żołnierzy, a w budynkach trzymać precyzyjnie pociski kierowane, od których Izrael dostaje białej gorączki. Tyle, że ta  „baza wojskowa” jest częścią infrastruktury wojskowej SAA przebudowywanej i dostosowywanej do celów zabezpieczenia strefy przygranicznej i otwarcia przejścia granicznego z sąsiadem Irackim.

[3.2] 05.09.2019 Amerykanie tacy sfrustrowani że chcieli przekupić kapitana statku kilkoma milionami dolarów aby skierował statek w mieście by USA mogłaby go przejąć.

Książę nawiązał do raportu na temat zdolności wojskowych Arabii Saudyjskiej i jakoś mu wyszło, że zabawki od USA są takie super, że Iran z nimi nie ma szans mając przestarzałe i małe liczebnie lotnictwo.
Tylko dlaczego nie pomyślał, iż po co Iran miały wysyłać lotnictwo nad Arabię, a nawet Rijad, skoro ma potężny wachlarz rakiet które pomyślmy, co by zrobiły z ich infrastrukturą jak chociażby przykład Huti w Jemenie, którzy testują swoje drony i rakiety średniego zasięgu od przeszło miesiąca trafiając i niosąc spustoszenie na terytorium Arabii mając zasięg dronów szacowany na 1500 km!!! .. Podsumując, marzyciel.
[3.4] 05.09.2019 Władze Iranu odrzuciły propozycję otrzymania linii kredytowej na 15 mld euro od europejskich sygnatariuszy porozumienia atomowego w celu ochrony irańskiej gospodarki przed działaniem sankcji USA – poinformowała w środę państwowa stacja Press TV. (…)
     Linię kredytową obejmującą okres czterech miesięcy do końca bieżącego roku zaproponowała Francja, by utrzymać w mocy międzynarodową umowę w sprawie irańskiego programu atomowego.

[3.5] 2010 Historia wewnątrz pierwszej umowy nuklearnej z Iranem

[3.6] 04.09.2019 Rosja zaproponowała Iranowi eksport irańskiej ropy z wykorzystaniem rosyjskich portów na Krymie.


4. Korea Północna

31.08.2019 r. Nowość, bo oprócz testowania nowych rakiet tym razem Kim Dzong Un nadzoruje budowę wielkiego kompleksu turystycznego w Yangdok w prowincji P’yŏngan Północny.


5. Jemen

  • Samoloty koalicji pod dowództwem Arabii Saudyjskiej przeprowadziły serię nalotów na pozycje Huti w centralnej prowincji Dhamar. Wg nich bombardowano składy dronów i pociski przeciwlotnicze ale w rzeczywistości zbombardowało więzienie, gdzie paradoksalnie Huti trzyma jeńców, czyli tych wspieranych przez Arabię ​​Saudyjską, Duże straty.
  • Z kolei ZEA znowu tłuką sprzymierzeńców Arabii Saudyjskiej w południowym Jemenie, atakując szereg miejsc należących do wspieranych przez Arabię ​​Saudyjską sił Islah. (jemeński odłam Bractwa Muzułmańskiego).
  • Na północy Jemenu, tym razem Huti w zasadzce niszczą duże siły Hadi (wspierani przez Arabie Saudyjską) w Kitaf w prowincji Sada’a. Z 6000 żołnierzy aresztowano ok 1500 zaś setki poległy. W kotle porzucono też setki techniki wojskowej!  Na południu na styku Jemenu z Arabią Saudyjską Huti we wspomnionych powyżej miejscu deklarują nową ofensywę.


Dodatki: Udokumentowane fakty:

[5.1] Amerykańscy i izraelscy kolekcjonerzy kupują to, co pozostało ze starożytnego dziedzictwa Jemenu.

Ataki powietrzne i ostrzał zniszczyły co najmniej 66 miejsc historycznych, twierdzi Muhannad al-Sayani, przewodniczący Jemeńskiego Generalnego Urzędu ds. Starożytności Najazdy koalicyjne wymierzone były w starożytne zamki i forty, muzea, świątynie religijne mieszczące skarby kultury; oraz starożytne tamy, w tym słynna na całym świecie tama Great Marib.(…)
Podczas wojny w Jemenie Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie ustanowiły sieci przemytu w tym kraju, aby splądrować miejsca historyczne. AMM, który poprosił o identyfikację jedynie za pomocą jego inicjałów, pracował jako przemytnik antyków dla sił bezpieczeństwa z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. AMM powiedział MintPressowi, że jego zespół sprzedał cztery 2500-letnie mumie, pozłacany zwój Tory i dziesiątki ozdobionych sztyletami sztyletów z wczesnej epoki islamu.

„Zawsze podkreślali, jak ważne jest, aby nie dopuścić do uszkodzenia [przedmiotów], aby ich amerykańscy przyjaciele mogli je zaakceptować” – powiedział.

Przemyt jemeńskich antyków jest często przeprowadzany przez dyplomatów działających z jemeńskich ambasad z Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Bahrajnu i Egiptu w zamian za intratne sumy pieniędzy rzekomo dostarczone przez patronów ze Stanów Zjednoczonych i Izraela. Jemen jest kolebką wielu cywilizacji i domem dla wielu wyznań – zwłaszcza judaizmu, chrześcijaństwa i islamu, które kwitły w Jemenie przez tysiąclecia. Dla Izraelczyków wiele antyków Jemenu jest uważanych za prawowitą własność narodu żydowskiego i istnieją powody, by sądzić, że Izrael jest również zaangażowany w grabież dziedzictwa Jemenu.(…)
————————————————————————————

6. Dozbrajanie dzihadystów w Syrii i Jemenie

[6.1] USA dostarcza broń dla Państwa Islamskiego w Jemenie. Dowody!

Nowe dochodzenie bułgarskiej dziennikarki Dilyana Gaitanjieva *, oraz fakt uzyskania cennych dokumentów pokazują, w jaki sposób broń wyprodukowana w Serbii została zakupiona przez Stany Zjednoczone, a następnie dostarczona bojownikom ISIS w Jemenie.

Zdjęcie ISIS 2

[6.2] 2017. Były minister obrony Izraela potwierdza izraelską współpracę z ISIS w Syrii

Wyciekł dokument z „Rojava Center for Strategic Studies”, kurdyjskiej grupy z Syrii, która twierdzi, że posiada informacje silnie łączące państwo tureckie z Daesz (ISIS). 43-stronicowa dokumentacja zatytułowana „Linki między państwem tureckim (AKP) a ISIS” stwierdza, że ​​opiera się ona na zeznaniach wielu członków IS (Państwa Islamskiego / Daisz) i ich rodzin, wywiadach z więźniami IS, dokumentach przechwyconych przez kurdyjskiego popieranego przez USA grupy bojowników po wojskowych klęskach IS, archiwa agencji wojskowych i agencje informacyjne działające w Syrii Północnej i Wschodniej. Opiera się także na informacjach typu open source, a także raportach Departamentu Skarbu USA, a także rosyjskich dochodzeniach, raportach i oświadczeniach w sprawie powiązań IS z Turcją.
Jakie to relacje :
  • Leczenie rannych członków ISIS w tureckich szpitalach.
  • W zamian za umowy z Turcją ISIS przekazało obywateli tureckich władzom tureckim.
  • Dokumenty będące w posiadaniu Kurdyjczyków zawierają tajne umowy, takie jak tureckie ułatwienie wjazdu zagranicznych dżihadystów i ich rodzin na obszary kontrolowane przez ISIS w Iraku i Syrii.
  • Turcja zaopatrywała ISIS w broń i amunicję m.in pod szyldem pomocy humanitarnej (Patrz: Tureckie służby zamordowały już dwie dziennikarki!)
  • Turcja jest głównym nabywcą skradzionej ropy z ISIS zarówno w Syrii, jak i Iraku. (transportowana przez regiony Idlib, Jarabulus i Al-Rai.)
  • Turcja prowadziła usługi finansowe jak i handlowe (Ropa, medycyna, żywność i produkty rolne, według członków ISIS, przybyły bezpośrednio przez Tel Abyad (Gire Spi), a nie przez pośredników.).- o czym zdawała sobie sprawę USA!

7. Hongkong.

31.08.2019. Trwające zamieszanie w Hongkongu nasiliły się w sobotę, gdy protestujący zaczęli rzucać w policję koktajle Mołotowa i podpalając barykady,  podczas  13-tego z kolei weekendu niepokojów antyrządowych. Ale na tym nie koniec. Policja osaczona przez młody agresywny tłum sięga po broń i ponoć strzela (?)


8. AFGANISTAN

04.09.2019 USA uginają się pod naciskiem Talibów i podpisują umowę o wycofywaniu z kraju.

    Tak właściwie to jeszcze raczej porozumienie, a nie umowa, bo Trump tego nie podpisał. Najpewniej jednak to tak zrobi. Będzie musiał…
Porozumienie pociąga za sobą „wycofanie się” 5400 żołnierzy z obecnego kontyngentu 14 000 żołnierzy w ciągu 135 dni od podpisania właściwej umowy. Pięć baz wojskowych zostanie zamkniętych lub przeniesionych pod zarząd rządu afgańskiego. W zamian talibowie zobowiązali się nigdy nie przyjmować sił z zamiarem zaatakowania Stanów Zjednoczonych i ich interesów.
    Nieoficjalnie mówi się, że jest to część nieubłaganego procesu, który doprowadzi ma do pełnej ewakuacji wojsk USA w ciągu 16 miesięcy od pierwszych umów.
     Jest to dość bolesne dla USA, zwłaszcza dla a) CIA która czerpie olbrzymie profity z handlu narkotyków własnie z okupacji tego kraju, b) zaś Ministerstwo Obrony musi zmienić bazę przeładunkową redystrybucji szmuglowania broni z Mosulu do odpowiednio stwarzanych (z myślą o polityce zagranicznej USA) punktów zapalnych, wspierania rebelii a nawet i kreowanych wojen.

9. Hegemon USA

Pomoc wojskowa USA dla Izraela przekroczy 3,8 mld USD, czyli 23 000 USD rocznie na każdą rodzinę żydowską mieszkającą w Izraelu w 2019 roku!. Ogromne fundusze na wojsko Izraela są wynikiem Protokołu ustaleń USA-Izrael z 2016 r. w sprawie pomocy w zakresie bezpieczeństwa między rządami Izraela i USA na następne 10 lat.
 
08. 2018 WASHINGTON – W przypadku wydarzenia, które w dużej mierze zostało przeoczone przez amerykańskie media, Senat uchwalił w środę ustawę, która zapewni Izraelowi 3,3 miliarda dolarów pomocy wojskowej i ponad 500 milionów dolarów na obronę przeciwrakietową w ciągu następnego roku. Oczekuje się, że ustawa, oficjalnie zatytułowana „ Ustawa o zezwoleniach na pomoc bezpieczeństwa między Stanami Zjednoczonymi a Izraelem z 2018 r.”, zostanie poddana pod głosowanie w ciągu tygodnia. Jeśli zostanie zatwierdzony i podpisany przez prezydenta Trumpa, będzie to „największy pakiet pomocy wojskowej w historii Ameryki”. (…)
Chociaż ta zaskakująca liczba (…) miała być granicą dla amerykańskiej pomocy wojskowej dla Izraela, w rzeczywistości liczba ta będzie w tym roku wyższa, biorąc pod uwagę niedawne przekazanie przez Kongres ogromnej kwoty 716 USD miliard dolarów na obronę, która zapewnia dodatkowe 550 milionów dolarów pomocy USA na izraelskie systemy obrony przeciwrakietowej. Ustawa o obronie zezwala również na dodatkowy miliard dolarów na amerykańskie zapasy broni w Izraelu.W ciągu ostatnich kilku lat pomoc wojskowa USA dla Izraela gwałtownie wzrosła, a finansowanie przez USA samej izraelskiej obrony przeciwrakietowej wzrosło czterokrotnie od 2009 r. (…)
      Ogromna kwota pomocy, jaką rząd USA ma udzielić Izraelowi, przychodzi podczas bezprecedensowej walki Izraela z nieuzbrojonymi protestującymi i zbliżającej się izraelskiej operacji wojskowej mającej na celu „podbicie” palestyńskiej enklawy. Rzeczywiście, od 30 marca Izraelskie Siły Obronne (IDF) – te same siły, które mają otrzymać miliardy w amerykańskich funduszach podatkowych – zabiły 164 Palestyńczyków, w tym 26 dzieci, a także dziennikarzy i lekarzy.
      Ponadto w tym samym okresie IDF odniosło rany w wysokości ponad 17 000 Palestyńczyków mieszkających w Gazie, z których ponad połowa musiała być hospitalizowana z powodu odniesionych obrażeń – w tym ponad 1400 dzieci. Wszyscy zabici i ranni byli nieuzbrojeni. Natomiast w tym samym czasie doszło do jednej izraelskiej śmierci i dziewięciu rannych w Izraelu.
      Takie poważne naruszenia praw człowieka zwykle uniemożliwiałyby rządowi USA udzielenie pomocy Izraelowi, biorąc pod uwagę, że przepisy Leahy umożliwiają USA wstrzymanie pomocy wojskowej od jednostek i osób w zagranicznych siłach bezpieczeństwa, jeżeli dopuściły się rażącego naruszenia praw człowieka (GVHR ). Przestępstwa GVHR obejmują: pozasądowe zabójstwa; tortury lub okrutne, nieludzkie lub poniżające traktowanie lub karanie; przedłużone aresztowanie bez zarzutów i procesu; powodowanie zaginięcia osób przez uprowadzenie i potajemne przetrzymywanie tych osób; oraz inne rażące odmowy prawa do życia, wolności lub bezpieczeństwa osobistego.
Jednak biorąc pod uwagę, że Izrael był zaangażowany w rażące naruszenia praw człowieka od momentu jego powstania w 1948 r., a mimo to otrzymał w tym czasie ponad 133 miliardy dolarów pomocy od Stanów Zjednoczonych, rząd Stanów Zjednoczonych wielokrotnie podkreślał, że jest skłonny naginać zasady, jeśli chodzi o Izrael.
[9.2] 2019 Arktyka rozgrzewa nową zimną wojnę. Wszyscy, a szczególnie USA  starają się kontrolować dawno zamrożone zasoby i nowe trasy żeglugi.
Na początku maja (2019 r.) Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo udał się do Rovaniemi, stolicy najbardziej wysuniętej na północ prowincji Finlandii, aby wygłosić przemówienie do Rady Arktycznej , grupy złożonej z ośmiu narodów graniczących z Arktyką, oraz przedstawicieli rdzennej ludności regionu. Od około 20 lat rada promuje debatę kolegialną, współpracę i postępowe podejście do zmian klimatu. Pojawienie się Pompeo, jako wysłannika administracji przeciwnej temu podejściu, wywołało niezręczną chwilę.

„To jest moment, w którym Ameryka stanie się narodem arktycznym i spogląda w przyszłość Arktyki” – powiedział Pompeo podczas imprezy poprzedzającej oficjalne spotkanie. „Ponieważ daleko już od jałowej prowincji, którą wielu tak uważało … Arktyka stoi (obecnie) na czele (nowych) możliwości i obfitości”.

(…) To, co kiedyś uważano za zamarznięte pustkowie, jest obecnie rutynowo określane jako wschodząca granica. Innymi słowy, Arktyka jest otwarta na biznes . (…)

„Region stał się areną władzy i konkurencji, a osiem państw arktycznych musi dostosować się do nowej przyszłości” – powiedział. „Wkraczamy w nową erę strategicznego zaangażowania… wraz z nowymi zagrożeniami dla Arktyki i jej nieruchomości oraz dla wszystkich naszych interesów w tym regionie”.

Dokładnie tak, USA spogląda z wielkim pożądaniem na północ globu. Arktyka to nie tylko mnóstwo możliwości wydobywczych ale i strategiczne miejsce w geopolitycznych szachach imperialnych przepychanek.
Ripsonar News
[9.3] 05.09.2019 Wg byłego sekretarza obrony USA James Mattisa Pakistan to „najniebezpieczniejszy kraj na świecie”, wyrażając głębokie i mroczne obawy dotyczące zarówno radykalizacji społeczeństwa, jak i stale ich rosnącego arsenału broni nuklearnej.

10. Indie współpracują z Izraelem

„ Mimo, że indyjska agencja wywiadowcza RAW ma powiązania z Mossadem od czasu jej powstania w 1968 r., ale te wzajemne działania były zawsze skryte, ponieważ władze Indii nigdy nie chciały wywoływać niezadowolenia ich muzułmańskiej populacji. Zmieniło się to wraz z rządem BJP, w którym widzieliśmy, jak Modi i Netanjahu ściskają się nawzajem i doniesiono o szkoleniu indyjskich komandosów na ziemi izraelskiej. ”(...)

Podczas wizyty Modiego w Izraelu w 2018 roku Mark Sofer z izraelskiego MSZ powiedział: „Oboje cierpimy na tę samą plagę. Naprawdę nie widzę żadnej różnicy między Lashkar-e-Taiba a Hamasem ”- Lashkar jest organizacją odpowiedzialną za działania terrorystyczne w okupowanym przez Indie Kaszmirze, zgodnie z konsekwentnymi zarzutami Indii. Co więcej, natychmiast po ataku na Pulwamę Netanjahu wyraził solidarność z Modi, twierdząc, że „naród żydowski stał za Indiami”. Izraelski wysłannik, dr Ron Malka, stwierdził następnie, że „nie ma ograniczenia” do izraelskiej pomocy dla Indii, więc „dzielimy się naszą techniką, ponieważ naprawdę chcemy pomóc naszemu naprawdę ważnemu przyjacielowi”.

Takie bezpośrednie obawy w sprawach Indii wskazują na niezwykle głęboką przyjaźń. Wiemy, że Izrael udzielił pomocy wojskowej Indiom w wojnach w latach 1962, 1965 i 1971, ale czy wiemy, że Izrael również ma do odegrania bezpośrednią rolę w Kaszmirze?

W dniu 31 października 2017, izraelski szef wojsk lądowych generał major Jakowa (Kobi) Barak odwiedził indyjskie dowództwo Armii Północnej w stanie Dżammu i Kaszmir (J & K). Delegacja izraelska została poinformowana o „wojnie zastępczej Pakistanu w J&K” oraz „konsekwentnych staraniach pakistańskich żołnierzy o infiltrację bojowników do Dżammu i Kaszmiru z LoC i IB w państwie”, (…) W listopadzie tego samego roku delegacja Indo-Izraelskiego Towarzystwa Przyjaźni odwiedziła Kaszmir. Kashmir Observer relacjonował tę historię, mówiąc, że celem wizyty było „zbudowanie dobrej woli dla państwa żydowskiego wśród muzułmanów Kaszmirskich i usunięcie tego, co nazywano błędnymi przekonaniami powstałymi w wyniku wrogiej propagandy” (…)

Współpraca ta jest oczywista w umowach Indie-Izrael z lutego 2014 r. w sprawie „Wzajemnej pomocy prawnej w sprawach karnych, współpracy w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego i bezpieczeństwa publicznego oraz ochrony materiałów niejawnych”. W ramach współpracy w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego powołano cztery grupy robocze w obszarach zarządzania granicami, bezpieczeństwa wewnętrznego i bezpieczeństwa publicznego, modernizacji policji i budowania zdolności w zakresie zwalczania przestępczości, zapobiegania przestępczości i cyberprzestępczości. Oznacza to, że Izrael pracuje teraz ramię w ramię z Indiami w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego, które, jak oboje uważają, jest najbardziej zagrożone w Kaszmirze. (…)

Dodatek: Indie podpisały umowę z Izraelem o wartości 3 miliardów USD na bomby i zostaną dostarczone w czasie, gdy premier Izraela prawdopodobnie odwiedzi Indie. (…)

Indyjskie Siły Powietrzne (IAF) otrzymają od Izraela 2000 bomb Spice oraz bomby Mark 84, które mogą całkowicie zniszczyć budynki.(..)
Przed tą wiadomością indyjskie media podały, że we wtorek zainaugurowano budowę bazyi indyjsko-izraelskiej o powierzchni 20 000 stóp kwadratowych w celu opracowania systemu komunikacji taktycznej. (…) Izrael otrzymuje od Indii 30 milionów dolarów na to wspólne przedsięwzięcie. W obiekcie powstanie także oprogramowanie BNET, najbardziej zaawansowany na świecie system komunikacji bitewnej używany przez wojsko izraelskie.

Inna prywatna firma Kalyani Group zawarła również kontrakt wojskowy o wartości 100 milionów USD z Izraelem.

Minister stanu do spraw wewnętrznych G. Kishan Reddy powiedział, że Indie są „zobowiązane do zapewnienia, aby siły bezpieczeństwa były odpowiednio wyposażone, aby chronić naród przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami, zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. Ważnym elementem tego zobowiązania jest tworzenie przemysłu obronnego i zdolności technologicznych, które mogą wzmocnić nasze siły bezpieczeństwa w celu skutecznego sprostania tym wyzwaniom.

Trzymając wysoko izraelskie sztandary, około 70 000 osób zebrało się w środkowej części Kalkuty w środę z okazji dziesiątej rocznicy założenia skrajnie prawicowego, antymuzułmańskiego hinduskiego ruchu nacjonalistycznego Samhati. (…)

Hasła sztandarowe: „Jerozolima: wieczna stolica Izraela”, „Indie-Izrael: starożytne kultury, współczesne cuda” oraz włącznie „Indie-Izrael reprezentują poszanowanie praw kobiet, wolności słowa, poszanowania praw człowieka, wolności i równości dla Wszystko, demokracja. ”

Według komunikatu prasowego założyciel Hindu Samhati, Tapan Ghosh, podjął uchwałę „głosując”, wzywając rząd Indii do przeniesienia ambasady do Jerozolimy. Ghosh powiedział:

„Przeniesienie naszej ambasady do Jerozolimy uhonoruje wieloletnie zaangażowanie Izraela w pokój i wzmocni więź między naszymi dwoma starożytnymi narodami”. (…)

Co to jest Hindu Samhati i co to oznacza?
Ghosh założył Hindu Samhati w Bengalu Zachodnim po opuszczeniu RSS (Rashtriya Swayamsevak Sangh czyli Narodowym Związku Ochotników). Jest to hinduski ruch nacjonalistyczny zapoczątkowany w 2008 r. kontynuując założenia RSS, czyli wspieranie powstanie Izraela w 1948 r. W ostatnich latach w Bengalu Zachodnim wzrosły napięcia hindusko-muzułmańskie. Cel Samhati: walka z islamską agresją i ekspansją oraz bliski sojusz z Izraelem.
Obecny premier Indii, Narendra Modi swoją karierą zaczynał właśnie w RSS, więc nie dziwne że ten hinduski nacjonalista zacieśnia stosunki militarne z Izraelem, o czym pisałem kilka dni temu!

Podobieństwach między Palestyną a Kaszmirem, gdy walczą o przetrwanie. WIDEO


11. Pozostałe wiadomości

IRAK, MPU tworzy Siły Powietrzne?:) Siły Mobilizacji Ludowej [PMU] tworzą, związku z zagrożeniami prowadzenia nalotów przez Izrael dokonane w ostatnim czasie, własną „Dyrekcja Sił Powietrznych”. Jej cel i zadania nie zostały aktualnie ujawnione.

Armia Wenezueli odkryła kilka rur wzdłuż granicy Wenezueli z Kolumbią, gdzie mafia kradnie paliwo do Kolumbii, gdzie tam pod osłoną kolumbijskiego rządu czerpie korzyści z grabieży legalizując paliwo jako „wyprodukowane w Kolumbii”. Pamiętajmy, że w Wenezueli koszt paliwa jest prawie zerowy (DARMOWY), więc wewnątrz kraju taki proceder nie miałby miejsca. Warto też nadmienić, że granica z Kolumbią to prawie 1800 km dżungli i górzystego terenu, co uniemożliwia jej fizycznie uszczelnienie.

Ripsonar News.

Reklama